Kişisel bakım ve stil

"Fethettiğimiz şey dağ değil, ancak kendimiziz." -Edmund Hillary

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Hiç başlık açılmamış ve herhangi birşey söylenmemiş birkaç kanal birkaç fikir vereyim dedim.

Görünüşümüz vücudumuz, giyinişimiz dışarıya verdiğimiz mesajdır, kitabımızın kapağıdır bir nevi. Tcma da bir entrysinde bahsediyordu dış görünüşün öneminden. İnsanların sadece dış görünüşe bakaraktan oluşan fikirleri ve yargıları ile ilgiliydi entry.
Pasaklı ve herkes gibi görünmek istemyenler için, karakterini tarzını dışa da yansıtmak isteyenler için birkaç kitap ve kanal atıyorum gereken ayrıntı hepsinde var.

Alpha.m https://www.youtube.com/user/AlphaMconsulting
BasedZeus https://www.youtube.com/channel/UC1PkRY ... Dqgdqd23Zw
RealManRealStyle https://www.youtube.com/channel/UCmRfQH ... -i8Ry1HmtA
TeachingManFashion https://www.youtube.com/channel/UChNN7V ... qjUaQd9bxA
Bu linkte de harun d nin yazdığı kitaplaar var. Arasından giyinme rehberini indirip okuyabilirsiniz.Gayet ayrıntılı güzel anlatmış.
https://www.mediafire.com/folder/4tdtq77skvfkb/ham
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

-------------KAMU SPOTU------------

Puavari kaynakları acilen bırakman gerek. Puavari kaynaklar sadece sizin alfanızı tehdit etmez... Pua taktiklerine maruz kalan çıraklarda sosyal parkinson ve ağır karakter karmaşası görülme oranı diğer çıraklara oranla 1.5-2 kat yüksektir. Çırakların yanında pua taktikleri konuşulmasına asla izin vermeyin.

--------------KAMU SPOTU----------

İlgili video

Kanka bunlar cidden boş şeyler. Fashion dediğin olay insanlara daha çok ürün satmak için yapılan bir şey. Giydiğin şeyin ne olduğu önemsiz kendine yakıştırıyorsan, pis değilse giydiklerin tamamdır. Eğer farkedersen dışarıdaki insanların hepsi farklıymış gibi takılmaya çalışıyor yok stilmiş yok başka şeymiş derken "ben özelim" olgusunu hissetmeye çalışıyor, onlar için daha da önemlisi insanların onların hakkında böyle düşünmesini istiyor ancak dışarıdan bakabilen için hepsi aynı aslında. Zaman kaybı şeylerle uğraşıyorsun, belki anlarsın.

Kişisel bakım ve stil bölümüne şuana kadar kimsenin bir şey yazmaması çok güzeldi bence çünkü abartılacak bir şey yok ortada temiz ol, kendine yakıştırdığın şeyi giy -zaten hayatta bazı şeyleri anlamış biri "şunu giyeyim sonra şu saati takayım çok qarism@ olayım herkes bana baksın xd" demez daha gösterişten uzak şeylere yönelir- abartmadan bakımını yap tamam yani.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

WTFF. Birşeyle uğraştığım üstüne makaleler yazdığım birşey yok olum neyi zaman kaybı elimin altında vardı attım. Ayrıca fashion kış modasını takip edip en son çıkan şeyi alıp manipülasyonlara gelin demedim ki. Kitapta ve videolarda dolabınızda zaten olan şeyleri ananızın öğrettiği şekil hariç nasıl giyebileceğini söylüyor. Kişisel bakım ve stil diye bir bölüm açılmış oraya bende giyinme konusunda sorunları olan insanlara yardımcı olur diye birkaç video, kitap paylaştım. ?????
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 01 Ara 2018, 23:44 Puavari
Knk "puavari" kavramının kökü nereye dayanıyor? Öğretiye dair yazılarda, hacının yazılarında vb. Pek karşılaşmadım.
"puavari" sözünü çoğu konuya yapıştırıyorsun?
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

