Son itiraf

Değişim, yüzleşme ile başlar; itiraf et ve kurtul.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
musluman bir genc
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Son itiraf(Umarim)
Açıkcası gereken değeri vermeyenlerdenim. Sürekli mızmız bir halim ve laf salatası ile cümleleri uzatmaktan başka yaptığım bir şey yok. Burayı hak etmek için yaptığım bir şey de yok. Onca zaman içinde bazen hayvani güdülerime yenik düşüp aklımı arka plana attım. Ve her defasında pişman olup psikolojime zarar verdim. Yanlış olan bir şeyi bile bile yapmak ve tekrardan verdiğin sözlerin bozmak, özsaygınlığını yitirmek kötü bir şey. Benlik açısından da sıkıntılı.
Sürekli buralara yazıp suyu bulandırmamın ve insanların zamanını çalmamın ne anlamı var. Geçen onca süre ve oyalanışım gözler önünde. Amacı uğruna çabalayan sizleri kalabalık yaparak seviye farkından dolayı oyalamak istemiyorum. Tanrı hepimizin ne olduğunu bilirken buralara tutunmak için ıkınacak ve elementler uydurup süslü laflar edecek değilim ya.
Eğer sizlere aktarmaya değer kaliteli bir şey olursa elimde burada paylaşırım. Hepimiz ortak bir amaç uğruna toplandık sonuçta. Sizlere yardımcı olmam gerekir. Fakat dediğim gibi kalabalık yaparak suyu bulandırmanın alemi yok. Bu cümleleri yazıp buraya atmak da biraz garip geldi ama neyse:). Sizlere esenlik ve barış diliyorum. Zamanında yanlış olduğum konularda da yaptığınız uyarılar içinde ayrıca teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Sürekli buralara yazıp suyu bulandırmamın ve insanların zamanını çalmamın ne anlamı var.

Burda ince bir nokta var, ya gerçekten bir müddet çevrenden yahut buradan izole bir şekilde anlaman gereken şeyler vardır ya da yazıp çizmemek için bahane uyduruyorsundur kendine.
Yazının geneline baktığımda yattı balık yan gider profili var, itiraf bölümünün amacı hastalıkları meşrulaştırmak değil, mümkün olduğu kadar ne olduğunu somut olarak ifade edebilmek ve üzerinde çalışmak, ayriyetten kendi durumunun farkında olup harekete geçmemek nankörlük olur, bizzat da kendine olur. Verilen farkındalık nimetine karşı sorumluluk var, her nimete karşı bir sorumluluk var bi üst pencereden bakılırsa aslında.

Amacı uğruna çabalayan sizleri kalabalık yaparak seviye farkından dolayı oyalamak istemiyorum.

Kanka bu cümlede aşağılık kompleksi tarzı bir koku alıyorum ki iblisin sevdiği lokmalardandır ya. Kendini başkalarıyla kıyasa sürükler ve kendi benliğinden iyice uzaklaşırsın. Ne olduğunu kabul edersen ve mücadelenin kendinle olduğunu anlarsan başkalarına rehber gözüyle bakar olursun, ayrıca iyi niyetli olduktan sonra burda kimseyi oyalamazsın hatta birisinin soru işaretine cevap olabilirsin.

Sizlere yardımcı olmam gerekir.

Ne yapmam gerek sorularından çok, neden yapmam gerek sorularını yöneltirsen kendine daha net görebilirsin bir şeyleri veya göremezsin işte kim olduğuna göre değişiyor böyle öneriler.

Kuruntularını, gerçek sorunlarından ayırt ederek mücadeleye devam etmeni/başlamanı öneririm.
Kullanıcı avatarı
Echo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Forumda takılma amacın ilk sırasında başkalarına yardım etmek değil kendini geliştirmek olsun. Çünkü kendini geliştirebildiğin zaman başkalarına yardım edersin. Yani oyalamayım, bulandırmayım yanlış bir tutum. Boş işlere daldığını, yanlış olan şeyi bile bile yaptığını kendin söyledin. Temel ve göz önünde bir sıkıntı bu. İçsel durumun hakikate kalibre değil. Kalibre olması için Kuran, başlık ve hacıyı okumalısın. Sürekli. Ve foruma da ciddi zaman ayırmalısın. Sıçsan bile bir şeyler yazmalısın. Çünkü sıçacağın vakit buradan küfür yiyip kovalanmayacaksın. Tam tersine buradaki insanlar senin yanlışlarını göstererek kendi farkındalığını arttırırlar. Kendi farkındalığının artması ise iyileşmek için bir adımdır. Yani birilerine saygısızlık yapmadığın sürece kendini hiçbir şeyden izole etme. Ha buna rağmen yok ben uzak duracağım hissiyatı oluşuyorsa içinde bunun sebebi “bulandırmayım, oyalamayım” düşüncesi değil “hakikat ağır geliyor, kaçmam lazım” güdüsüdür. Kendinin farkında olmaya bu konudan başlayabilirsin. Bir de yazarak düşün. Ben de daha etkili oluyor tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
j1wtz
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Niyetin çok güzel fakat "sizlere bir şeyler katmalıyım"dan ziyade, "şu an kendime ne katmalıyım ve neden katmalıyım?" sorularını dile getirmen konusunda hellbells'e son derece katılıyorum. Çünkü kendine bir faydası olmayan birey, topluma katiyen bir fayda sağlayamaz.

Mızmızlık halinden çıkmak için iradeni güçlü görmen gerek. Kendini ufak eylemlerle disipline etmeye çalış ki, mızmızlık halini düzgünce ortadan kaldırabilesin. Zamanla daha büyük işler karşına gelecektir ve onlarla karşılaştığın vakit, mevcut olarak bulundurduğun disiplini hissedecek ve yorgun dahi olsan o işi yapmak isteyeceksin. Bu disiplininin sana çok getirisi olacak. Pratikleşeceksin ve üzerine kafa yormak istediğin konulara daha rahat odaklanabileceksin. Cümlelerinden anladığım kadarıyla -biraz da bana benziyor yazım biçimi ondan çıkardım, yanlışsam bildirirsin- çoğu başladığın işi yarım bırakan bir adamsın, o yüzden sana naçizane tavsiyem bir disiplin oturtman.

Bir disiplin oturtman içinde dinç olman gerekecek. Uykunu iyi al, vücudunu çalıştır, kafanı zinde tut.
Cümlelerimi şu ayetle bitiriyorum, Allah'ın selamı üzerinize olsun.

"Allah'ın izni olmadıkça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır." (Yunus 100)
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık