Güç, Merkez ve Yozlaşma

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil
Mesajlar: 58
Kayıt: 18 Mar 2018, 16:27

#1

Okunmamış mesaj

https://youtu.be/Di4rmV3F0T4

Kısa bir video ama adam hakikatleri çok güzel ifade etmiş. Karizmatik liderler insanlar üzerinde daha fazla duygu uyandırdıklarından çevrelerine insanları toplama ve güç yeşertme eğiliminde oluyorlar. Mesela tarihte hep olan bir olay düşünelim, bir bölgeye saldırı olacağı haberi geliyor. Oranın dağınık birlikleri genelde bir komutan etrafında birleşip saldırana karşı koymaya çalışıyor. Zaten direkt kafanızda bununla alakalı çok örnek canlanmıştır. Bunun benzeri olarak kut kavramı üzerine de düşünebilirsiniz, başlık sürecinde insanlar tcmanın çevresinde toplandılar örneğin. Veya o zamanda yeşerttiklerinin etkisiyle aradan 10 yıl geçmiş kafadan fakat hala birileri başlıkla alakalı mecralarda yazıyor ki muhtemelen böyle bir şey hep devam edecek, sıradan biri bir yazı yazsa bu etki yakalanamaz mesela, bunun gibi.

Abi videoda liderin hatalarını onu sorgusuz sualsiz takip eden insanlar artırıyor gibi çok doğru bir şey söylüyor. Her insan yanılabileceği için yanlışların önüne geçmek adına liderin yapması gereken danışabileceği bir merkez bulundurmak ve merkezinde yalakaları defedip kendini eleştirebilecek kapasitesi ve anlayışı olan akıl sahiplerini bulundurmak.

Güç yozlaştırır, dolayısıyla ne olur ne olmaz diye denetim olmalıdır. Bu ya yok bişey olmaz demek yerine insana dair hakikatlere dolayısıyla kendi doğana hakim olup gerekeni yapmaktır, aynısı danışma için de geçerlidir.

Abi aynı zamanda gücün yozlaşmaya meyilli insanları çektiğinden bahsediyor ki yine çok haklı. Direkt betalara bakabilirsiniz, ruh hastası ve güce aç olduklarından bir güç oldu mu oraya doğru çekiliyorlar, gücü ele geçirmeye çalışıyor ya da en azından nemalanmaya çalışıyorlar. Mıknatısın demir parçalarını çekmesi gibi aynı. Gücü ele geçirirlerse de iyice sapıtıp iyice hastalanıyorlar. Aklıma direkt ac serisindeki abbas geldi çok güzel bir örnek. Güçten nemalanma çabalarına da sosyal çevrede statü sahibi olduğunu düşündükleri insanların çevrelerine üşüşmeleri, siyasette siyasilerin götünde dolaşmaları vesaire örnek verilebilir. Abinin dediği gibi iktidar ve merkez bu sebepten de yozlaşmaya meyillidir. Bunun için bu mevkilerin güç isteyen hint kumaşı giydirilmiş kütüklerle dolu bir ortama evrilmemesi için hayata dair hakikatlere dayalı bir denetim mekanizması oluşturmak şarttır.