Birbirinize düşman olarak inin

"...De ki: 'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!" -Neml 92

Moderatör: Co-Moderatör

Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil
Mesajlar: 51
Kayıt: 23 Mar 2018, 21:19
Teşekkür etti: 98
Teşekkür aldı: 61

#1

Okunmamış mesaj 06 May 2020, 03:28

Öncelikle bahsi geçen ayetler
Araf 22-23-24 http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilast ... =7&ayet=22
Bakara 36 http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilast ... =2&ayet=36
Taha 123 http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilast ... yet=123%2C

Kısaca özetlemem gerekirse Şeytan, Adem ile Havvayı kandırıp yasağı çiğnemelerine neden oluyor. Tanrı da
Hepiniz, oradan inin, birbirinize düşman olarak. Benden size bir yol gösterici gelir de kim benim rehberime uyarsa o sapmaz ve bedbaht olmaz.
Benim burada dikkatimi çeken düşmanlık durumu. Bu düşmanlıktan kasıt için 3 ihtimal düşündüm;

-İlk başta bu düşmanlığı Adem ile Havva yani doğal olarak erkekler ile kadınlar arasındaki düşmanlık olarak yorumladım. Nedeni de öğretiye dayandırdım
Dişiler, erkeklerden nefret eder ; ve mutlu birliktelikler alfa olmadığınız sürece yoktur.
Yani burada Tanrının düşmanlıktan kastı akılsız erkek ile akılsız kadın arasındaki düşmanlık olabilir. İlk ihtimal bu.

- İkinci ihtimalse genel olarak insanların birbirlerine düşman olmaları ve bu yüzden de dünyada çokça kan dökecek olmaları.

- Üçüncü ihtimalse Fatır 6'ya dayanarak http://www.kuranmeali.com/AyetKarsilast ... =35&ayet=6 Şeytanla insanlar arasındaki düşmanlık olabilir.

Arapça bilmiyorum o nedenle eklere filan bakarak tam olarak düşmanlık derken kimleri kastediyor ayırt edemedim . Belki de ayet hepsine işaret ederek birden çok mesaj veriyordur, bu da olabilir. Elbette doğrusunu Tanrı bilir. Yanlışım, eksiğim varsa lütfen gösterin, doğrusunu öğretin.
Sokratesin Sakali adlı üyeye teşekkür etti:
aPeopleArmy
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil
Mesajlar: 68
Kayıt: 18 Mar 2018, 19:23
Teşekkür etti: 33
Teşekkür aldı: 27

#2

Okunmamış mesaj 06 May 2020, 03:55

Öğreti ayrı din ayrı, din öğretiyle bağdaşır öğretide din ile ancak ikisi farklı şeylerdir tcma o kadın erkek düşmanlığı sizi yok etmeye çalışan dişiler minvalinde yazdığı yazıları hayatı anlamak ışığı yakması adına ilk metafor olması için sundu yani ilk başta sadece beta kadınlarından bahsettiği için tek düşman o gibiydi bizi birşeye odakladı ilk aşama kadınları öğrenmekti temel oradan başlıyor o kısmı es geçersen sonrası tutmaz sebebi kültürün yeşerdiği yer, tarla ürünüde biziz sanıyorum böyle oldu, sonrada beta erkeklerinden omegalardan alfadan ve altın dişiden bahsedildi ve olay tatlıya bağlandı insanları ve takınmamız gereken davranışlara hakim olduk, kadınların bazılarıyla düşman olduğumuz gerçek yani beta kadınları ama beta erkekleri yok mu erkekler erkeklerle kadınlar kadınlarla düşmanlıklar yapabiliyor eminim ki bu sadece cinsiyet meselesi değildir, ben genel itibariyle insan topluluklarından bahsettiğini düşündüm yani müminler, kâfirler, münafıklar bunların tümü. İrili ufaklı herhangi yanlışım varsa düzeltirsiniz, sağlıcakla
Mitch adlı üyeye teşekkür etti:
Oteko
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık