Futbolcu Olmak

"Yerinizi tutun. Ateş açılmadığı müddetçe ateş açmayın, fakat eğer ki savaş istiyorlarsa bırakın burada başlasın." -John Parker

Moderatör: Co-Moderatör

Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık
Kullanıcı avatarı
aurorα
1. Nesil
Teşekkür etti: 49
Teşekkür aldı: 17

Okunmamış mesaj 03 Eyl 2018, 10:18

Merhaba. Kardeşim futbolcu olmak istiyor, yerel bir takımda altyapılarda oynamaya başladı. Bu yolda, takımın içinde ( insan ilişkileri, takımda ve futbolda etkin rol alabilmek vs. ) ve genel olarak( beslenme, antrenman, ya da bu yolda yapması gereken işlemler vs. ) neler tavsiye edebilirsiniz?
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil
Teşekkür etti: 30
Teşekkür aldı: 26

Okunmamış mesaj 04 Eyl 2018, 00:15

Futbolla çok iç içe olması lazım sürekli stada gidip maç izlemesi 1.2. prof ligleri izlemesi lazım bence Türk liglerini izlesin öncelikle kendine güven gelecektir bende oynuyorum şu sıra ara verdim oynadığı bölgede yetkin olmalı herşeyiyle kavramalı sürekli kendini geliştirmelidir bir kere girdiği takım ilk 11de olmalı ve takımın en gözde oyuncusu olmalı yoksa yükselme şansımız pek yok doğrusu Türkiye devletindeyiz Hollanda Belçika Hırvatistan gibi Avrupa ülkeleri altyapıda daha organize çalışıyor devlet ve nüfus küçük düzenli olduğu için seleksiyon çabuk işler hemde kolaylıklar sağlanır ama Türk sporunda kriz var yokmuş gibi davranılıyor, beslenmesini düzenlesin eksiğini bulsun ve tamamlasın misal bizde bir herif santrafordu şutları +60-70pt etkisinde giderdi ancak
bir stoper +95pt etkisinde çok net vuruşlar yapıyordu bu saçma bir durumdur mesela
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün
Teşekkür etti: 86
Teşekkür aldı: 265

Okunmamış mesaj 07 Eyl 2018, 23:28

Bir kere futbola yeteneğinin olması lazım, sadece istemesi yeterli değil. Futbolda doğal yetenek diğer sporlara kıyasla çok önemli.
Önemli futbolcuların biyografilerini/kitaplarını okusun, hayatlarından ders çıkarsın.
Bol bol teknik drilleri (top sürme, top kontrolü, şut, denge vs.) yapsın ve her gün topla çalışsın. (Youtube'a soccer drills/practice felan yazıver)
Patlayıcı güç, maksimal hız, çeviklik, genel güç bunları dengeleyen bir güç idmanı uygulasın.
Futbolda maç oynamak çok kritiktir, nerede olursa olsun düzenli maç yapması gerek.
Türk altyapıları genel olarak leş (altınordu'yu hariç tutuyorum). En kısa yolu iyi mentorlar bularak bu işten anlayanlarla iletişime geçerek sağlar diye düşünüyorum.
Bunun dışında kendi akılsal gelişimi de çok önemli, karakteri oturmaz ise her türlü harcanır. Çevresinin düzgün insanlardan oluşması şart. Youtube'dan futbol içeriği üretenlere bakabilir, pro futbolcu olarak Become Elite var benim bildiğim. En azından pro bir sporcu nasıl yaşıyor, çalışıyor fikir sahibi olur.
Yolu bahtı açık olsun.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık