Anlayarak ve Hızlı okumak?

"Bilimdeki her büyük ilerleyiş, hayal gücünün yeni bir atağından ileri gelir." -John Dewey

Moderatör: Co-Moderatör

olumcul deney

Okunmamış mesaj

Şu an elimde onlarca kitap var. Ve bunların elimde çürümesini istemediğimden ötürü bir an önce ufkumu açmak ve kendini geliştirmek istiyorum.

Kitabın PDF'sini açtıktan hemen 5 dakika sonra içimdeki o okuma isteği bir anda sönüyor. Sıkıcı buluyorum.

Bunun üzerine bildiğiniz kitabı okumaya heveslendirecek; taktik, teknik vs. anlatan görsel içerikler yahut Kitap var mıdır?(biraz ironik gibi oldu ama...)
Kullanıcı avatarı
Oteko
1. Nesil

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 01 Kas 2019, 18:41 Şu an elimde onlarca kitap var. Ve bunların elimde çürümesini istemediğimden ötürü bir an önce ufkumu açmak ve kendini geliştirmek istiyorum.

Kitabın PDF'sini açtıktan hemen 5 dakika sonra içimdeki o okuma isteği bir anda sönüyor. Sıkıcı buluyorum.

Bunun üzerine bildiğiniz kitabı okumaya heveslendirecek; taktik, teknik vs. anlatan görsel içerikler yahut Kitap var mıdır?(biraz ironik gibi oldu ama...)
Açıkçası ders çalışırken sıkıldığım çok oluyor ancak o sınava gireceğimi bildiğimden masadan kalkmıyorum çünkü sonu pişmanlık oluyor. Yani bir şeyleri yapmaya şartlarsan kendini zaten bir süreden sonra zevk alıyorsun yani ders çalışırken böyle. Kitap okurken de durum böyle kendini mecbur hissetmen gerekecek ve diğer isteklerini bastıracaksın o an o işi yapacaksın. Tabi bazı kitaplar vardır genel olarak sıkıcıdır ama içindeki çok küçük bölümler baya faydalıdır bu durumda da kendini daha fazla şartlaman ve isteklerini bastırman gerekiyor kanka :d
Ayrıca taktik olarak yarım saat kitap okuyup 10 dk eğlendiğin bir şeyi yaparsın( ikisinin de süresi sana bağlı ben salladım). Bunu my7 yapıyordu hacı öyle bahsetmişti diye hatırlıyorum yanlış hatırlıyorsam düzeltirsiniz.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Oteko yazdı: 03 Kas 2019, 20:36
olumcul deney yazdı: 01 Kas 2019, 18:41 Şu an elimde onlarca kitap var. Ve bunların elimde çürümesini istemediğimden ötürü bir an önce ufkumu açmak ve kendini geliştirmek istiyorum.

Açıkçası ders çalışırken sıkıldığım çok oluyor ancak o sınava gireceğimi bildiğimden masadan kalkmıyorum çünkü sonu pişmanlık oluyor. Yani bir şeyleri yapmaya şartlarsan kendini zaten bir süreden sonra zevk alıyorsun yani ders çalışırken böyle. Kitap okurken de durum böyle kendini mecbur hissetmen gerekecek ve diğer isteklerini bastıracaksın o an o işi yapacaksın. Tabi bazı kitaplar vardır genel olarak sıkıcıdır ama içindeki çok küçük bölümler baya faydalıdır bu durumda da kendini daha fazla şartlaman ve isteklerini bastırman gerekiyor kanka :d
Ayrıca taktik olarak yarım saat kitap okuyup 10 dk eğlendiğin bir şeyi yaparsın( ikisinin de süresi sana bağlı ben salladım). Bunu my7 yapıyordu hacı öyle bahsetmişti diye hatırlıyorum yanlış hatırlıyorsam düzeltirsiniz.
Yorumun için çok teşekkür ederim. Ancak kitap okumaya başlayınca, kendini şartlamaya başlayınca yani, sanki önemli birşeyler kaçıracakmışım gibi erteliyorum. Sonra unutup gidiyorum...
Kullanıcı avatarı
Oteko
1. Nesil

Okunmamış mesaj

'' Ancak kitap okumaya başlayınca, kendini şartlamaya başlayınca yani, sanki önemli birşeyler kaçıracakmışım gibi erteliyorum. Sonra unutup gidiyorum...''
Kanka kitapların hayatından bir şeyler çalacağını düşünüyorsan ya kitap sahiden değersizdir ya sen önyargılısındır. Yani akıllı insanların tavsiye ettiği kitapları okuman senin faydana olur akıl ligindeki adamlardan bahsediyorum yani öğretinin bir yerinden tutmuş insanlar. Mesela cemre demirel bir videosunda alper bilgilinin kitabından bahsetti '' bilim ne değildir'' adlı kitap ben bu kitabı okumayı düşünüyorum ve eminim bana bir şeyler katacaktır. Çünkü bunu tavsiye eden kişinin ürünlerine tavsiye edilen kişinin ürünlerine baktım biliyorum ki bana bir şeyler katacak. Bunu aklınla anlarsın ve ona göre okursun.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık