Manipüle etme sanatı

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
FD God
Sürgün

Okunmamış mesaj

Manipüle nedir ?
Manipüle etmek : İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler. (google alıntı) Manipüle sonunda kurban kendini hayal kırıklığına uğramış, ezik, kullanılmış birisi olarak görebilir. Bu unsurları göz ardı etmemenizi istiyorum.

Kullanabileceğiniz yöntemler neler ?

Vadetmek: Aslında yalan söyleyerek oyalamak. Karşınızdaki dişi/erkek gelecekte onun için güzel şeyler yapacağınıza dair söz verebilirsiniz. Verdiğiniz zaman diliminde sizle arasını iyi tutacağına garanti verebilirim.
Örnek: Cennetten arsa satmak (ne kadar zeki bir yol değil mi ? Ölene kadar manipüle etmiş oluyorsunuz)

Korkutmak: Bu yöntem çok yaygındır, herkes kullanır ama kimse karşısındakini manipüle ettiğinin farkına varmaz. Bu yöntemi kendinizden yaşça küçük birisi için kullanabilirsiniz. (olması gereken zaten budur)
Örnek: Anne ve babalar çocuklarına; onlar olmadan bir yere gitmemelerini yoksa organ mafyası tarafından kaçıracağını söylemesi ya da öcünün onların yiyeceğini söyler Xd

Ego kabartmak: Karşınızdaki insana; kanka sen şöylesin, aslansın, kralsın, bu senin için hiç bir şey diyerek, kendisini senin istediğini yapacak kıvama getirmek. (özet olarak gaza getirmek)
Örnek: Herhangi bir spor dalında antrenör kendi sporcusu için bu sözleri daha iyi verim almak istediği için kullanır.

Kendini acındırmak: Bu yöntemi hiç sevmem, direkt olarak kendimden örnek vereceğim anlamanız için:
Lise yıllarımda arkadaşlarımla halı sahaya gittiğimde eldiven için 10 lira para ödemiştim. Maç çıkışı arkadaş grubu ile sahadan uzaklaşırken, sahadan çıkan top bizim 15 metre yanımıza düştü. Aklıma direkt topu alıp kaçmak geldi, ama bunu kendim yapmak istemedim. O an en uygun ve beni seven bir kişiyi seçtim.
Ben: Kanka sen yaparsın bu işi. Koş, al kaç topu, gören olmaz.
O: Yok olum hiç yapamam, yakalanırım.
Ben: Hadi bee kankaaaa, o kadar 10 lira verdim eldivene, dolandırıldım resmen
O: (Konuşma yok)
Topu alıp kaçması bir oldu şerefsizin xd ne zaman hatırlatsam pişman olduğunu söyleyip bana küfreder.

Beynin tekrarlayan eylemi kabul etmesi: Teknik çok açık, örnek ile daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum:
Arkadaşım üniversiteye başlamadan önce sıgarayı bırakmış birisiydi. Bir gün sınıf belirleme sınavına girmek için kantinde oturuyor. Karşısındaki çocukla mal mal bakışıyor. Çocuk sıgara içmeye çıkacağım istersen gel diyerek bir dal uzatıyor. Arkadaşım bunu kabul ediyor. Birlikte sıgara içiyorlar tanışıyorlar felan, o gün 3 dal sıgarasını içiyor. Ertesi gün tekrar denk geliyorlar. Tekrar 3 dal sıgarasını içiyor. Bu ikisi aynı sınıfa düşüyor ve bu olay devam ediyor (sürekli istemiyor tabi, arada bir). Sürü psikolojisine uyan diğer sınıftakilerde sıgara vermeye başlıyor (bizimkisi arada bir paket alıp olayı çaktırmamaya çalışıyor). Bir süre sonra bu olay patlıyor ve daha sıgara vermemeye başlıyorlar.

Ben yukarıda bahsettiğim teknikleri; kendi çıkarlarım ve diğer insanlar üzerinde baskın karakter kurmak için uyguluyorum. Hâkim olduğum teknikler bunlar. ayrıca bunlar dışında da bir çok teknik var. Ben sadece konuya ufaktan bir giriş yapmanız için basit örnekler ve kendi tekniklerimi sundum. Bunları ne için kullanacağınız ve nasıl geliştireceğiniz size kalmış bir seçim. (profesyonel birisi değilim ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım)

Ek olarak konuyu daha iyi kavrayabilmek ve fikir sahibi olabilmeniz için:
https://www.fullhdfilmizlesene.org/belg ... -the-push/ Bunu izlemenizi ve
Josef Kirschner - manipülasyon ama nasıl adlı kitabı okumanızı öneriyorum.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Eğer birisini NLP yöntemi ile korku vermişseniz; bir şey yaptırmak istediğiniz zaman iki lafınızdan birinde "Bak sinirliyim, Bak canım sıkkın" vs. cümleler kurabilirsiniz. Size boyun eğecektir.

Bir dişi ile hızlıca yakınlık kurmak;

Dişi ile sohbet ederken sizin de düşüncenizi öğrenmeye çalışıyor ise; Aynı anlamda kafa karıştırıcı bi şey söyleyin. Muhtemelen anlamıyacaktır ama "Aynen katılıyorum" vs. diyecektir. Böylece daha da yakınlık kurmuş olacaksınız..
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Beyler bunlarla uğraşmanız bence zaman kaybı olur. Çabana karşılık elde ettiğin kayda değer bi şey yok çünkü. Tabi ben çevremdeki koyunlara liderlik edicem, akılsız dişilerin ilgisini çekicem diyosanız orası başka. Bunlarla uğraşmanın sonu sosyal parkinson olmaya kadar gider. Ben uyarayım da
olumcul deney

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 27 Mar 2018, 00:50 Beyler bunlarla uğraşmanız bence zaman kaybı olur. Çabana karşılık elde ettiğin kayda değer bi şey yok çünkü. Tabi ben çevremdeki koyunlara liderlik edicem, akılsız dişilerin ilgisini çekicem diyosanız orası başka. Bunlarla uğraşmanın sonu sosyal parkinson olmaya kadar gider. Ben uyarayım da
Kanka nedir bu 'Sosyal Parkinson?'
Kullanıcı avatarı
mokokojo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 27 Mar 2018, 04:35

Kanka nedir bu 'Sosyal Parkinson?'
Stratejik plan yaparken -savaş planı yaparken, önemli bi konu hakkında tartışırken yani bilinçli düşünürken- sol ön beynimizi kullanırız. Normal bi zamandaysa sağ ön beyninle sosyal ilişkiler vs vs yardırır gidersin. Mesela arkadaşın "böö" deyip seni korkuttuğu zaman nasıl korksam diye sol ön beyninle plan yapmazsın/düşünmezsin. Sağ ön beynindeki motor davranışların devreye girer ve içgüdüsel tepki verirsin. İşte o korkarkenki mikro mimiklerin yüz ifadelerin nasıl korktuğun felan senin yazılımını belirler. "Attraction, seduciton felan yap moruq hop hatun qucakta" diyerek veya manipüle etmek için şunu yap bunu yap diyerek normalde içgüdüsel olarak halletmen gereken şeyleri evrimsel süreçleri taklit ederek sol ön beyne çekiyorsun. Ve tcma'nın alfan dediği şeyden uzaklaşarak taklide bürünüyorsun. Eğer taklit etmek yerine 2 3 ortama girsen insanlarla biraz içli dışlı olsan sağ ön beynin ucundan yakalayacak ve taklit etmene gerek kalmadan otomatiğe bağlayacaksın zaten. Sosyal parkinson insan ilişkilerinde her hareketini düşünmen oluyor -taklit ede ede buna dönüşüyorsun". Altın dişi taklit ettiğini anlayacağı için akılsız dişileri kaldırırsın veya kendine hayrı olmayan kitleyi güdersin en fazla. Hoca dehanni bu yüzden uyarmış. Dediği gibi hem eline kayda değer bir şey geçmiyor hem de uzun vadede sana zarar veriyor. Tcma'nın dediği gibi bil ama yapmaya uğraşma. Derdin en kaba tabirle am sikmek felansa bile bırak sağ ön beyin zamanla kavrasın. Hacı tyler zamanında bunları anlattı. Eğer haberin yoksa alt taraflarda pricosat linkini atmıştı. Hadi selametle.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık