Hayat kurtarmak için: Heimlich manevrası

"İnsanlara sağlık vermek dışında hiçbir şeyde, insanlar Tanrılara bu kadar yaklaşmazlar." -Cicero

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Oken
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Arkadaşlar dünyanın bin bir türlü hali var. Bir şey yerken veya küçük bir çocuk herhangi bir oyuncakla oynarken bir an sonra ne olacağını hiçbirimiz bilemiyoruz. Gönül isterdi ki bu manevrayı keşke televizyonlarda kamu spotu olarak düzenli bir şekilde yayınlasalar. Çünkü Türkiye'de bile her sene yüzlerce kişi bir cisim sebebiyle boğularak ölüyor. Düşünsenize, bir yakınınızın yanınızda bu duruma düştüğünü ve sizin bilgisizlikten hiçbir şey yapamadığınızı ve daha sonra hissedeceğiniz üzüntüyü ve vicdan azabını. Gerçekten de çok kötü birdurum. Ben kendi içimi ferahlatmak ve gücümün yettiğince kişiyi bilgilendirmek adına bu yazıyı yazdım. Size de sevdiklerinizi bilgilendirmenizi tavsiye ederim. Umulur ki Tanrı hiçbirimizi bu durumla karşı karşıya bırakmaz.

Ayrıca bu yorumu atmasam olmazdı.

er79er79
06 Nisan 2018 - 01:05
çok yanlış adamı seçti ve hayatını kaybetti allah rahmet eylesin.izlediğimiz video buram buram cehalet buram buram rezillik belki 1000 sene önce bile boğulan insana yapalacak müdahele biliniyordu nefes alamayan adam bile son bir umut diğer adama silkele beni hareketi yaptı ama olmadı işte yazık günah izlerken üzüldüm yüzlerce insan sadece bir boğulma vakasını çözemedi üstüne izlediler çoğu boğulduğunu bile anlamadı boğulduğunu bilen tek kişide söylemedi belki diğer insanlara.9 yaşımda falan 2.sınıfta okulda merdivenden sırt üstü düştüm.size şukadarını söyleyeyim gram nefes çekemiyordum içime.ciğerimdeki son nefes ile küçücük çocuk aklımla okulun bahçesine fırlayıp kantinin önündeki sınıf annelerinin önüne attım kendimi.kadınlar daha beni görür görmez anladılar nefesimin kesildiği allah bin kez razı olsun bir abla bir silkeledi beni yemin ediyorum öldüm geri dirildim.sonra ordaki bütün anneler gülen arkadaşlarımın ağzına sıçtı.ben eve gidince olayı anneme anlattım.hayat böyle işte şuan çektiğimiz nefesi bir daha çekemeyebiliriz bile 2 saniye sonra sadece.o ablayı bidaha ömrümde görmedim ama olur birinin birinin tanıdığıdır öyle böyle teşekkür yerini bulur.burdan 1998 yılında mersin mobil çankaya ilköğretim okulunda kantinin önünde hayatımı kurtaran ablaya çok teşekkür ederim allah razı olsun....
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bende ortaokulda Batista kılıklı bir çocukla güreşiyordum sırtımı beton duvara bir vurdu öyle bir nefessiz kaldım ki gram nefes alamıyordum çokta uzun sürdü beni iten o çocuk iyimisin iyimisin felan diyordu, ikide benden tahmini 3 yaş büyük çocuk yanındakine 'la olum çocuk ölüyo ölüyoo' deyip az bana bakıp yüz çevirdiler siktirdiler gittiler, ölümden döndüm o an dedim ki ben bugün burada can veririm hiç korkmamıştım bu kadar neyse daha sonra açıldı nefesim ağlaya ağlaya, 2 haftada koşamadım zor yürüdüm sırtımdaki kaslar ezilmiş, bu nefessiz kalma az az hepimizin başımıza gelmiştir futbolda top karnına, sırtına gelince mesela
Kullanıcı avatarı
Oken
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Evet ama Heimlich manevrası nefessiz kalan kişinin nefes almasını sağlamaktan ziyade soluk borusundaki herhangi bir cismi çıkarmaya yönelik. Çeşitli kritik bölgelere alınan darbelerle karıştırmamak gerekir.
Kullanıcı avatarı
cufive
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Uygulamasi efenim, buyrun.Tek basina olunca da ne yapilacagini gostermisler.
Kullanıcı avatarı
Oken
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Buyrun beyler linkler. Konuya koymayı unuttuğumu [mention]cufive[/mention] sayesinde hatırladım.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/3 ... am-karaman
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/3 ... il-yapilir
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık