Futbolcu Olmak

"Yerinizi tutun. Ateş açılmadığı müddetçe ateş açmayın, fakat eğer ki savaş istiyorlarsa bırakın burada başlasın." -John Parker

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Burada söz konusu olan kişi ben değilim. Anlatmaya çalıştığım benim başarısız olmamdaki benim hatalarım da değil. Anlatmaya çalıştığım bu departmana girmeden önce insanların bu sporda neler döndüğünün ne kadar çok olasılık olduğunun ve çok küçük yaştan itibaren amaç edinildiğinde ne kadar büyük hayal kırıklıkları oluşturabileceği. Anlatmaya çalıştığım bu spora başlayacak bir insanın bakış açısının nasıl olması gerektiği. Hani diyorsun ya kendini hedefine odaklayacaksın ve çalışacaksın. Heh bunu hangi amaç motivasyonla neye yapıcaksın. Önemli olan bu. Sen burayı kaçırmış ; gerekenleri yapıp adanırsan futbolcu olabilirsin diyorsun. Futbolcu olmak istemeyin işte sorun bu. Bu departmana adanmayın işte. Futbola odaklanabilirsin.Zamanını ayırıp ÇALIŞABİLİRSİN. Ama bunu ne uğruna hangi amaçla yapacaksın. Eğer futbolcu olma hayalleriyle yapıyorsan başarısız olma ihtimalin çok yüksek ve tcmanın sözü bu departman için geçerli olmayabilir ve bu çok olası. Yani hem geçerli hem de geçerli değil. Başaramamış olman senin suçun olabilir ama her başarısız olan da kendi suçundan dolayı başarısız olmamıştır. Eğer sen dersen ya ben mücadelenin önemine vurgu yapmak istedim ben bir işin başarıya ulaşması için çabalaman gerektiğini anlatmak istedim bu sözlerim sadece futbol departmanı için değildi dersen tamam. Ama yalnızca bu spor için; yaparsın aslan, çalışırsan başaramayacağın bir şey yok, Merih demiral neler yaşamışta olmuş o olduysa sende olursun, her şey sana bağlı, gereken emeği verirsen amına bile korsun tarzı nüans belirtilmeden gazlanırsan gerçekleri deneyimleyerek öğrenmek zorunda kalabilirsin.

Dip Not: Başarısızlığımın mimarlarından biri hocamdır dedim. Tek mimarıdır demedim. İkinci mimarda benim.

Dip Not 2: Betaları niye suçlamıyoruz aq
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Dipnot ikiye cevabımdır Çünkü akılları yok onları siklemiyoruz. mimarlık konusunda da yanılıyorsun moruk yani sakatlığını ve torpille seni hiç kıyaslamadan önüne geçilmesini anlayabilirim ama hedefine giden yolda sikik bir dış etken o işinden anlamayan hocana kulübübe karşı aklınla derhal bir çözüm üretmeliydin yeteneklerinin zayıflamasına isyan etmeliydin sinirlenmeliydin yani erkeksi testo olarak sinirlenmekten bahsediyorum ve sende bu tepkiyi görmeliydi hoca, burada kendi üzerine düşeni yapmamışsın takıldığım nokta bu, öncelikle bunu kabullenmen bundan sonra ki yapacakların konusunda hayat dersi olur
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Erkeksi testo sinirlenme derken yani senin yeteneklerin çürüyorsa öyle bir his gelmesi lazım ve bir süreye sonra o vicdan azabına döner gerçekten istediğini belli etmeli ve kendine güvendiğini belli etmeliydin ayrıca o hoca siz antrenman yaparken sizi izlemiyorsa ananı sikeyim deyip rest çekilmesi lazım
Birde o tcmanın sözü bu departmanda bu geçerli değil demen kendini kandırmaktır fiziki yeterlilik, sakatlık gibi etkenler dışında -çünkü diğerleri aşılabilecek engeller torpilde kısmen aşılabilir- diğer herkes gibi çalışmışsan zaman harcamışsan ve ortada başarı yoksa tamamen bu bizim sorumluluğumuz suçumuzdur başkasının değil
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Benim futbol hayatımın neden bittiğini veya benim yaşadığım etkileri yazmadım. Gerek duymadım buna. boş ve verimsiz bir iş olacağı ve alınacak mesaja pek bir etkisi olmayacağını düşündüm. Sadece başımızda ki hocanın aşağılık bir beta olduğunu ve süreçlerde bana ve kariyerime çok zarar verdiğini söyledim. Bu kadar. Benim başımdan geçen süreçlerde benim hatalarım ve elimde olmadan yaşadıklarımı ayrıntısıyla belirtmediğim ve bilmediğin için bu konuda yaptığın yorumlar anlamsız ve havada kalıyor. (Bkz:erkeksi testo olarak sinirlenmek)
Tcmanın cümlesinin nüansdan oluştuğunu, başarısız olmamızın bizim suçumuz olabileceğini veya bizim suçumuz olmadan da başarısız olabileceğimizi açıkladım. ''Sakatlığı dışarda tut,fiziki yeterliliği dışarıda tut, torpili de aştın diyelim başarısız olursan artık senin suçun'' demeye gerek yok bu sözden sonra. Sen sözün nüansını oluşturan kısımlarını dışarı alıp sözün departman üzerindeki nüansını kaldırdın sadece kağıt üzerinde.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bende diyorum ki insan herhangi bir konuda kendi üzerine düşeni yaptığında başarısız olmama şansı yok aslında anlattıklarımın ana fikri buydu, son olarak
[mention] Benim başımdan geçen süreçlerde benim hatalarım ve elimde olmadan yaşadıklarımı ayrıntısıyla belirtmediğim ve bilmediğin için bu konuda yaptığın yorumlar anlamsız ve havada kalıyor. (Bkz:erkeksi testo olarak sinirlenmek) [/mention]
söylediklerimi havada bırakacak bir şey yok madem seni anlayacak bir durumda değilim ve kendini anlatmamışsın detaylı olarak bu dediklerimi sen kişisel almayacaksın o halde örneğin herhangi birisi hakettiğini gösteremiyorsa dünyadaki ülkedeki diğer bilmediği görmediği rakiplerinin geriye düşmesi normal değil midir? veya diğer anlattıklarımda öğretiye dair yanıldığım bir nokta varsa göster lütfen
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Belki başka bir alanda, bir insan üzerine düşeni yaptığında başarısızlık gibi bir seçenek olmayabilir dediğin gibi. Ama futbol için bu geçerli değil.
Birisi hakettiğini gösteremiyorsa rakiplerinin gerisine düşmesi normaldir. Birisi hakettiğini gösterdiği halde de rakiplerinin gerisine düşebilir. Bu da normaldir. Futbol bağlamı dahilinde geçerli bu dediğim.
Bu başlık altına bu noktadan sonra yazdığımız şeyler burayı okuyacak insanlara pek fayda sağlamayacaktır diye düşünüyorum. O yüzden daha yazacağın şeyler varsa özelden konuşalım hacı.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Burada genel olarak futbol camiası, profesyonel futbolcu olmanın ne kadar zor olduğu gayet güzel açıklanmış -şunu yazayım elbette genetikle de alakası var bu işin yani bir beyaz atlet istediği kadar kassın 100m rekorunu kıramaz ha futbolda çok fazla parametre var ama bu genetik yatkınlık olayının gerçekliğini değiştirmez-. Ama şu var -zaruri bir hal dışında- profesyonel olması zor olsun veya olmasın futbolcu olmak boş beyler böyle basit hayallere düşmeyin sonuçta bu sadece bir oyun ve yaptığınız şey bir dikdörtgenin içinden topu geçirmeye çalışmak, şanlı bir iş yapmıyorsunuz yani. Tcma'nın yazdıklarını okuyup, şu platforma geldikten sonra hala aklınıza futbolcu olma fikri güzel geliyorsa çoğu şeyi anlamamışsınız demektir.

[mention]belikebond[/mention]

Büyük takımlar seni alsa da boş almasa da yani "beyler ihtimal çok düşük ama belki bir şans olur" veya "futbolcu olmam çok zordu o yüzden bıraktım" şeklinde bu işin amaç haline getirilmemesi gerektiğinin sebebini yapılan işin boş olmasından ziyade profesyonel olma ihtimalinin düşük olmasına bağlarsan hata edersin, bu şunu gösterir bu nadir şartlar senin için üst üste gelip uygun zemini hazırlasaydı bu boş işe dalacaktın.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]

Kesinlikle. Olamadığın için değil, olmaman için bir çok sebep olduğunu bildiğin için yüz çevirmelisin. Onun dışında şöyle bir şey olabilir; adamın biri 25 yaşında açlıkları doğrultusunda bu yolu amaç edinmiş, üst klüplerde oynayan iyi para kazanan boş beleş bir futbolcu. Başlıkla filan tanışıyor ve tanrısını bulup keskinleştiği departmanın boş olduğunu anlıyor. Bu adam şimdi futboldan illa ki yüz çevirmeli mi? Cevap bence hayır. Eğer tanrısını bulmuş ve bu yolda hizmet edecekse bunu futbolcu iken de yapabilir. Gol atarak veya basın toplantısı vererek değil. Futboldan kazandığı gücü, serveti Tanrı yolunda, kurtuluşa ermek yolunda bir çok şekilde kullanarak. Nasıl kullanacağı, ne yapacağı ona kalır. Bir çok seçenek vardır ve komplekstir. Yani şunu şunu yapar hizmet etmiş olur diyemem. Eğer gerçekten doğru sözlülerden ise kendini iyileştiriyor ise Tanrı ona fırsatlar sunacaktır. He Tanrısını bulduğunda direk yıllarını verdiği işinden vazgeçip başka bir departmana yönelmeyi de seçebilir tabii.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

belikebond yazdı: 10 Eki 2019, 01:41 @hoca dehanni

Onun dışında şöyle bir şey olabilir; adamın biri 25 yaşında açlıkları doğrultusunda bu yolu amaç edinmiş, üst klüplerde oynayan iyi para kazanan boş beleş bir futbolcu. Başlıkla filan tanışıyor ve tanrısını bulup keskinleştiği departmanın boş olduğunu anlıyor. Bu adam şimdi futboldan illa ki yüz çevirmeli mi? Cevap bence hayır. Eğer tanrısını bulmuş ve bu yolda hizmet edecekse bunu futbolcu iken de yapabilir. Gol atarak veya basın toplantısı vererek değil. Futboldan kazandığı gücü, serveti Tanrı yolunda, kurtuluşa ermek yolunda bir çok şekilde kullanarak. Nasıl kullanacağı, ne yapacağı ona kalır. Bir çok seçenek vardır ve komplekstir. Yani şunu şunu yapar hizmet etmiş olur diyemem. Eğer gerçekten doğru sözlülerden ise kendini iyileştiriyor ise Tanrı ona fırsatlar sunacaktır. He Tanrısını bulduğunda direk yıllarını verdiği işinden vazgeçip başka bir departmana yönelmeyi de seçebilir tabii.
Olmamış ve bizi ilgilendirmeyen şartların ve insanların muhasebesini yapmak gereksiz olur -ha illa irdelenecek olsa da şu var başlık’ı anlayıp oradan da tanrı’yı bulacak akla sahip biri bu akılla gidip real madrid’e mi girmeye kasar yoksa kardeşlik’e girmeye mi yani verdiğin örnek de saçma duruyor-. Kanka genel olarak bu başlık altında yazdıklarından futbolun değerini abarttığın görülüyor. Gereksiz bir şekilde kapı aralamaya gerek yok, futbol dediğin sportif bir faaliyettir; makine gibi bir vücuda ulaşmak, sosyal dinamikleri daha iyi anlamak, kafa dağıtmak için vs bunu araç olarak kullanabilirsin tatmin elde etmeye ıkınmadığın sürece evet ama bu kadar, oyun işte altı üstü.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

O an böyle bir ihtimalin de bir insanın başına gelebileceği gerçeğini varsayarak bir örnek verdim. Bir milyonda bir oran olsa bile o kişi çıkabilir. Burada yararlanabilir. Futbolda olmasa bile benzer varyasyonlara sahip bir insan çıkabilir. Bu da bu olayın gereksizliğini ortadan kaldırır. Ayrıca orada yazdığım yazıdan futbol harici alınabilecek başka derslerde var. İnsan adanmış ve hizmet etmek istiyorsa ona bu şansın ne olursa olsun sunulacağı gibi.

Bir mantık hatası olduğunu düşünmüyorum. Verdiğim metafordaki kişi futbol departmanında keskinleşip üst düzeye gelmiş ve sonradan bu işin boş beleş olduğunu anlamış kişidir ve bu olasıdır. Bir insana aklını, tanrısını, hatalarını geç keşfedebilir ve
eğer tek yapabileceği iş o an real madrid de oynamaya devam etmesi ise bu mantıklı olandır.
bu şuan Bir olasılık, bir çok ihtimalin gerçekleştiğini varsayarak verilmiş bir örnek. Mantık hatası aramaya çalışmak yerine -ki yok ben göremiyorum varsa gösterin- daha geniş çaplı düşünmek olması gereken.

Bu başlık altında futbolun değerini abartan ben değilim. -küçük yaşlardayken ki halimden bahsediyorsan evet futbolun değerini abarttım ama sen ondan bahsetmiyorsun sanırım.- Tam tersine ilk entrylerimde kendi hikayemi anlatarak futbolun değerinin abartılmaması gerektiğini savunanlardanım. Son cümlende yazdıklarının aynılarını benim de söylediğimi entrylerimi okuduysan görebilirsin.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık