Dağlar ve Kur'an

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Nahl 15 : '' Allah yeryüzü sizi sarsmasın diye oraya dağlar yerleştirdi. Yolunuzu bulmanız için nehirler yollar yarattı. ''
Genellikle çeviriler bu yönde yapılmış. Kişiye göre bazı kelimeler eklenmiş, çıkarılmış ama genel çehre bu.

Tanrı burada dağları depremi engelleyici olarak yarattığını ifade etmiş. Buna karşılık Celal Şengör dağların depremi engelleyici bir özelliği olmadığını aksine dağların bulunduğu bölgede depremin daha fazla görüldüğünü, Kur'an ın bilimle çeliştiğini ve bu argümanın Tanrıyı reddetmek için yeterli olduğunu söylüyor. İlgili video :

İddiaya Caner Taslamanca cevap verirsek sarsmamak ifadesini sarsmak olarak almamız gerekir. Taslaman sonradan eklenen olumsuzluk ekinin orijinal metinde olmadığını, uydurulduğunu söylüyor. Ben gerçekten orijinal metinde ne yazdığını bilmiyorum Arapça yok, detaylı işleyemedim. - bahane hazır-Bu yüzden kesin böyledir Caner Taslamanın ifadesi alınmalıdır diyemeyeceğim. Çünkü benim aklımda sadece potansiyel bir şık bu ifade, kesinliğinden emin değilim, akla uygun bir cevap ama Kur'an da bu mu geçiyor emin değilim. Bu cevapla beraber bir cevap daha var mesela, sarsmamak ifadesini alarak yanıtlanılmış o da bir şık olarak kalacak. Kur'an da gerçekten ne geçmiş bilmiyorum yani sadece verilen cevapları belirteceğim.
Caner Taslamanın ifadesine gelirsek Allah sarsmak ifadesini kullanarak bize doğada gerçekleşen bir olayı önceden haber vermiştir, bildirmiştir. Bakıldığında Celal Şengör ün ifadesi ile uyuşur gerçekten de dağların bulunduğu yer fay hattıdır, deprem daha sık olur.
Sarsmak ifadesi bir inceliktir, haber vermektir. Bununla ilgili Caner Taslamanın videosu. :

Şimdi üstte bahsettim, sarsmamak ifadesi alınarak savunan insanlar da var. yani ayetin nasıl geçtiği konusunda bir ihtilaf var en yakın zamanda çözülmesi dileğiyle diyorum ama zor.
Ayeti sarsmamak olarak aldığımızda da gayet akla uygun deliller var ve abes kaçan bilimle örtüşmeyen bir yanı yok olayın. Biliyorsunuz ki Dünyada ki kara parçaları her zaman şuan ki görünümünde değildi. Bu parçalar/levhalar hareket halindeler, şuan bile. Dağların sarsmamak işlevi de burada başlıyor. Hareket eden levhalar zamanla ilerleyip birbirine çarptığında bu iki levha arasında dağlar bir absorbe görevi görüyor. Daha fazla hareket etmesini önlüyorlar. Yani Dağların oluşma sebebi başlı başına bir sarsıntı. İşte dağlar oluşarak bu sarsıntıyı önleme, azaltma, iki levha arasındaki enerjiyi alma görevi görüyorlar. Himalayalara bakabilirsiniz örnek olarak, atacağım videoda da bahsediyor. Şimdi bu olay sarsmak ifadesi ile çelişmiyor. Neden çelişmiyor dağlar hala sarsıyor. Sarssın. Dağlar ilk başta oluşarak sarsmama görevini görmüş oldu. Dağların bulunduğu bölgede deprem olma riski yüksek evet ama Dağ en başta levhalar arasındaki görevini yaparak daha büyük bir sarsılmayı önledi. Dağlar sarsmama görevini hiç yerine getirmedi diyemeyiz yani.

Sarsmamak ifadesi alınarak savunan edip yükselin videosu. 10. dakikada dağların oluşumu ile ilgili konuşulmaya başlanıyor.

Ayeti açıklayan argümanlar bunlardır. Eğer bir yanlış görürseniz bildiriniz. Dediğim gibi bu doğrudur bu Kur'an da geçendir diyemiyorum. Sadece ayetin iki türlü de alındığında bilimle çelişmediğini, '' Kur'an yanılmış'' gibi bir durum olmadığını ifade ettim. Neden allah depremi yarattı, çocuklar ölüyor acımasız Allah, hayat toz pembe olsa, bütün dünya el ele tutuşsa diyen beta anasına ağlasın.