Lost cause

Değişim, yüzleşme ile başlar; itiraf et ve kurtul.

Moderatör: Co-Moderatör

revolutionnnn
Çaylak

Okunmamış mesaj

Selam beyler. Buranın varlığından uzun süredir haberdardım ama yazmamakta direttim kendime -çünkü boktan halimin ifşa olacağını biliyordum- ama gerçekten buraya ihtiyacım olduğunu fark ettim. Beni tanıyanlar vardır incideki nickim constructi0n'dı.

Bu sene sınav senem. Biliyorsunuz sadece 1.5 ay kaldı. Durumum gayet iyi sene başından itibaren ciddi çalışmaya başlamıştım ve şu an istediğim yerdeyim ama motivasyonlarım yanlışmış. Geçen yazdan sonra başlık altına yazmayı bırakmıştım,başlıktan, kendimden her şeyden kaçtım uzunca bir süre. İçim rahat değildi ama burayı -burası yoktu ama başlık altı işte- başlık serüvenimi sürekli düşünüyordum. Başlığa tekrar başladım birkaç ay önce. Götüyle okumak neymiş onu anladım. Bazı şeyleri kendim gördüm okurken, biraz olsun anladım bazı şeyleri. Beyler kendi disiplinimi inşa etmem gerektiğini artık biliyorum. Bu sadece sınavla alakalı değil beta olmamam için bir şart bu. Çünkü geriliyorum. Tamam aklım var ama bu sürükleniş halinden çıkamazsam çok değil en fazla 5 sene sonra ne olur artık kestirebiliyorum.

Kendimi departmansal olarak derinleştirdim evet ama bir boka yaramayacak bu gidişle çünkü kendim için yapmıyorum. İnsanlara kendimi ispat etmek istedim ya da derece yapsam millet ne etqilenir benden kafasıydı yani boştu. Şimdi bunları yazsam da kavrayamıyorum her şeyi. Nasıl "kendim için" yaparım? Bilmiyorum. Hani hacı demişti ya dediklerimi anlamanız için hayatta belli bir seviyeye gelmiş olmanız lazım diye işte orada olduğumu düşünmüyorum. Şimdi bunu nasıl değiştiririm bilmiyorum. Bu durumdan yola çıkarak hayatta da nereye gittiğimi bilmediğimi fark ettim. Fuck my life i love my life. O şarkıdaki gibiyim. Sonunu çok düşünmediğim aman işte çalışayım diye atıldığım bu yolun bok yolu olduğunu düşünmeye başladım. Sınava da hiçbir şey kalmadı. Ne yapacağım?
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Sınav senesi sana yıllarca yüklenen ''Çok çalış+iyi bir derece yap=başarılısın'' kombosunun zirve yılıdır. Neye ne kadar değer vereceğini çözemediğin için o kombo içerisinde bir güzel pompalıyorlar seni, son dakikada havlu atar gibi buraya yazıyorsun.

Beta olmamak için bir şeyler yapman yine yanlış motivasyon. Hayatın gerekliliklerine göre hareket edersen doğru motivasyonu bulursun umarım. Ayrıca mücadeleni bırakınca istersen departmansal olarak uç, kitap yüklü eşşek meselesi oluyor çünkü rotasız gemi misali sürükleniyorsun ulaşacağın bir nokta yok. Sana başarı diye öğretilen şeyleri iyice bir düşün sonra ne yapacağına kendin karar ver. Ayriyeten her şeyi kavramaya çalışma kendine yazık edersin, anladıkça göstereceğin çaba oranı da artacak, çaba gösterdikçe de daha iyi anlayacaksın. Şahsi mücadelenin gerektirdiği şeyler işte hacı bahsetti bunlardan. Umarım kendi yolunu bulursun yoksa rotasız gemilerden sonsuz tane var çevrene bir baksan.
Kullanıcı avatarı
Tonga Sayıl
Silik

Okunmamış mesaj

Öncelikle süregelen durumundan dolayı göze batacağını fark etmen ve yazmama kararı alman gayet olgunca bir davranış. Yanlış motivasyonlara sahip olman, hala sıradan, sivil beklentiler içerisinde oluşundan kaynaklanabilir. Bu durumu düzeltmek, hakikate kalibre olup toplumsal kalıpları kırmaktan geçiyor. Yani benliğini arındırıp, inşa etmekten bahsediyorum. Belki de sınav için belirli bir süre boyunca hayattan izole olman, içinde bulunduğun toplumun dayattıklarından doğan açlıklarını ağır bir şekilde bastırmış ve yanlış arayışların içine düşmene yol açmış olabilir. Sonuçta hepimiz insanız, hepimizde nefis var.

Disiplini inşa etmek açısından tavsiyelerim şunlar olacaktır. Eğer spor yapmıyorsan ve çok uyuyorsan, içinde bulunduğun dönem dolayısıyla spor yapamayacaksan bile hiç olmazsa uyku saatini düşür. Düzenli şekilde soğuk duş al, kendini fiziksel ve zihinsel açıdan savaşa hazırla. Yoğunluktan spor yapma imkanın olmasa bile günde 20 dakikalık koşunun sana katkısı olacaktır. Kendini kırbaçlamadıkça yazılımının toparlanmasını, disiplinin inşa olmasını düşünmek abes kaçar.

Ayrıca dünyevi şeylere tamah ederek amacına araç edineceğin şeyleri, hayatının merkezine koymak gibi bir yanılgıya düşme. Akılsızlar liginde insanlar hayatlarının merkezlerine işi, kadınları, parayı, malı mülkü, sosyal statüyü koyarlar. Bu yanılgıya düşmeden, hayatının merkezine Tanrı’yı koyarak yaşamak, inanışlarının ve değerlerinin hakikate kalibre olmasını sağlayacağından doğrudan veyahut dolaylı olarak yaptığın çoğu şeyin, kendin için yapmanı sağlayacaktır.

Yazının son kısımlarında da depresif bir hava mevcut. Duygular hakikate kalibre oldukça, sana ayak bağı olan sorunlar olması bir yana, yolunda iteleyici bir güç oluyorlar. Fakat altını çizmekte fayda var ki, neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilmeden duygular hakikate kalibre olamaz.

Çalışmaya tam gaz devam. Vitamin takviyeleri almak, içinde bulunduğun depresif durumdan kurtulmana yardım edecektir. Muhtemelen bu depresif durum, duygusal kırılganlık bir nebze de olsa yanlış beslenmeden kaynaklanıyor. Eğer böyle bir durum içindeysen, düzenli beslenmeni öneririm. Allah’a güven. Sınavda başarılar dilerim.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık