Spor Hakkında

"Yerinizi tutun. Ateş açılmadığı müddetçe ateş açmayın, fakat eğer ki savaş istiyorlarsa bırakın burada başlasın." -John Parker

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

travma ile mücadele etme konusunda spor bir element. bildiğin fiziksel durumun travmalara olan direncini arttırıyor. bu olaya bakabilirsiniz. ben tam olarak detaylı girmedim biri girer tam teşekküllü açıklarsa çok güzel olur ama muhtemelen
böyle bir şey olmayacak en iyisi ben bi bakayım hajhajajaka. şöyle bir durum var insanın travma yaşaması demek yaşanılan olayın insanın kaldırabileceği sınırı aşması demek. insanların sınırları var, kapasiteleri var, direnç limitleri var.
ve bu limitler aşıldığı an travma. sen 55 levelsen ve karşına çıkan olay 56 levelse bu olay senin halledebileceğinden fazladır ve travmaya yol açar. gücün ve kaynakların bu olayla başa çıkmak için yeterli varlığı gösteremez ve etkilenirsin.
bu açıdan bakarsak sende bende travma oluşturan olaylar tcma da oluşturmaz mesela. bu biraz düz mantık ve şaşabilir ama kaynakların güçlü olması durumunu somutlaştırmaya çalışıyorum ve bu örnek güzel somutlaştırıyor. yani tcma'nın
olaylarla baş edebilme yetisi seni ikiye katlar çünkü hayatta daha derindir, insanda daha derindir, insan psikolojisinin tillahıdır vs vs . yani kaynakları senden daha üstündür ve sana etki eden şey ona etmez. heh işte bu ''kaynak''
dediğimiz olayların bir tanesi de fiziksel aktivite. bu araştırılabilir çok derinine inmedim bu konunun ama yanlış olduğunu zannetmiyorum sonuçta vücut ve zihin birbirini besleyen lokomotifler ve baktığında fiziksel kalitenin travma
ile mücadele de yardımcı olması mantıklı. neyse. bu bilinmeyen bir yönüydü sporun diğer yönlerini biliyorsunuz zaten alfanın serpilmesine bile yardımcı olan bir meretten bahsediyoruz. aksatılmamalı ve hayatın bir parçası haline getirilmeli. optimumu bulmak kilit burada. yani okuma yapmadıysan bir gün içerisinde git okumanı yap siktir et sporu ama yaptıysan git spora filan. hangi sporu yapalım denildiğinde de kişiden kişiye göre değişir. senin ilgine merakına bağlı. ben mma hayranıyım giderim mixed olarak dövüş sporu kasarım. sen boks yapmak istiyorsundur ve spora yeni başlamışsındır gidersin ilk önce vücut geliştirme, calisthenics başlarsın direnç, kuvvet kazanırsın. bunun gibi değişir yani kişinin kendisi nüansları değerlendirmeli. fakat defaul bir insana tavsiyem ilk önce calisthenics, sonra gücü, direnci arttırmak,-calisthenic ile de artıyor anlam düşüklüğü olmasın- hacim vs vs için vücut geliştirme sonrasında ise boks+güreş. benim sıralamam böyle olur. ben şuan vücut geliştirme ile uğraşıyorum mesela next olarak boks var. -bilek sıkıntı bileğe dikkat edin iyileşmiyor 1 yıldır boksa başlayacağım başlayamıyorum evde küçük kardeşimle spar atmaya başladım sen düşün ajkhajkhakjhakj- sonra güreş belki bilmiyorum karar vermedim. ama böyle yani genel olarak bu sıralama sağlamdır. güreş ve boks hepsini kapsar karate ji jutsu filan anasının amı işlerle uğraşmayın ufc de dövüşmeyecek gibi bir amacınız yoksa. varsa da geçmiş olsun beyin ölümü gerçekleşmiş ajhajhajhajhaj neyse durum böyle beyler ben kaçtım
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Güreş ve boks herşeyi kaplamıyor en kapsayıcı şey MMA güreşte ve boksta yer dövüşü yoktur mesela sağlam brezilyan jui jistsusu yaparsan sokakta güreşten daha iyidir bana göre çünkü rakibe zarar vermeden kısa sürede onu kilitleyebilirsin boksta da sadece yumruk vardır self defence için boks+güreş temel almakla birlikte bir kaç MMAde de aktif kullanılan sokakta karşılaşılabilecek durumlar için kafadan klince alıp vücuda diz geçirmek gibi ve basit tekme hareketleri -push kick gibi- öğrenmeli çalışmalısınız, ayrıca sokakta hızlı olmak önemli birde adamla eş değer bir kuvvette filansan işin zor mesela veletler kavga filan bilmez kafayı amele kilidine alır abi de bırakcam der orada tüm enerjisini tüketir bunu hala yapabilirler dikkatli olun üstünüze çöküp siz boyun eğene kadar kalmayabilir tüm enerjisini harcayabilir adam öğreti burada devreye girer o duruma sokmayın kendinizi öyle birşey yapamadım adam sizi bıraktığı an hayatının sikileceğini bilsin ve korksun yoksa o amele kilidini yetip durursunuz
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

kanka güreş+boks siker konu kilit ben bilmem ji jutsu filan. ata sporu babacım alacaksın adamı kündeye küt vuracaksın ibneyi yere bitti. varsa brezilyalı manitanız öğretsin ji jitsu.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

brezilya demişken paulo costa yeni mw şampiyonu olacak aha yazıyorum buraya
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık