Abbasi Halifesinin Dini Kullanma Yöntemi

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Nizamülmülk’ün Siyasetname’sine başladım ve bir olay dikkatimi çekti. Zamanın abbasi halifesi Ahmet Mutemid onu yerle bir etmek isteyen Yakub b. Leys'le ve (Nizamülmülk'ün anlattığına göre) Yakub'un işlerinde gözü olmayan kardeşi Amr'la ilişkilerinin bahsettiği bölümler var. Anladığıma göre halifenin ilk önceliği kendi koltuğu. Nereden anladın derseniz kendisine isyan eden yakubun ordusunu Yakub'un askerlerinin de yardımıyla alt ettikten sonra Yakub bir daha taarruza geçmesin diye ona Irak ve Horasan emirliklerini vaad ediyor. “İşte sen kandırıldın ben senin saf olduğunu biliyorum devlete çok hizmet ettin bu yüzden bu tek hatanı görmezden geliyorum sen de bu davadan vazgeç” eki eki diyerek bozguncuya yapılması gerekeni yapmıyor üstüne bir de daha koltuk gidecek korkusundan emirlik vermeye kalkıyor.

Daha sonra Yakub tekrar sefere çıkıyor ve tekrar gelmemesi için sürüyle elçi ve mesaj gönderiyor. Halbuki önceki karşılaşmada Allah'ın haklıların yanında olduğu sözünü cidden içinden gelerek kullanmış olsaydı bozguncu olduğu kendisine açıkça belli olmuş adamdan aman dilemezdi. Daha sonra Yakub'un sefer sırasında ölmesi ve yerine kardeşi Amr geçmesi, Amr'ın (Nizamülmülk'ün anlattığına göre) bu taraklarda bezi olmamasına rağmen halifenin zamanında Yakub'un yapabileceklerinden korkması nedeniyle (gayet doğal çünkü kardeşi bozguncu olan biri her ne kadar o an itaatkar olarak görünse de her an bozgun çıkarabilir halifenin burada amr e güvenmemesi çok normal ama şimdi yazacağım yöntemi yanlış) ismaili “buralar önceden senin babalarınındı yakup seninkilerden gasp etti gönlüm senden yana allah senden yanadır” diye kışkırtarak doğru işi yanlış yöntemle yapıyor.

Şimdi halife analizi yaptığıma göre yakubla halifenin savaş meydanında karşılaşmaları ve halifenin yetkilerinin de yardımıyla Yakub'un ordusunun belli bir kısmını kendi tarafına çekerek Yakub'u alt ediyor. İlk karşılaşmada kullandığı yöntemi ve özellikle nisa:59’u kullandığı kısmın sayfalarını atıyorum.

20180424_231526.jpg
20180424_222215.jpg

Burda “halifenin dediğini uygulamayan dinder çıkar” kartı başka uygulamalarda da rahatça kullanılabilir. Emir sahibi benim denerek islam rahatça koltuk, çıkarlar uğruna yozlaştırılabilir. Nitekim öyle de oldu zaten dine gereksiz ilaveler anlam yozlaşmaları islamın gereklerini robot gibi yapıp ödüllere kavuştuğun içi boş ibadetlere dönüştürme.
Halife analizi yaptım çünkü görünürde aynı şeyi yapan iki insan niyetlerinin farklılığından yaptığının doğru mu yanlış mı olduğu belli olur. Ben halifenin bu eylemleri dünyadan bozgunculuğu silme amacıyla değil canını-koltuğunu kurtarmak için yaptığını düşünüyorum.
Eğer yanıldığım bir yer olursa lütfen beni uyarın. Tanrı'nın selamı üzerinize olsun.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.