İlk İzlenim Ve Hisler Üzerine;

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Bazı insanları şekil olarak ilk gördüğümüzde; "nur yüzlü, çok masum bi kız, melek gibi adam maşallah vb." Söyleriz.
Tanıdığımızda ise "vay be nasıl da sinsi, yılan gibi biri" deriz.

Mesela geçen ilk defa gördüğüm bi kız vardı, gözüma aşırı tatlı, çok masum gelmişti.
Ama 2dklık konuşmasından sonra kız ile ilgili tüm iyi duygularım uçtu. Ve gözüme sinsi, ilgi kaşarı, pis biri olarak görünmeye başladı.

Aslında görüntüler yanıltıcıdır ve özneldir, hissetiklerimizi veya tanımadan aklımızda canlandırdığımız karakter gerçeği yansıtmayabiliyor.

Bunun sebebi nedir?
Nasıl başta güzel görünürken sonrasinda çirkin gelir bir insana?
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

TED x de şöyle bir konuşma var. Tam tamına sorduğun soruyla alakalı bir cevap olmasada, fikir almak için dinleyebilirsin. Türkçe altyazı da var.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Fizyonomiden karakter okuma ilmi öyle her babayiğidin harcı değildir. Muhtemelen olan şey şu. Sen dişiyi fiziksel olarak beğeniyorsun ve hormonların harekete geçiyor. Bu hormonları desteklemek adına dişinin karakterinin de ne kadar güzel olacağıyla ilgili rasyonel bir temele oturmayan hayaller kuruyorsun. Dişi de sana testler yapınca, yüz vermeyince vs. bu sefer onun ne kadar kötü,çirkin,kezban vs. olduğuna dair menfi duygular beslemeye başlıyorsun. Sana yüz vermeyeceğini bildiğin için bu senin acını azaltıyor.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Ek olarak bu ihtimal de var. Aslında fizyonomisi kötü olan bir dişi aşırı makyaj, estetik, dar kalıplı kıyafetler gibi çeşitli manipülatif yollarla kendini yüksek satmaya bakar. En iyi şekilde sömürebileceği bir erkek bulunca da evleninceye kadar rolün alasını kesmeye devam eder bu tipler. Mesela evlendikten sonra makyajsız halini ilk defa görüp dava açan bir adamın haberi vardı. Bunun gibi estetik cerrahi olaylarla inanılmaz değişimler yaşayan dişileri de görmüşsünüzdür. Yani ilk bu dişisel manipülatif eylemlere aldanmış olup da sonradan başlığın verdiği farkındalıkla dişinin gerçek karakterini görmüş olabilirsin. İlk sahaya çıktığım zamanlarda ortalama üstü bir dişi gördüğümde normalden fazla heyecan yapardım. Bir şekilde muhabbet ilerleyince aslında o gere gere oturmasının, üstün benim kasılmalarının felan altının boş olduğunu içten içe hissederdim. O heyecanım geçerdi ve hevesim de gidince seti bitirir giderdim. Tcma da kancıkta bundan bahsediyordu rastgele bir dişiye saçmaladığınızda bilinçaltındaki değersizliğini hissedersiniz diye. Yukarıda yazdığım da olabilir, bu da olabilir. Benim aklıma gelen ihtimaller bunlar fakat durumu yaşayan sen olduğun için daha iyi bilirsin.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık