Cheating Yapıyorum Vesvesesi

"Yerinizi tutun. Ateş açılmadığı müddetçe ateş açmayın, fakat eğer ki savaş istiyorlarsa bırakın burada başlasın." -John Parker

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Sporda hareketleri yaparken sürekli gelen bir vesvese.
"Ben acıdan kaçarım inancı" kök inanç olmuş hareketi tam yapamadım diye düşünüyorum, sonra yeterince o kası çalıştırmadığım için gaza gelip kası sıkmaya, yakma hissi kazanmaya odaklanıyorum harekete odaklanacağıma. Sakatlanıcam bir gün. Ama düzgün yaptığımı düşünüyorum hareketleri genelde, hem yapmasam antrenmanlarımda ilerleme katedemem. Ama işte. Telkin vermeyi deneyeceğim? Yorumlarınız ne?
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kendi vücut yapına uygun düzgün bir program ayarlarsan bunu aşman kolaylaşır ama tam olarak yetmez -ikinci paragrafta açıkladım nedenini-, iyi bilgi sahibi olman da lazım araştırarak yahut profesyonel birilerinden tüyo tarzı birkaç bilgi alarak. Sonuç olarak zaman harcanılan bir işi adam akıllı yapmak lazım.

Bir de şöyle bir şey var; amacın kaslarım çıksın, fit bir vücuda sahip olayım olursa o yetersizlik hissi seni çoğu zaman basacaktır iyi bir programın olsa bile. Ama motivasyon aracı olarak vücut geliştirirsen hem zamanını koordine etmiş olursun -disiplin sağlar sana, her gün tarlasını sulayan çiftçiler gibi mesela-, hem beynin çaba/ödül çizelgesini iyileştirmiş olursun -yani boş işlere dalmakta seni tatmin eder ama beyin bu çabasız ödülle tembelleşir-.

Özet olarak vücudunu yatırım yapacağın yer olarak değil de, yatırım yapacağın asıl hedefine giderken kullandığın enstrümanın olarak görürsen zihin olarak daha rahat olursun, kuruntulara daha az kapılırsın. Ayriyetten işin cabası olarak vücudun şekle girer fit olursun.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Not: Amacın kas yapayım falan olursa zamanın yine koordine olur, beynin çaba/ödül çizelgesi iyileşebilir ama bunları aklınla bilmediğin için -amacına sadece kas yapmayı koyuyorsan bu akıl dışı davranıştır ve yukarıdaki faydaları aklınla bilmen olanaksızlaşır- asıl amacına faydası olmaz/bir faydasını görmezsin.
Yazılmıştı forumda aklı olmayan adam sabah akşam soğuk duş alsa ne fayda diye mesela. Bir işi yaparken neden yaptığını düzgünce bilmen gerekir yoksa akıntıya dik kulaç atmaktan farkı olmaz, son zamanlarda birinci elden bunu tecrübe ettiğim için samimi bir şekilde söylüyorum.
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bakış açım çok dar abi ya -abi lafı yalakalık için değil genel hitap abi diyerek övmek de saçma kim abi denmekten hoşlanır zaten mahalle abileri dışında? Bkz: kendime notlar xd- benim aklıma sadece telkin vermek gelmişti ama çözüm vücudumu geliştirmeye değil sporu motivasyon için yapmaya odaklanmaktı. Cidden sinir bozucu -kendimi ezerek puan toplanıyorum içimi döktüm. vol2-
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bu durum istek ve kararlılığından geliyor. Mesela ben spor esnasında 12 tekrar çıkarmam gereken sette bazen tekrarları unutuyorum ve yeniden tekrar saymaya başlıyorum. Bazen de bench press yaparken zorlanış anımda ben istemeden birileri yardım ediyor -sinir oluyorum böyle tiplere- o an sanki yardım aldıgım tekrar boşunaymış gibi hissedip tekrardan yapıyorum.
Bu durumların sebebide kararlılıktan geliyor.

Isınarak uygun ağırlıkta ve düzgün yaptığın sürece sakatlanmassın.

Bu kararlılıkta devam edersen emin ol amacına daha çabuk ulaşıcaksın.

Yalnız eğer irileşmek, yarışmalara girmek ve 40cm kol gibi hedeflerin yok ise sadece sağlık ve fit vücut için spor yapıyorsan kendini bu kadar zorlamana gerek yok. Fit olmak için 1 saat düzenli hafif ve orta tempoda spor ile devam edebilirsin.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık