Kul Hakkı

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Selam.

Kul hakkını affedecek olanın kul olduğu gibi bir iddia var. Bu, hadislerden geliyor:
“Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.” (Buhari, Rikak, 48)

“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.” (Müslim)
Bu iddianın doğru olmadığını düşünüyorum. Dayanağım da şu ayet:
“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını, (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur.” (Nisa, 4/48)
Çeviriden çeviriye farklar olsa da kullanılan kelimenin kökü "D̃VN" imiş ve "başkasını" anlamına geliyormuş. Yani "şirk haricindeki günahları" anlamına geliyor "dūne ƶālike" kelime grubu. Kaynak olarak kuranmeali.eu sitesini kullandım.

Yanlış söz söyleyip bunu Allah'a isnat etmiş olmak istemem, hatalarım varsa belirtin.

Bu konudan hariç olarak yine kul hakkıyla ilgili bir sorum var. Pandora's Box gibi kitapları çoğumuz pdf halinde para ödemeden kullanıyoruz. Ama Vin abimiz emeğinin karşılığını almak istiyor, dolayısıyla da buna bir paha biçmiş. Biz ise bunu beleşe getiriyoruz. Bu kul hakkı değil midir? Değilse neden değildir?
Ayrıca bu mantıkla gidersek satın aldığımız bir kitabı başkasına okuması için ödünç vermek de sakıncalı bir davranış oluyor. Kafam karışık açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
legoprofesoru
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Satın aldığımız kitap bizim malımız olur ve istediğimize hediye edebiliriz. Ödediğimiz para ona sahip olmanın bedeli.
Pandora's Box gibi çok emek verilmiş eserleri bir tıkla indirirken ben de düşünürüm bunu. Ortam dijital olunca fiziksel kitaptaki gibi sonuca varmak kolay değil . Mesela ben 20 liraya e-kitap aldım diyelim. Sana yolladım al sen de oku diye. Ama ben kopyayı atıyorum sana. Duplicate ediyorum. Fiziksel kitap alsaydım datayı sana kargoyla yollamam gerekirdi ve aynı anda ikimizde de olamazdı kitap. Verdiğim parayla bunun da hakkını alıyorum. Yazarı ''kopyalayamazsın'' derse, hadi oradan derim. Paylaştığın ortam dijital ve ortamı eşsiz yapan sonsuz kere çoğaltılabilmesi. Engellenemiyor bu. Hatta bazı oyun yapımcıları torrentleri kendileri ekliyorlar sitelere. Ormana gidip sivrisinek gelmesin demek kadar abes bence dijital şeylerin kopyalanmaması. Gönül borcu olarak satın alınabilir ama pick-up kitabı diye uçuk paraya satılıyorsa, uzak durulmalı.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık