Sünni bir emminin vızzıklamalarına cevap

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
1. Nesil
Mesajlar: 247
Kayıt: 18 Mar 2018, 15:28
Teşekkür etti: 49
Teşekkür aldı: 409

#1

Okunmamış mesaj 08 Ağu 2019, 22:07

https://www.youtube.com/channel/UCGyq91 ... R98E-FWDgw

Beyler acayip bir kanal buldum klasik bir "dıjh güchler, amariga, 2023" emmisinin programlama bilgisiyle harmanlanmış versiyonu.Din konusunda birini aracı olarak kullanıp aracının yardımıyla sanki torpil kazanacakmış gibi tanrı'dan yardım istemekle dünyevi bir mevzuda tanrı'nın planının birinin bir olayda sana vesile olması aracılığıyla işlemesi farklı şeyler. Fatiha 5, zümer 3, enam 40. Burada evliya diye adlandırdığı kişinin kendini kurtardığı bile kesin değilken bir de başkalarına torpil geçecek yani sınırsız adalete sahip tanrı adamı ateşe atmak istiyor bizim emminin evliyası -haşa- tanrı'dan daha iyi biliyor daha adaletli o adamı cennete koyuyor yemezler.

Tamam kuran elçi muhammed tarafından insanlara aktarıldı ancak madem hepsi tanrı sözü mertebesinde neden biri kuran ayeti diğeri ise hadis/söz kategorisinde ve biri elçi'nin ölümünden yüzyıllar sonra yüzbinlercesi arasından ayıklanarak ortaya konmuş ve elçi'nin bu yönde bir çalışması olmamış yani vahiy hükmünde olsa hadisler de elçi muhammed zamanında toplanırdı ve korunurdu, ayıklanmasına gerek kalmazdı buna bir cevap yok? Tanrı kuran'da her şeyi açıkladık diyor eksik bırakmadık diyor -enam 38, nashl 89, rum 58- geçiniz efenim geçiniz.Bir kaynağın dini olarak bağlayıcı olup olmaması onun yanlış anlaşılıp anlaşılmamasına bağlı değildir. Hadislerin dini bağlayıcılığının olmamasının nedeni hem hadislerin kendisine hem de kuran'da her şeyin açıklandığı,  dinin tamamlandığı ve hükmün yalnız tanrı'nın kendisine ait olduğu ayetlerine bakılarak -rum 58, yusuf 40, maide 3- aklı olanlar için gayet net anlaşılır. Onun dışında "ayeti doğru anladığını nasıl bilebilirsin zan xd" kafası muhkem ayetler için geçerli değildir okuduğunu anlayacaksın işte. Müteşabih ayetlere gelince evet yanlış anlaşılabilir hatta çarpıtma yapılabilir ancak bunun hadisleri dinin kaynağı olarak kabul etmekle veya yanlış anlaşılan ayetlerin bağlayıcılığı olmamasıyla alakası yoktur bu kişinin kendisini ilgilendirir.

Bir insanın ne söylediğinden öte nasıl söylediği niyetini gösterir. Yani burada kötü niyetli olmadan elçi muhammed'e elçi veya peygamber diye seslenmek hucurat 2'de belirtilen gibi bir saygısızlık değildir. Sonrasında gözlüklü elemanın işte bu tarihte kalmıştır diye alakasız bir şey söylemesini ayaktaki elemanın çürütmesi de bunu doğrulamaz.

Buradaki olay müslüman olup olmama değil sünnilerin neden müslüman kimliği varken bir de ek olarak ehli sünnet kimliği gereksinimi duymaları, dayının "sen müslüman değil misin" şeklinde sorması da olayı çarpıtmaya açık bırakmış. "Neden müslümanım demiyorsun da ehli sünnetim diyorsun" durumu ile "neden türkiyeliyim demiyorsun da sivaslıyım diyorsun" durumu karşılaştırılarak ehli sünnet adı altında fırkalaşmak aklanamaz. Kategori olarak farklıdır yani sivas'ın türkiye'nin içinde meşru bir alt küme olması ehli sünnetin de müslümanlık içinde meşru bir alt küme olduğu anlamına gelmez müslümanlığın altında şii, sünni vsvs şeklinde alt kümeler yoktur -enam 159, rum 32-.
Yabancı biri sana nerelisin diye sorduğu zaman sana hangi ülkenin vatandaşı olduğunu soruyordur, sokaktaki dayı nerelisin diye sorduğunda ise hangi şehre bağlı olduğunu soruyordur yani burada sorulara farklı cevap vermek normaldir çünkü sorulan sorulardan beklenen cevap farklıdır birinde ülkeler arasından cevap beklenir birinde şehirler arasından. Hangi dine mensup olduğu konusunda ise hem ateiste hem müslüman birine "ben müslümanım" cevabı verilebilir gerekir ancak videodaki sünni eleman sanki müslüman kişi "hangi mezheptensin" gibi bir soruyormuş gibi cevap veriyor ve bunu da soruyu soranın dinine göre cevap verdiğini söylüyor oysa buradaki emminin sorunu zaten sünni elemanın müslümanım cevabı vermesi gereken yerde ehli sünnetim demesi yani buradaki emmi sünniye "hangi dindensin" diyor sünni de "ehli sünnetim" diyor ancak bunu türkiye-sivas bağlantısına benzetmeye çalışıyor burada olay soruyu soran kişinin din hakkındaki bilgisi değil ehli sünnetin meşru bir kimlik olup olmaması.Tam böyük resmi gören emmi videosu bu, burada birilerinin ayetleri insanlara çarpıtarak anlatma niyetinin olması dinin kaynağını yalnız kuran olarak alan insanlara genellenemez, aklınla kim doğrucu kim yalancı ayırırsın.

Beyler bonus olarak kanalda bir de düz dünya videoları var fdkjghdf abimiz bu videoların birinde şu yorumu beğenmiş "hasan basan
hasan basan
1 yıl önce
uzaya gitmedilerinin bence bir kanıtıda roketlerin uzayda çalışamayacağıdır. çünkü havasız ortamda yakıt yanma yapmaz ve söner.

2"

Tübitak kankamız diyor ki : "Roketlerin uzayda yol almasını sağlayan temel ilke Newton'un “her etkiye karşılık bir tepki vardır” ifadesi ile bilinen hareket yasasıdır. Kimyasal bir tepkime sonucunda roketten dışarıya atılan maddeler roketi kendi hareket yönlerinin tersi yönde iter. Bu da roketlerin yol almasını sağlar.

Roketlerde yakıt olarak kullanılan maddeler katı ya da sıvı olabilir. Sıvı yakıtların kullanıldığı roketlerde yakıt ve sıvı oksijen yanmanın gerçekleşeceği hazneye gönderilir. Yanma sonucunda oluşan gazın roketten çıkarken sebep olduğu itme ise roketi ivmelendirir."

Beyler o değil animasyonlar ve arka plandaki müzik çok iyi değil mi lan biz de mi benzer bir şeyler yaps...

(Bold araya girer)

- Yüce öğretimizin muzaffer savaşçıları, şanlı kardeşlerim... Bu animasyon çalışması için hemen whatsapp grubu kurmalı hatta aynı evde kalmalıyız böylece birbirimizi geliştirebiliriz her isteyen katılabilir çünkü kardeşliğe ulaşabilmemiz için tek yol bu diğer türlü helak olacağız. Ekinler baş vermeden kör buzağı topallamaz, yani tcma bize süreçlerde bu animasyon çalışmasını yapmamızı öğütlüyordu, o 16 yaşındaki çocuk dinini ararken bize aslında bunu anlatmaya çalışıyordu. Şimdi bütün parçalar oturmaya başladı, codexlerde yazılanlara göre altair'in de bu amaç doğrultusunda olduğu ama o zamanlar bilgisayar olmadığı için bu animasyonları yapamadığı açık. İlgilenen kardeşlerim skype eklesin.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bold adlı üyeye teşekkür edenler (toplam 2):

Apeoplearmy • belikebond

Şaka bi yana videolarda samandan bir adam yaratılmış ve bu adam aracılığıyla hadis inqarcıları çürütülmeye çalışılmış, tabiki sıçılmış ama çarpıtmalar güzel bence, açıkçası bazı çarpıtmalarda aklımdakileri kelimelere dökmek beni zorladı, elimden geleni yapmaya çalıştım eğer hatamı veya açıklamamın zayıf olduğu yerleri görürseniz belirtin lütfen.
hoca dehanni adlı üyeye teşekkür edenler (toplam 2):
MitchaPeopleArmy
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil
Mesajlar: 114
Kayıt: 18 Haz 2018, 02:17
Teşekkür etti: 31
Teşekkür aldı: 59

#2

Okunmamış mesaj 09 Ağu 2019, 02:03

Bu kadar yanlışlar üzerine kurulan bir din ve bu dini, çarpıtmalarla, akılsızca savunan insanlar...
Sünnilerin vızzıklarına ölene kadar paragraflarca çürütme yazılabilir gerçekten. Bu potansiyeli barındırıyor saçmalıkları.
Fakat sorun şu ki bunu whatsapp grubundan mı yoksa skype dan mı yapacaz, yoksa site mi açıcazz ?=?=?
belikebond adlı üyeye teşekkür etti:
hellsbells
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık