Adım Adım Vücut Geliştirme-1

"Yerinizi tutun. Ateş açılmadığı müddetçe ateş açmayın, fakat eğer ki savaş istiyorlarsa bırakın burada başlasın." -John Parker

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Merhaba kardeşlerim, yeterince bilgiye sahip olduğumu düşünerekten, aşık olduğum bu spor dalı olan vücut geliştirme hakkında size antrenörlerden daha iyi bilgi edinmenizi, kaslı olmanızı iradenizle sağlayacağım. :)

"Adım Adım Vücut Geliştirme-1,2,3" olarak 3 seri halinde
"Koşa Koşa Vücut Geliştirme-1,2,3"
olarak 3 seri halinde toplam 6 başlık ile sizlere tüm bildiğiniz yanlışları, önyargıları, bilmediğiniz doğruları açıklayacağım.

Başlayabiliriz.

Resim

Vücut geliştirme: fitness ve bodybuilding olarak 2 ye ayrılır.

Bu sporun 3 önemli noktası var, bunlar:
%10 Motivasyon ve Dinlenme
%40 Spor
%50 Beslenme

Kaslar spor esnasında uyarılır, protein ile beslenir, uyku da büyürler.

Vücut geliştirme, "sağlık için yapıyorum" denilsede, esasında kuvvet ve gösteriş sporudur.
Amacı yalnız kuvvet olanlar halterciler(powerlifters)dir.

konuyu dağıtmadan, söylemek istediğim şu ki, Vücut geliştirme de kuvvetiniz artıcaktır ve amacınıza bağlı olarak kilo alıp veya verebilirsiniz.

Spor da sabır önemlidir, spora yağ yakmak, kilo vermek için giderseniz ilk ay da değişiklikleri farkedersiniz.
Ama kas yapmak ve kilo almak içinse 3, 4 ay sonra değişiklik fark ortaya çıkar. Günden güne gelişirsiniz kilo alıp veredebilirsiniz ama başlangıç gününe fark atmak 3,4 ay da oluyor.

Size protein tozu pazarlamacılığı yapmicam ama şunu söylemek isterimki hafiften kaslandığınızda bile yüzlerce "protein tozu alıyünmü, tozlamı yaptın, toz zararlı" diyen cahil boş insan sürüsü ile karşılaşmanız kaçınılmaz. Öncelikle protein tozu en basitinden sağlık bakanlığı ve gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından onaylanarak ithal ediliyor.
Protein tozu bir takviye besindir, peynir altı suyundan elde edilir, beslenmesi iyi olmayanlar için tavsiye edilir. Emilimi hızlı olduğu için de spor sonrasında kas yıkımını engellemesi ve kasları beslemesi için önerilir.

Şahsen ben maddi sıkıntılarım yüzünden kullanmıyorum, çünkü bu sporda protein tozu, aminoasit vb. herhangi bir suplement şart değil.
Benim beslenmem iyi olduğu için ihtiyaç duymuyorum, yani protein tozu öyle içtim kas çıktı tarzı birşey değil, zararlı birşey de değil, sadece normal peynirin toza dönüşmüş ve bazı maddelerle desteklenmiş halidir. Ayrıca tonla protein tozundan daha fazla değişik toz kullanan ve bilgisizce çalıştığı için gelişemeyenler var.

Ben mesela spor bitimi haşlanmış patates yerim, glutamin depolarımı fulleyeceği için kas yıkımını engellemiş olurum. :))

Spor salonunda plakalara ve kendimize saygı duyalım, buyüzden çalıştığımız ağırlıkları yerlerine geri indirmeliyiz.

Haftada 4 gün spor yapmak yeterlidir, kaslar dinlenirken büyüyeceği için aşırıya kaçmadan kasları dinlendirmek şarttır.

Bol bol su tüketin, en az 2 litre için.
Net hatırlamıyorum, kaslar %60 civarlarında sudan oluşuyor.
------
İlk başlığımız bu şekil de genel konular ile ilgiliydi, gelecek başlıkta daha ilerleyeceğiz.
'Adım Adım Vücut Geliştirme-2' başlığımız da görüşmek üzere.