Doğal ve Yapay Davranış Örneği

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bu birinci video olsun

Bu da ikinci video olsun şimdi yorum getireyim.

Şarkı söylerken bilinç hareketlerinin minimuma indiği anlardandır yani bisiklet sürer gibi zincir atmadıkça müdahele etmezsin misal. Bu videolara baktığımızda birinci video ki hanım ablanın ne kamera ne stüdyo havası umrunda değil şarkısını söylüyor yani dış etkenlerden bağımsız hareket ediyor gördüğüm kadarıyla (analiz için diğer videolarını da inceledim)
İkincisi nispeten daha genç olan hanım ablamızın davranışları ise görüldüğü gibi kameraya/izleyiciye yönelik ve doğallıktan yoksun. Hangisinin daha samimi ve güvenilebilir olduğunu size bırakıyorum.

Şimdi şarkı söylemek kadar bilincin minimum olduğu (sonradan kazanılan refleks diye geçiyor şarkı söylemek) bir meselede iki tip karşımıza çıkıyor bir kitleye oynayan/ikinci video bir de içinden geleni yapan/birinci video. Böylesine kontrolün zor olduğu etkinliklerde bile yapay davranışlar sergilenebiliyor. Bu iki tipi copy-paste yapıp dersini iyi aktaran hocaya ve kasıntı anlatan hocaya, televizyondaki tartışma programlarındaki tiplere, bir şeyleri açıklayan arkadaşına vs. vs. iletişimin olduğu çoğu yere kopyalayabiliriz çünkü iletişimin temelinde ya içinden geleni yapıyorsundur/doğal olanı ya da taklit olanı yapıyosundur/yapay olanı bunun ortası yoktur ve kişi kendi bilir hangisini yaptığını.

Videoları koyma sebebim aslında doğal ve yapay davranışların kabak gibi ortada olması, aynı videodakiler gibi. Kitleden bir insanda bu farkı anlıyor evrimsel olarak ama çaktırmıyor, eğer davranışların yapay ise zorunlu çevrende sözünün vs. değeri düşüyor seni şamar oğlanı konumuna sokabiliyorlar. Doğal şekilde, beklentisiz takıldığın vakit ( bu cıvıyıp trollük yapmak değil nüans var illaki) çevre sana saygı duyuyor çünkü farklı oluyorsun ister istemez. Ha çevrenin fikri senin değerini zaten belirlemiyor ama akşama kadar insan içinde yaşıyoruz bu ufak meseleler günü minimum zararda kapatmaya yardımcı oluyor.

Yanıldığım yerler varsa lütfen belirtin beyler.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

İlk videoda gördüğün şarkının recording kısmıyken ikinci videoda gördüğün şarkının klip kısmı. Yani recording yapılırken çekselerdi ikinci videodaki dişi de ilk videodakine benzer bir hal alabilirdi. İkincinin ilki kadar doğal olmaması normal yani kasıtlı olarak bir durum olduğunu düşünmüyorum video sırasında ağzını oynatıyor/kısık sesle söylüyordur yani olayın içine tam girememiştir vücut dili de bunu gösteriyor.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]
Diğer videolarını da incelemiştim sadece iki video koyup yorum yapmak tutarlı olmazdı zaten. Birinci sanatçının gerçek kliplerinde ikincisi kadar olmasa da bir kasıntılık olduğunu belirtsem iyi olurmuş. İki sanatçının davranışları arasındaki fark diğer kliplerde incelenirse üç aşağı beş yukarı belli oluyor ve yine bir ders çıkarılmaya müsait.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Diğer videolarını da incelemiştim sadece iki video koyup yorum yapmak tutarlı olmazdı zaten. Birinci sanatçının gerçek kliplerinde ikincisi kadar olmasa da bir kasıntılık olduğunu belirtsem iyi olurmuş. İki sanatçının davranışları arasındaki fark diğer kliplerde incelenirse üç aşağı beş yukarı belli oluyor ve yine bir ders çıkarılmaya müsait.

Not: Taklit ve doğal davranışların ne kadar belli olduğuyla ilgili bir çıkarım için bu örnekler yetersiz kalmış görünüyor aslında. Vermek istediğim mesaj için daha sağlıklı örnekler verebilirdim ama sınıftaki hoca, televizyonda ki tartışmacılar örnekleri konunun anlaşılmasına ekstra yardımcı olmuştur umarım.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bakın beyler buradaki tavrım ibretlik ve çoğu zaman karşımıza çıkıyor aslında. Yani anlamsız bir diretme var değil mi? İşte bunun sebebi anlayışsızlıktan geliyor, bir konu hakkında eh işte bir fikrinin olması ve onu yardımlaşmak fikir vermek amacıyla diğerlerine aktarmak güzel bir şey ama eksik olduğun bir nokta sana gösterildiği takdirde kendi fikrinin onaylanmasını kovalıyorsan bu sıkıntılı. Harbiden bazı şeyleri anlamadığını gösterir ve bu tavrın sürekliliği zihni kapatır ve zamanla nüansları farkedememeye başlarsın sonrası malumunuz zaten...
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık