Doğrucular ve çıkarcılar arasındaki ayrım

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Birini analiz ederken söylediklerinde doğrucu olduğunu veya söylediği sözleri söylerken gerçekten hissedip hissetmediği, bi çıkar uğruna mı konuştuğu nasıl anlaşılır?
Yaptıklarına ve bunların arkasındaki motivasyonlara bakılarak. Yani adam bi şey yaptı ama niye bunu yaptı bunun motivasyonu neydi?
Örnek vereyim kancıkta test gruplarında kime sorsan hakikat savaşcısı, tcmanın sonuna kadar yoldaşı, asil bi amaç uğruna her şeyini feda etmeye hazır biriydi. E bu adamın doğrucu/çıkarcı olduğu nasıl anlaşılır? Tabiki yaptıklarıyla. Hani neredeler şuan? Hangisi sözüne uydu?
Şuanki şartlarda kendimizi düşünelim. Başımızda otorite yok, yani evet beyler bunları yapacaksınız yarın 00.00'a kadar yapmayan atılır tarzı görevler verilmiyo. E kardeşlikten gelseler alınmaya değer biri var mı diye nelere bakacaklar? Başında somut bi otorite yokken yapman gerekenleri yapıyo musun yapmıyo musun buna bakarlar.
Şöyle düşünün kendinize çeki düzen veremiyosunuz sürekli gevşiyosunuz boş işlere dalıyosunuz haddinizi aşıyosunuz, yapmanız gerekenleri yapmanız için başınızda tcma mı olması gerekir? Eğer yaptıklarınızı başınızda tcma olduğu/kardeşlikteyken bu ortamdan kovulmamak için yapıyosanız burada çıkar için bulunuyosunuz demektir. Ha bu adam kardeşlikte olsa nolur eninde sonunda kendini ele verir (tabiki insan için otorite önemlidir ama kendine düşen kısmı yapman için birilerinin iteklemesine ihtiyaç duyuyosan, kendin aklınla farkedememişsen çıkarcısın demektir).
Şuan tcma buraya gelse üye sayısı 5 katına çıkar. Neden tcmadan önce insanlarla yardımlaşmayıp desteği ayakta tutmuyolardı? Çünkü dertleri destek felan değil dertleri çıkar elde etmek.
Şahsen kendimde demir disiplini uygulayamadığım için aklıma bunlar geldi. Ben tcma olsam kendimi bu halimde almazdım, çünkü yapmam gerekenleri tam olarak yapamıyorum ve kendime ihanet ediyorum (şu da var demir disiplin olayı zamanla aklın güçlenmesiyle olur ama aklı o seviyeye getirme kısmında yapılan çabadaki kendine uyguladığın disiplin potansiyeli vardır, sen disiplinli oldukça aklın güçlenir aklın güçlendikçe disiplin potansiyeli artar en son demir çelik gibi sapasağlam bi disiplinle yaşıyo olursun). Ayrıca sözüm meclisten dışarı felan değil tcma kancıkta içinizden çok küçük bi kısım alınacak derken şaka yapmıyodu burada belli bi süre bulunanlardan bazılarına bakarsanız uzun süredir buralarda ama çok bi gelişim gösterememiş, neden? Tabiki doğruculardan olmadığından dolayı.
Eğer yaptığınız şeyi aklınızla temellendiremiyosanız çıkarcısınız demektir. Bunu test gruplarında da görürsünüz, sünnilerde de, beta arkadaş ortamlarında da.