Dini etiketler ve İnsanların yargılanması

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

6.25-7.05 arasında ihsan eliaçık yanılıyor. Anlattığı olayda “müslümanım o zaman cennet garantilendi” kafasını çürütmüş ‘etiketinize değil amelinize bakın’ diyor burada kısmen haklı ama olayın nüansı var.

Eğer birisi yaptığı işi aklıyla temellendirmediyse yaptığının hiç bi anlamı yoktur. Yani ateistim ama çok iyi insanım kafası patlar. Çünkü iyi ve kötü kavramları tanrının bize öğrettikleridir. Ateistim ama iyi insanım diyen biri toplum tarafından onay gördüğü için böyle davranıyodur aynı kişi lut kavminde olsa oğlancılık yapacaktır, Osmanlıda olsa yüksek rütbeli asker olup evini cariyeyle doldurmaya uğraşacaktır. Yani iyi-kötü kavramları zamana göre değişmez. Ayrıca hak din islamdır, kuranda yahudilerden ve hristiyanlardan da iman edenlerden bahseder, yani “Hristiyanlar-yahudiler direk cehenneme” kafası da yok çünkü onlardan iman edenler de yaptığı işleri aklıyla temellendiriyor. İslam dışındaki beşeri dinlerin hükmü ali imran 85 te verilmiş zaten.

Yaşar Nuriye bakarsak onun da yanıldığı kısımlar var, onun anlattığına göre deistler sünni hurafelerine uymayıp şirke düşmüyor evet ama elinde kuran varken, mucizeler varken sen bunları düşünüp aklını çalıştırmıyoken allah niye bunun için kapı aralasın? Bu sünni batıllarını çürütüp başka batıllara dalmak oluyor. Yanlış trene bindiysen hangi vagonda olduğunun önemi yok.

Deist olmak insanlığı kurtarmayacaktır; hayatı anlamak, nüansları yakalamak, kendini iyileştirmek ve en büyük hakikate adanmak insanlığı kurtaracaktır.