belikebond yazdı: 01 Ara 2018, 22:51
Pasaklı ve herkes gibi görünmek istemyenler için, karakterini tarzını dışa da yansıtmak isteyenler için birkaç kitap ve kanal atıyorum gereken ayrıntı hepsinde var.
Aslında sorun tam olarak burada . Tamam elbette pasaklı olma , kıyafetlerini temiz tut , ihtiyacına göre de gerekenleri al . Bunda hiç bir sorun yok . Sana yakışanı da giymek isteyebilirsin . Atıyorum saçını kestireceksindir , internetten araştırırsın , yüz tipine en uygun olan kesimlere bakarsın , hoşuna da gittiyse o şekilde kestirirsin . Burada asıl sorun herkes gibi görünmek istememekte yatıyor. Hatırlayın tcma kızların bakış açısından erkeklere bakıyordu bir yazısında . Orda buna yönelik bir eleştiri var aslında. Bakın dikkat edin , herkes robot gibi giyinsin demiyorum . Burada ben farklıyım ve bunu belli etmeliyim ıkıntısı var . Bunu eleştiriyorum . Hatta bu "ben farklıyım" olayı gelişim evrelerinde ergenlerde görülüyordu diye hatırlıyorum .
Karakterini dışa yansıtmaya ıkınmazsın . Karakterin zamanla gelişir , sen buna yönelik tercihler yaparsın. İster istemez dışa yansır yani. Ama karakterimi dışa yansıtan tercihler yapmalıyım ıkıntısına düşersen , çürük mal-satıcı ilişkisine takılıp , pua atıklarına kayarsın .

Atılan kaynakların da bir kısmı bu nedenle pua atıklarına kayıyor işte. Bakın tekrar söylüyorum , atıyorum kravat bağlamasını bilmiyorsundur , bakar öğrenirsin . Lakin kendi karakterimi dışa yansıtıp , farkımı göstermeliyim durumu boştur. Zira sen gelişimini ilerletmediğin sürece o farkını göstermeye çalışan tiplerle tamamen aynısın. Ki bu da toplumun %95'i oluyor sanırım .

Şunu da not düşeyim beyler , hoca - iyi niyetle uyarıda bulunan herkesi kastediyorum , hoca durum gereği örnek - sadece seni uyarmıyor. Buraya 5 yıl sonra gelecek adamı da uyarıyor. O nedenle bazı şeylerin nerede sınırı aşacağı ve toplum ıkıntılarına yöneldiğini belirtmek durumundasın . Keza başlığı açan sen olduğun için bunu yapma fırsatı ilk sendeydi , yapman gerekirdi .
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bu sektör zaten özel hissetme ihtiyacından besleniyor. 1900'lerde bu işin ilk başladığı zamanları anlatan güzel bi belgesel var Ben Devri (The Century of the Self) diye, meraklı olan izleyebilir. Ben hepsini izlemedim ama ilk bölümü izlemiştim, hoşuma gitmişti. Orada da işte bu özel hissetme ihtiyacından filan bahsediyordu, insanlara ihtiyaç duymadıkları şeyleri nasıl aldırdıklarını filan anlatıyordu. Güzeldi yani. Öyle belirtmiş olayım.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Sokratesin Sakali[/mention]
Karakteri dışa yansıtmadan kastım buna ıkınmak, farklı olmaya çalışmak, beğenilmeye çalışmak değildi. Bir nevi daha iyi giyinmekti. Yanlış anlayışa düşebileceklere karşı daha dikkatli olmak lazım doğru.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Pek birbirimizi anlamaya çalışmıyoruz, en büyük hatalar ve tartışmalar da buradan doğuyor.
Şimdi bu konuyu belikebond neden açtı?
Kişisel bakım ve stil bölümünde açılmış herhangi bir konu yoktu ve o da elindeki kaynakları paylaşarak yardımcı olma niyetiyle açmış. Bu konuyu açmasınıpua kaynaklarıyla ömrünü tüketiyor olmasına bağlamayı yine mantıklı bulmuyorum.

Kişisel bakım önemli bir mevzu mu? Bunun tartışılacak bir noktası bile yok. Kendine bakmayan insanın zaten ne kendisine ne de çevresine herhangi bir saygısı yoktur. Bunu ne ölçüde yapacağı da yine kişisel bir tercihtir.
Ben steve jobs'ımdır ve ne giyeceğimi seçmekle ilgili zamanımı harcamam. Her gün kot siyah t-shirt ü geçiririm ve gerisini umursamam çünkü daha önemli işlerim vardır.
Ben üni öğrencisiyimdir, bulunduğum ortamlar daha çok kampüs, kafe, sınıf felandır ; yine çok takmam rahat hissettiren ayrıca hoş görünüm veren "casual" tabirinde kıyafetlerle takılırım.
Ben iş adamıyımdır, her gün toplantılara katılırım ve ciddi gözükmem gerekiyordur takım elbise giyerim.
Satıcıyımdır ve dış görünüş benim için hayati bir öneme sahiptir. O sebeple nasıl göründüğüme ekstra dikkat ederim, çünkü ilk izlenimi iyi veremezsem ürünümü satamam.

Şimdi olay yine bana göre motivasyona ve mentalitene bakıyor. Sen kendini geliştirmeye hiç vakit ayırmayıp sadece kötü olan malı parlatmak çalışmakla saatlerini harcıyorsan boş beleşin tekisindir ve istediğini giy aklı olan bunu çok geçmeden anlayacaktır.

E sen neyi nerede giyeceğini bilmiyorsan, kirli ve pasaklıysan, insanların göz zevkini bozacak şekilde giyiniyorsan ve bunlara karşılık ya bu fashion felan boş iş zamqi insanları kandırıyorlar diyorsan, aslında kendini kandırıyorsundur. Tutup magazin dergileriyle saatlerini harcamana gerek kalmadan da en azından dolabında düzgün kıyafetlerle dolduracak kadar bilgi sahibi olabilirsin.

Tcma'nın sözü aslında şöyleydi "her erkek aynı ister istemez, farklı olmaya ıkındıkları için de hepsi aynı oluyorlar."
Yani motivasyonun yanlışsa ne yaparsan yap zaten yanlış yoldasındır. İşte bak neler giyiyorum, kaç milyarlık saat bak bu ehuhehe sen nah alırsın bunu xd kıvamındaysan geçmiş olsun. Fakat hiçbir şekilde giydiğine özen göstermiyorsan ve güzel bir şekilde giyinip güzel görüntü veren insanları da boş beleş işle uğraşmakla suçluyorsan bu sefer "bakın ben en özeliyim, her şeyin farkındayım ve bu moda ayağına takılmıyorum sizden daha zekiyim" sanrılarına kapılıp yine aslında özel olmaya ıkınıyorsundur.

Nihai amaç hiçbirini siklemeyip doğru olanı yapmaktır. Ben burada bu paylaşımı yanlış bulmuyorum. Burada bu kaynaklara saatlerini harcayıp yapması gerekeni yapmayıp yanlışlara sapmak yine kişinin kendi sorumluluğudur. Bu mantıkla tcma mesela başlığı hiç açmasaydı? O kadar insan muğlak olayları değerlendiremeyip günahlara düşüp betalığında kavruldu? Hayır. Herkes hak ettiğini alıyor. Yanlışa düşecek olan düşecektir zaten, aklını keskinleştirmek her daim kişinin sorumluluğundadır. Sırf bu sebeple belikebond'un bu paylaşımı yapmasını yanlış bulmak bana göre yanlıştır.

Bana sorarsanız başlık bize bunu öğretti aslında. Oyun da oynarsın, sosyal olarak yardırırsın da, spordan da anlarsın. Aslında hayatın her alanında bokunu çıkarmadan bilgi sahibi olursun ve konuşabilmen senin için pozitif bir olaydır. Departman olarak da bir mevzuda çok çok iyi olabilirsin ve orada insanları aydınlatacak işlere soyunursun.

Neyse bu da çok uzadı. Şimdi kimseye tek tek cevap vermiyorum, haklı eleştiriler ve uyarılar da var aranızda. Takdiri size bırakıyorum, yanlış düşünüyor da olabilirim. Bu durumda belirtirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Öncelikle kimse kişisel bakım için yardımcı olacak şey paylaşmasın demiyor paylaşılsın tabi yararlı şeyler.

Genel olarak bir açıklama yapayım, yapılan ezbercilik. "Kızın yanına git şöyle şöyle diye giriş yap sonra omzunu sağa çevir vsvs" sözlerinden tut da harun d'nin giyim kitabını (ki orada asıl amaç dışarıya verilen izlenim yani diyor ki şöyle şöyle giyinirsen şöyle izlenim bırakırsın böyle giyinirsen böyle -buradan insana dair hakikat çıkaracaksan çıkar ama burada paylaşımı yapan kişinin bahsettiği olay giyinmek-. Nüansları belirtmesi lazım çünkü sapla sapan birbirine karışıyor o zaman -ki kişi zaten kendisi sapla samanı karıştırıyorsa başkasına açıklayamaz doğal olarak-.) paylaşmak, "şu dişi bana şunu dedi bu testi aşamadım ne yapmam gerek" tarzı isteklere kadar hep benzer motivasyonlar. Gerçekten açıklamaktan da sıkıldım artık çünkü hep benzer şeyler.

[mention]belikebond[/mention] kanka ayrıca ürünlerinden görülüyor ki genel olarak bu puavari şeylerde geziniyorsun. Defalarca da açıklandı artık sana anlamıyorsan senin bileceğin iştir. Aynı şekilde herkes için geçerli bu. Bir insanın iyi niyetle bir şey yapması onun doğru yaptığı, uyarılmayacağı anlamına gelmez. Gerek harun d. kitaplarının linki gerek bu youtube linkleri (bir bakayım dedim based zeus kanalının %99'u kıza nasıl mesaj atılır, SİZE HEMEN KİLO VERDİRECEK 8 ŞEY, kızları böyle etkileyebilirsiniz vsvs giyinmeyle ilgili adam gibi bir şey bile yok) -ayrıca yine buralarda insanı bir kalıba sokma durumu var tıpkı diğer anlattığım şeyler gibi yani temiz ol, pasaklı giyinme, hoşuna giden şeyleri giy denilince bunun yetmesi gerek. İlla çok istiyorsan uyumlu renk kombinasyonlarına bakabilirsin yani google'a yaz milyon tane şey çıkar. Bu kanalların anlattığı "tarzları" uygulayan bir sürü adam görebilirsiniz hepsi de birbirine benziyor gerek saç olsun gerek kıyafet- bunlar atılıp değerin başka yerlerde aranmasına gidiyor durum. Yok karakterinizi dışarıya yansıtın yok herkes gibi görünmeyin felan genel olarak bu dediklerim hep bağlı birbirine. Tam cümlelere dökemiyorum ancak mesaj anlaşılmıştır umarım anlarsınız, anlamayan da kendine anlamaz eşek yüküyle yazı yazıldı buraya gerçekten gına geldi.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

"şu dişi bana şunu dedi bu testi aşamadım ne yapmam gerek" tarzı motivasyonun amacı kendini beğendirmeye, etkilemeye çalışmaktır, onaya ihtiyacı olup her şeye kafayı takmaktır. Verdiğim kaynaklarda ise birkaç ürün birkaç fikir yazılmış ona göre kendi kafanda oluşturup giyinmek üzere. İlk motivasyonla alakası yok. Eğer kendini beğendirmeye çalışan angut yanlış anlayacaksa anlasın onun sorunu. -ki bi önceki entrylerde de uyarı yapıldı-

''Puavari'' yim ben. Sokaktan kız kaldırmaya çalışıyorum her gün. Ne açıklandı bana,
sokaktan kız kaldırmayı bırakmam mı gerek ?
Üstteki entryde de belirttim, bunları yazarken herhangi bi beğendirme, kasılma, etkileme çabası taşımadığımı hala motivasyonumu pick up artistleriyle bir tutuyorsun. Her neyse, elimdeki kaynaklar buydu kanallar boş beleş olabilir ama konu hakkında iyi açıklama yapan videoları vardı ben de attım, olay bu.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık