"Edip Yüksel" Nasıl biridir?

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Beyler uzun zamandır bu adamı takip ederim, zira o da hadisler ile din uyduranları sevmez ve bunun yüzünden zamanında çok cezalar çekti, ayrıştırmalar, sorunlar yaşadı.

Çoğu anlattığı da doğru ama bazı çakıştığım konular da oldu.

Sizin bu adamla ilgili varsa fikir ve düşüncelerinizi merak ediyorum?
Kullanıcı avatarı
Teknokrat
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Hadisleri çürütme ve sünnilerle tartışma konusunda gerek bunu çok fazla yapması, gerek mantık profesörü olması sebebiyle çok iyi. Anlattıklarına %70 katılıyorum ancak salat, siyam gibi konularda aslında sünni gelenekten kopamadığını düşünüyorum. Reşat halife ve 19 konusuna takıntılı gibi geliyor. Bildiğim kadarıyla Reşat Halife'yi elçi olarak görüyor. Yazdığı ''Nineteen'' kitabını okumadan 19 konusunda konuşmayı doğru bulmuyorum.
Adamın davasında samimi olduğu belli gençliğinde tüm çevresini inancı uğruna karşısına alabilmiş sonrasında tüm düzenini bırakıp ABD'ye göç edip orda da zorluklarla mücadele etmiş. Bu yönden samimi ve sünni, şii islamı çürütme konusunda. Younow yayınlarını izledim, her şeye bir cevap yetiştirme ve insanlarla sürekli bir tartışma pozisyonunda olduğunu gördüm tartışma hastalığı gibi bir şey sanırım.
Yani bu konularda kaynaklar belli Yaşar Nuri, Edip, Hakkı yılmaz vs. hepsi karşılaştırıp kaynakları kullanılabilir. Mesela Edip namaz konusunda farklı bir şey söylüyor Hakkı Yılmaz farklı, akla en çok yatanın hangisi olduğuna bakmak gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Twitter hesabında dinden çok siyasetle ilgilidir bir ara çok videosunu dinleyip Kürtçülüğüne maruz kaldım sonra eski ayarlarıma döndüm tabi, Kürt sorununa onun açısından bakmış oldum. Yılbaşında Amerikan komşusunun yılbaşı hediyesini reddetmiş bunu saygısızlık olarak nitelendirenlere cevaben ertesi gün gelenek diyerek kafanı kesmeye gelirler hoş bişeyde olsa geleneği kabul etmem vari bir cevaptı beğendim herkesten öğreneceğin şeyler olabilir 19 konusunada bakmadım "Norşinden Arizonaya" kitabını almayı düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Konu, insanları benim yaptığım gibi bir hataya düşürmemesi için kapanmıştır. İnsanın kendi fikirlerini oluşturması, mantığıyla düşünmesi, anlaması ve doğruyu/yanlışı ayırt etmesi lazımdır, ancak böyle hakikati bulabilir.
Bu açıdan bu sorum yanlıştır.

"X nasıldır?" Kafasıyla başkalarının fikirleri ile hareket etmiş oluruz, kötü yorum da önyargılı, iyi yorum da pozitif yatkınlığımız olur, bu şekilde hakikati bulamayız.

Önemli olan kendimiz "x kişi burada doğru, şurada yanlış" diye analiz edip, mantık çerçevesinde kendi doğrularımızı oluşturmak. Bu yüzden bu başlığım hatalıdır.

Fikirlerini belirten arkadaşlara da teşekkür ederim.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık