Nasırlaşmış davranışlar

Değişim, yüzleşme ile başlar; itiraf et ve kurtul.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Echo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]dun bugun yarin[/mention]
Buradaki ana odak noktamız akıl ile bilmek ama harekete geçememek, yapamamak. Akıl ile bilinen şey yönünde harekete geçmek ise hem senin dediğin gibi mental ve içsel duruma göre bağlı hem de benim dediğim gibi beden durumuna göre bağlı. Bunlardan birisini alıp ötekini önemsiz görmek hatadır. Dediğin gibi içsel arzularımızın asilleşmesi lazım. Ama bir yandan da bedenimizin bunu kaldıracak yeterliliğe sahip olması lazım. Burada sadece beden ile olan kısımdan bahsetmemin sebebi diğer arkadaşın mastürbasyon üzerinden bir soru sormuş olması. Yani mastürbasyon yapmayınca her şey tamamdır, geri kalanı boş verelim gibi bir şey demek istemedim, öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın.

Mastürbasyon veya diğer her yöntem (iyileşme yolunda) birbiri ile bağlantılıdır. Hiçbiri tek başına bir amaç değildir. Hepsi yapılmalıdır. Birisinde kavga eşik arttırır, diğerinde soğuk yaklaşım bir başkasında mastürbasyonu kesmek eşik atlattırır. Bunu bilemeyiz o yüzden hepsine gereken önemi vermeliyiz. Yazdığından mastürbasyon önemlidir tabi ama çokta sallamamak gerek gibi bir şey hissettim. Yanılıyorsam kusuruma bakma, eğer yanılmıyorsam cidden dikkate alınması gereken bir konu.

Duygulara/vesveselere yenik düşmenin sebebinin içsel arzularla ve disiplin eksikliği ile ilgili olduğunu söylemişsin. İçsel arzu muhabbetini yukarıda açıkladım. Demir disiplin olayını da şöyle açıklamak istiyorum. Forumda yazılanlardan genel olarak çıkardığım sonuç birçok kişi yapması gerekenleri bilip yapamıyor oluşu. Yani demir disiplin eksikliği. Yani burada şöyle bir problemimiz var. Demir disiplini nasıl kendimde sağlarım? Buradan çıkan sonuç ise disiplini sağlarken aklımızı kullanmamız yeterli olmaz. (Akıl ile bir şeyleri kavramak önemsizdir demiyorum lütfen dikkat edin, akıl ile bilmene rağmen eğer eylemde bulunamıyorsan bilip bilmemenin bir önemi yoktur. Çünkü bil veya bilme olduğun yerde saymaya devam edeceksin, harekete geçmediğin sürece.) Aklımızı keskinleştirmemiz ne kadar önemliyse bedenimizi de aynı amaç doğrultusunda sağlamlaştırmamız önemli. Demir disipline geri dönelim. Sen vesveselere kapılmayı disiplinsizliğe bağlıyorsun. Haklısın ama bence eksik bir düşünce bu. Çünkü disiplini ha deyince oluşturamayız. Mastürbasyon ile ilgili paylaşımımda duygularımızı kontrol etmemizin bir yolunu (bedeni baz alarak) anlatmıştım. Söylediklerim demir disiplini oluşturmayı da kapsıyor aslında.

Yazdıklarımın özeti şu;
Amacımız doğrultusunda aklımızı güçlendirmeliyiz, içsel arzularımızı asilleştirmeliyiz aynı zamanda bedenimizi de sağlamlaştırmalıyız. Çünkü duygularımızı oluşturan şey bedenimizdeki küçük miktardaki sıvılar (hormonlar). Bu sıvılar da düşüncelerimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkileyen şeyler. Beden yeteri kadar sağlıklı olmazsa aklı düzgün işletmek beklenemez kişiden. Ben de mastürbasyon konusundan yola çıkarak testosteronun öneminden bahsetmiştim. Demir disiplin için de aynı şartlar gerekli. Aklın keskinliği ve bedensel yeterlilik. Duygulara kapılmamak, vesveselere yenik düşmemek, demir disiplini oturtmak için aklı keskinleştirmeliyiz, içsel arzularımızı hakikate kalibre etmeliyiz, bedenimize de gereken önemi vermeliyiz.

Sperm ve testosteron vücut sıcaklığında üretilemiyor. Soğuk duş aldığında spermin ve hormonun üretilmesine yardımcı oluyorsun kısaca. Uzun uzun yazdım. Anlatmak istediklerim sizlere tam olarak geçsin diye. Hatalı olduğum bir yer varsa lütfen uyarın. Aslında bunu da söylemeye gerek yok, burada toplanılmanın amacı belli. Eleştiri kaldıramayacak varsa, bir şey demiyorum.

[mention]hellsbells[/mention]
Duygulara siktir çekmeliyiz derken duygularımızın bizi kontrol etmesinin önünü kesmeliyiz demek istemiştim. Senin de belirttiğin gibi. Evet duygularımızı lehimize kullanabiliriz. Kısa süreli motiveler olabilirler. Ama fazlası değil. Hatta kurtulmak istediğin bir duygu durumu varsa (kıskançlık, takdir alma vb.) bunu şöyle kullanabilirsin. Birisini bir sebepten ötürü kıskandığını farz edelim, kıskançlıkta boğulacağına “bende yapacağım lan benim neyim eksik” gibi motive sağlayabilirsin. Bu bir örnekti. Hem kıskançlığın aklını örtmesini engellersin hem de bir işi yapmak için motive bulmuş olursun. Ama yukarıda dediğim gibi bunlar kısa süreli motivelerdir, bunlara bel bağlamak doğru olmaz. Zaten aklın keskinleştiğinde duygularının seni kontrol etmesi mümkün olmayacak. Yani duygularının senin üzerindeki etkisi bittiğinde, yaptığın işlerdeki motivelerinin bitmesini istemiyorsan asıl motiven hakikat olsun. Duyguları da lehine kullan, işin bittiği zaman at. Bok atma konusunu da belirtmene gerek yok. Dediğin gibi bu platformda en ıkıntı şey olurdu. Sıkıntı yok yani. Eğer birisi ona ıkınırsa modlar gerekeni yapar zaten.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Echo[/mention]
Echo yazdı: 29 Nis 2018, 14:37 Hatalı olduğum bir yer varsa lütfen uyarın. Aslında bunu da söylemeye gerek yok, burada toplanılmanın amacı belli. Eleştiri kaldıramayacak varsa, bir şey demiyorum.
Katılıyorum kanka vallahi ehehe. Ben de yazılarımın sonunda belirtiyorum bunu ama gereği yok, zaten tartışıyoruz adı üstünde. Konuya dönelim.

Kanka şöyle söyleyeyim. Ben kilit nokta olarak demir disiplin ve içsel arzu meselesini gösterdim. İçsel arzuları buradan çıkartabiliriz çünkü tıpkı diğer saydıkların gibi yapmamız gereken şeyi yapma konusunda destekleyici bir faktör, ama kilit değil. Şöyle örnekleyeyim. Mesela gün içinde çok yoruldun ve eve geldin. İblis bastırıyor "bak kanka yorgunsun boş ver sporu filan, git yatağına dinlen ooh kebap" filan diye. Burada duralım. Dediğinden anladığım kadarıyla diyorsun ki "Mastürbasyon yapmama, enerjinin olması, disiplinli olmak ve içsel arzuların asil olması gibi faktörler bir takım ve ancak bütün bu şartlar sağlandığı zaman spor yapılabilir -spor sadece bu örnek için-". Örneğe dönelim. Enerjin yok, ama bu senin spor yapmayacağın anlamına mı geliyor? Eğer disiplinliysen enerjin olmamasına rağmen sporunu yapabilirsin. Burada bahsettiğimiz enerji sıfır noktasında değil yani tamamen bitmemiş, zira enerji konusuna mastürbasyondan geldik ve mastürbasyonun tüm enerjini bitirmeyeceği bariz bir şekilde ortada. Bahsettiğin "bedensel yeterlilik" meselesini böyle açıklayabilirim. Yani tabi ki hiç enerjin yoksa ve gerçekten bitmiş haldeysen yahut gerçekten yataktan kalkamayacak derecede hastaysan gidip spor yapamazsın çünkü bedenin el vermez buna. Ama bahsettiğimiz durum böyle değil çünkü hellsbells'in durumu boşu boşuna yapmama, yani yapmamasının tek sebebi iblisin vesveselerine yenik düşmesi. Aklı sayesinde iblisin vesvese verdiğinin farkında olmasına rağmen buna karşı koyamıyor -kimseyi hedef almıyorum yanlış anlama kanks-. Bunun kilit sebebini ben disiplin eksikliğine bağlıyorum. Çünkü disiplinli olsa diğer faktörler fark etmeksizin -yani enerjisi olmasa da, mastürbasyon yapmış olsa da, içsel arzuları gidip domdurma yemesini söylese de- sporunu yapardı. Yani diyorum ki disiplin varsa diğer faktörler olmasa bile gidip sporunu yapar. Ha diğer faktörler olsa daha güzel olur tabi, şevkle yapar. Ama şart değil. Disiplini nasıl sağlayacağız? Kanka bu soru bana biraz "mavi neden mavidir" tarzında bir soru gibi geldi ehehe. Yani bakarsın, spor yapmanın gerekli olduğunu biliyorsundur ama yapmıyorsundur, dersin ki "Sikerler bundan sonra demir disiplin kanka" ve pat disiplin. Kriz anı gibi düşün. Yani TCMA'nın söylediği şey o an ne olursa olsun yapılır, hiçbir engele maruz kalmadan. Bunun gibi. "Ne olursa olsun ben bunları düzenli bir şekilde, zinciri kırmadan yapacağım" dersin ve disiplini sağlarsın. Yani bilmiyorum açıkçası burayı detaylandırırsan daha iyi olur. Umarım cevaplayabilmişimdir.
Echo yazdı: 29 Nis 2018, 14:37 Birisini bir sebepten ötürü kıskandığını farz edelim, kıskançlıkta boğulacağına “bende yapacağım lan benim neyim eksik” gibi motive sağlayabilirsin.
Ek olarak. Kanka böyle motivasyon olmaz. Bunu yaparak doğru şeyi yapmış olursun ama yanlış yere kanalize etmiş olursun. Yani "Pilot kalemin bile bir sanatkârı varsa bu kâinatın bir sanatkârı nasıl olmasın yiğidim" diyen sünni amcalar gibi. Tamam adam Allah'ın varlığını bulmuş ama tamamen bomboş bir argümanla. Yanlış işlem doğru sonuç gibi.
Cümlenin devamında "Hem kıskançlığın aklını örtmesini engellersin hem de bir işi yapmak için motive bulmuş olursun." demişsin ama yine yanlış oluyor keza o yaptı diye sen de mi yapmak zorundasın gibi bir soru yöneltilebilir burada. Yani her şekilde yanlış olduğunu düşünüyorum. Belki de hatalıyımdır. Hatalıysam ne yapacağını biliyorsun kanka ehehe.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

dun bugun yarin yazdı: 29 Nis 2018, 16:04 Ek olarak. Kanka böyle motivasyon olmaz. Bunu yaparak doğru şeyi yapmış olursun ama yanlış yere kanalize etmiş olursun. Yani "Pilot kalemin bile bir sanatkârı varsa bu kâinatın bir sanatkârı nasıl olmasın yiğidim" diyen sünni amcalar gibi. Tamam adam Allah'ın varlığını bulmuş ama tamamen bomboş bir argümanla. Yanlış işlem doğru sonuç gibi.
Şimdi düşündüm de diğer bütün duygusal motivasyonlar da böyle. Yani bir tek bu motivasyona bağlayarak hareket edemezsin diğer duygusal motivasyonlarda da ki sen de bunu belirtmişsin. Yani destekleyici faktör bu ve malca olduğunun farkına varınca artık motivasyon olmaktan çıkıyor. O yüzden de motivasyonları asilleştirmek gerekiyor tabi.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ama bahsettiğimiz durum böyle değil çünkü hellsbells'in durumu boşu boşuna yapmama, yani yapmamasının tek sebebi iblisin vesveselerine yenik düşmesi. Aklı sayesinde iblisin vesvese verdiğinin farkında olmasına rağmen buna karşı koyamıyor -kimseyi hedef almıyorum yanlış anlama kanks-. Bunun kilit sebebini ben disiplin eksikliğine bağlıyorum. Çünkü disiplinli olsa diğer faktörler fark etmeksizin -yani enerjisi olmasa da, mastürbasyon yapmış olsa da, içsel arzuları gidip domdurma yemesini söylese de- sporunu yapardı.

Güzel açıklamışsın fakat ilk entrymi (başlığın ilk entrysini) okursan sorunun aslında toplumsal ilişkilerde yapılan hatalar ve doğuş sebebi olan vesveselerin üzerimde nasıl sirayet ettiğini itiraf etmiştim.Hastalık hastalığı açarak diyelim konu dağıldı, ama her okuyan kendine bir çözüm bulacaktır bu kadar mesajda umarım.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]hellsbells[/mention]

Kanka entry'ni şukuladım ama biraz erken davranmışım galiba. Senin sorunun zaten gelen vesvesenin farkında olmana rağmen reddedememen değil mi? En azından şunlardan ben o anlamı çıkarttım:
hellsbells yazdı: 21 Nis 2018, 21:13 Bir vesvese geldiği zaman az çok ne bok olduğunu görebiliyorum beni hangi yola sürükleyeceğini, ona göre hamle yapıyorum fakat öyle durumlar oluyor ki, bende o kadar nasır haline gelmiş ki, vesvese geldiği vakit doğru olmasa dahi o vesveseyi doğru kabul etmek için dört göbek atıyorum.
hellsbells yazdı: 27 Nis 2018, 09:26 Fiziksel ihtiyaç olup olmadığını bilmeye gerek yok uyku esnasında fazlası atılıyor zaten, işte benim kaldığım noktalardan biriside bu ikilem, vücudun ihtiyacı var eki eki diye kendimi kandırdığımı düşünüyorum.
hellsbells yazdı: 28 Nis 2018, 09:59 Mesajlarımda hatalı/eksik olarak tespit ettiğim birkaç yere dokunmak istiyorum. Mesela taktiksel hatalar ve haddimi aşma meselesinde davranışlarımın doğrusunu az çok bilmekle birlikte yanlışa yönelme alışkanlıkla oluyor ve doğruyu yapmaya çalıştığım dakika beni yerimde saymaya zorlayan şey vesveseler+düşük akıl seviyesi/özümseme eksikliği oluyor.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

dun bugun yarin yazdı: 29 Nis 2018, 17:56 Senin sorunun zaten gelen vesvesenin farkında olmana rağmen reddedememen değil mi?
"sorunun" değil "sorunlarından biri" olacak.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kanka entry'ni şukuladım ama biraz erken davranmışım galiba. Senin sorunun zaten gelen vesvesenin farkında olmana rağmen reddedememen değil mi? En azından şunlardan ben o anlamı çıkarttım:
Çok genelleştirmiş oluruz böyle. ''Tamam bazı konularda aşamıyorum vesveseyi ama aştığım konularda var'' tarzı bir mesaja kayıcak şuan ne yazarsam ve egoyu besleyecek o yüzden açıklama yapmıyorum çünkü bir faydası olmayacak kimseye kanka.
"sorunun" değil "sorunlarından biri" olacak.
Bu mesajı da neden attığını anlamadım zaten kaç mesajdır eksikler ortada ve Allah'ın izniyle çabalıyoruz hepimiz.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

hellsbells yazdı: 29 Nis 2018, 19:46 Çok genelleştirmiş oluruz böyle. ''Tamam bazı konularda aşamıyorum vesveseyi ama aştığım konularda var'' tarzı bir mesaja kayıcak şuan ne yazarsam ve egoyu besleyecek o yüzden açıklama yapmıyorum çünkü bir faydası olmayacak kimseye kanka.
Yok kanka olabilir gayet doğal bir durum bu. Her durumun kafanda yer ediş biçimi farklıdır elbette yani her konuda vesveseyi aşamayacaksın diye bir kural yok elbette aşabildiğin durumlar olabilir. Egoyu filan beslemiş olmazsın. Olan bir şeyi dile getirmiş olursun sadece.

O mesajımı yanlış anlamışsın sana saldırmadım yani ehehe. Sen başlığı açarken "Sıcak yaklaşım yapayım derken asıl odaklanmam gereken şeyleri unutuyorum, odağım kayıyor" demiştin. Yani asıl sorunun buydu. Bir de "Bazen 'vücudun ihtiyacı eki eki' diye kendimi kandırdığımı düşünüyorum" demiştin ama bu asıl sorun değildi yani, legoprofesoru'ne ithafen demiştin. Ben de cevap yazmıştım sana, not olarak da disiplin eksikliğin olduğundan bahsetmiştim -bunu da mastürbasyon konusuna dayanarak söylemiştim yani belki de genel anlamda böyle değilsindir, bilemem-. Bunun üzerine akıl ile kavranan şeyleri yapmamanın sebebi üzerine Echo ile tartıştık. Yani sorunun içinde sorun oluştu. "Sorunlarından biri" diyerek belirtme sebebim asıl sorununun disiplin eksikliği değil, temel şeylerin oturmaması olduğunu belirtmekti. Yanlış anlama yani yoksa neden gelişmek için çabalayan bir insanla dalga geçeyim. Bu çok avam bir davranış olurdu. Allah da yasaklıyor:

"Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir." (Hucurat suresi 11. ayet)

Ben fasık olmaktan Allah'a sığınırım.

Umarım yanlış anlaşılmaları giderebilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

dun bugun yarin yazdı: 29 Nis 2018, 20:44 "Sorunlarından biri" diyerek belirtme sebebim asıl sorununun disiplin eksikliği değil, temel şeylerin oturmaması olduğunu belirtmekti.
Ulan bir türlü kendimi ifade edemiyorum vallahi sinir oldum. Şöyle söyleyeyim. "Sorunlarından biri" diyerek sana saldırmadım. Ortada iki sorun olduğu için (disiplin eksikliği ve temel şeylerin oturmamış olması) sorunlarından biri dedim. Senin "asıl sorunum bu değil kanka" minvalinde yazdığın entry'e "hayır kanka sorunlarından biri de bu" demiş oldum. Aslında burada "evet kanka asıl sorunun bu değil ama sorunlarından biri de bu" demiş olmam gerekiyordu ama bugün kafam genel olarak yoğun olduğundan mıdır nedir artık yazamamışım. Daha önceki mesajlardan birinde verdiğim "hellsbells spor yapamıyor" örneği ise disiplin üzerine bir somutlaştırmaydı, ana fikri disiplin eksikliğinin olduğuydu. Yani dediğin gibi ana problemle bir alakası yoktu.

Kafam çok bulanmış temiz kafayla bakamamışım olaya, kusura bakma.

Galiba oldu bu sefer ehehe.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Teşekkür ettim eline sağlık.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık