Dizi önerisi: BÖRÜ

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
cufive
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Pek aciklamaya gerek duymuyorum, 60 dakikadan 6 bolumluk bir dizi ve finali de beyazperdede olacak. Turkiye'nin 2014'ten gunumuze dogru olan bu kisa ama sancili sureci PÖH timinin gozunden yansitiyor. Icinden gectigimiz o gunleri oldukca etkili ve korkusuzca ekrana yansitiyorlar. Siradan kullan-at asker/polis/teror odakli-konulu dizilerden oldukca ustun oldugu su goturmez bir gercek. Detayini isteyenler arastirabilir. Dunku bolumden su sahneyi de birakayim suraya.

esref su iciyor
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Heralde şu ana kadar yapılmış en iyi Türk Dizisi. Konu kısmında kitlenin hoşuna gidecek bazı yerleri özellikle vurguladıkları olmuş. Batıllık da var gibi geldi bana yanlışsam düzeltirsiniz. Aman bok atmaya çalıştığımı sanmayın. Bal balta olayı ehehe.

Orada Kaya diye bir karakter var. Adamın ne kadar sadık olduğuna bakın. Ve yoldaşlık, takımlık olayını da güzel işlemişler. Her ne kadar ben darbe olayının bir tiyatro olduğunu düşünsem de FETÖ'yle mücadele etme -her ne kadar aslının olmadığına inansam da kurgu olarak bakınca-kısımları çok güzel akıl ve istihbarat oyunlarına sahne olmuş. Ben de bütün bölümlerini izledim tek takip ettiğim dizi bu. Bu arada son olarak dizinin çekim teknikleri, oyunculuk ve görüntü yönetmenliği de harika. Sen önermesen ben önerecektim. Benden çaldın dimi len ahahsjajjaam. Eyvallah kardeşim herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

Yapımlar, çekimler, efektler iyiye doğru gidiyor, eyvallah. Önemli olan nereye doğru itelendiğimiz. Gün gelir, şu anlatılanları son safhada hepimiz yaşamak zorunda kalırız. Önemli olan o safhaya gelmemek için uyanmak.

İteleme; kana dokundurmak, milliyetçilik(avamın anladığı manada), vatan,işgal, bizi sevmiyorlar...

Konjonkturel olarak donem dizileri bu şekilde. Yapacak bir şey yok. Medya, cast, koordineler bu yonde. Farkındalığı yuksek tutmak da bizim elimizde.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Türk dizileri beş para etmiyor, açarım 2 tarih kitabı okurum, bana dizinin kattığı heycan ve bilgiden daha fazlasını kısa sürede katmış olur.
Kullanıcı avatarı
cufive
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Turk dizi ovuculugu yapmayacagim tabii ki, ancak hakedene de hak ettigini vermek lazim.
BÖRÜ, gerek yasanmis olaylari ekrana aktarma asamasindaki akiciligi ve cesur tavri gerekse Turk dizi piyasasinda daha once yapilmamisi yapmasi ( 6 bölüm/60 dk./reklamsiz) meselesinde kendine benzer yapimlardan kolayca siyriliyor. Dikkat edilirse, kesinlikle yabanci dizilerle ve hatta "genel gecer" Turk dizilerle de bir karsilastirmaya sokmadim. Dunyada ve pek tabii ulkemizde de son yillarda gormekte oldugumuz bir "milliyetcilik" akimi mevcut. Sahsi kanaatim, ozellikle ulkemizde "15 Temmuz" sonrasi insanlarda guvenlik personelimize karsi bir onyargi/kin/dusmanlik olusma ihtimaline karsi gectigimiz 2 yilda devletin de bu tarz yapimlari destekledigidir. Tabii Dağ-2 nin gisede yakalamis oldugu basariyi goz onunde bulunduran yapimcilarin da bu islere sicak baktiklari gercegi yok sayilamaz. Ayni zamanda 2015'ten bu yana gelisen surecte yine bu gibi yapimlarla beraber okullarda okutulan "milli tarih" benzeri bir propaganda yapildigi da asikar. Ancak BÖRÜ'nün bu noktada diger yapimlardan farkli olan yanlari ortaya cikiyor. Dizide abarti/efsane/destansi olaylardan ziyade "yalin gerceklere" daha cok odaklanildigini goruyoruz. Yani misal vermek gerekirse PKK'yi cocuklari korkutur gibi "bakin bunlar öcü" seklinde sunmuyorlar. Sacma sapan diyaloglara,etnik dusmanliklara yaslanmiyorlar. Neler yasandiysa, icine oyunculuk ve sanat katarak mumkun oldugunca sade bir sekilde izleyiciye aktarmaya gayret ediyorlar. Pek tabiidir ki BÖRÜ de hedeflenmis bir kitleye hitap ediyor olabilir ki esasen ediyor da. Bunu yapis seklinde kör göze parmak sokarcasina Atatürk vurgusu yaptiklari asikar, ancak burada hem dizi ekibinin hem de izleyicinin bu konuda bir ozlemi ve sitemi oldugunun unutulmamasinda fayda var. Ha alt hedef hatta belki de ust hedef olarak "Ataturkcu-Milliyetci" kitlenin gazini almak belirlenmis olabilir, ama sonucta benim bu diziyi onerdigim yer burasi olduguna gore bu tarz gaz alma-vermeleri gozardi edebilirim. Yani aklini kullananlar icin bisey ifade etmez. Tum bunlarin isiginda, BÖRÜ'yu tavsiye etmemin sebepleri; dikkate deger bir Turk yapimi olmasi(nedenlerini yazdim), bizim bizzat yasadigimiz surecleri oldukca basarili bir sekilde ekrana yansitarak totalde 360 dakikalik gorsel ve duygusal bir solen yasatmasi ve timin icindeki "sadakat", "adanmislik" ve "kardeslik" olgularini vurucu bir sekilde islemesidir. Son olarak eklemek gerekirse,tarih ogrenmek, tarih kitaplari okumak cok guzeldir, ben de cok severim, ancak edebiyat, "tarihi gercekleri"duygulara hitap edecek sekilde aktarir. Yani Canakkale Savasinin zor kazanildigini tarih kitaplari yazar, ama edeviyat o zorlugu sana yasatarak anlatir. Aradan yuzyillar gecse de o eseri okuyan birisi butun o zorluklari "hisseder".Bu yuzden edebiyat/sanat ,milletler/toplumlar ve hatta alt-toplumlar icin bile cok onemlidir. Gunumuzde beyazperdenin evlere kadar girmesiyle beraber sanatin insanlara ulasmasi tarihte hic olmadigi kadar kolaylasti. Bu kolaylasmanin neticesinde de yapimlarin kalitesi de oldukca basitlesti. Iste bu tekduzelik, basitlik icinde bize bizim hikayemizi anlatan ve bence cok da guzel anlatan BÖRÜ, izlenmeye deger bir yapim.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Ülke gündemine göre dizi çıkarıyorlar.

bkz:Diriliş: Ertuğrul, Fatih(Kanal D'deki), Söz, Savaşçı, bir de konumuzdaki Börü..

Ben düşüncem şu ki; Reyting ve Kitlesinin heyecanına odaklanmış diziler. Tarihi anlatmak yerine Seyirciye oynama amacı güden diziler..

Futbol haricinde televizyon izlemem, ama yanlış anlaşılmasın ki 10 dakika boyunca bile izlesem 'Milli duygu' kavramını sezeceğim kesin.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık