Bu illet canımı sıkmaya başladı

Değişim, yüzleşme ile başlar; itiraf et ve kurtul.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
j1wtz
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Sokratesin Sakali[/mention]
Evet, haklısın fakat konu üzerine iyice düşülmesi gerek sanırım. Bir kaç ayete bakıp kesin haramdır vs. gibi yorumlar yapmak için sağlamca araştırmamız gerekli. Aslında bu biraz da insanların kendi menfaatleriyle birlikte yorumlamasından kaynaklanıyor olabilir. Yok mekruh yok öyle, derken, biraz da kendilerine serbestlik payı bırakmayı hedefliyor olabilirler. Haram mı günah mı diye düşünmekten ziyade, kökten bırakıp bir daha o konu üzerine sadece açıklık getirmek için düşünmek en mantıklısı diye düşünüyorum.
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

“Çabalıyorum fakat çoğu zaman bulunduğum ortamın rezalet etki faktörüne kapılarak yeniden içmeye meyilleniyorum.” Kanka bu cümlenden anlaşıldığı üzere ortamdan etkileniyorsun, sonra ki cevaplarını da okudum anladığım kadarıyla bu etkilenme duygusal bağla ilgili değil – arkadaşlık bağları,muhabbet vs.- ama o koku olsun, sigarayı görmen olsun seni zayıf düşürüyor, bu süreçte telkinler işine yarayabilir.

"Bunu birilerine açık anlatıp eleştiri almak ve her şeyin yüzüme çarpılması benim için son çare."
Duygusal olarak güdülmeyi bekleme, benim de zayıf noktam bu ve bundan dolayı belki en az 5 yıl geriden geliyorum xd , her insan kendi nefsinin çobanınıdır, başlıkta nasıl iyi bir çoban olunur anlatıyor zaten asfhsakljfhsjf
Bu illetin beynini,vücudunu,cebini becerdiğini biliyorsan içmen için bir sebep yok, özetle aklını keskinleştir.

“//*Metnin rezalet bir biçimde yazıldığının farkındayım, daha önce hiç yazılı bir şekilde bir şeyleri itiraf etmeme bağlıyorum*//” Metinde gayet okunabilir.
Kullanıcı avatarı
j1wtz
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]az7[/mention]
Evet, şimdi ben de farkettim, resmen çoban olarak güdülmeyi bekliyormuşum yazdıklarıma bakıldığında, fakat şu an bunu senin bana söylemen -farkedilmeyecek bir şey değil ama olabilir- benim bunu daha net kavramamı sağladı. İşte bu yüzden buraya hem tavsiye almak, hem de yaptığım pisliği somutlaştırıp gözüme gözüme batmasını sağlamak için yazdım. Bu duygusal güdülme olayı çok fazla olmuyor diyebilirim, zorlandığım konularda -bunlardan biri önemlisi sigara ve umarım benim için güzel bir başlangıç olacak- ufak bir destek, iki-üç kelam yetiyor da artıyor bile. Gün geçtikçe, buradaki aklı selim insanların bana olan sözlerini işittikçe bırakma raddesine daha hızlı ilerlediğimi görüyorum. Yani sadece süreci hızlandırmak amacım. Büyük ihtimalle elimdeki son paketim olacak. Yorumun için teşekkür ederim. Metin konusunu ben de anlamadım açıkçası, belki de sırf alabileceğim tepkileri bloke etmek adına saçma sapan bir bahane cümlesi kurmuş olabilirim. :)
Allah'ın selamı üzerinize olsun.
Kullanıcı avatarı
mokokojo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Sokratesin Sakali[/mention]

Caner reyizin metodunun altına imzamı atıyorum. Bakara 195'e bakarak sigaraya haram dersek eğer kolaya da, küp şekere de haram diyebiliriz. Sonuçta bunları kullanarak kendimizi tehlikeye atıyoruz. Bu metod yanlıştır. Kuran'da açıkça haram olduğu söylenmeyen her şey helaldir.
Kullanıcı avatarı
Alphaa66
Çaylak

Okunmamış mesaj

Arkadaşlar hala neyi tartışıyorsunuz. Sigaranın haram olup olmaması neyi değiştiriyor. Sigara rabbin haram kılmasa bile sağlığa çok zarar veriyor. Sizi anlıyorum aslında sigara haram değil diyerek içinizi rahatlatıyorsunuz. Buda sizin hem nefsiniz hemde iradenizin ne kadar zayıf olduğu gösteriyor. Mesela benim içmeme nedenim sağlıksız olması değil vücuda zarar veren her maddeden dolayı ahirette rabbin tarafından sorgulaya çekilecek olmam. Yani kısacası Allah(c.c) rızası için bu kadar zor mu?
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Alphaa66[/mention]

Şimdi sigara kullanmayan birisi olarak bu yazdıklarını yazmak çok kolay kanka, dışarıdaki bir insanla kuru kuruya böyle muhabbet edilir ''yav bıraq şu illeti artıq hesap vereceqsin hesap'' tarzında. Ama başlık ile tanışmış ve potansiyelince çaba gösteren insanlara tavsiye verirken daha spesifik olmakta fayda var -anlayışın kitleden üste çıkması sebebiyle-. Mesela sigara kullanmayan birisi bu adamın halinden anlamayacağı için genelgeçer tavsiyeler verecektir -ben de buna dahil- ha doğru tavsiyelerdir fakat verimli olmaz öylesine yazmış oluruz.

Tcma nick6'nda okanokan1'in bu konuda birisine verdiği tavsiyeyi hatırlıyorum -aradım fakat bulamadım onlarca entryde- da şuna benzer bir şeydi;
''Sigara ve alkolu bıraktığın zaman her şeyin geçeceğini düşünüyorsun ama daha ne hastalıklar ortaya çıkıyor, bu zamana kadar gözünde büyüttüğün bu meselenin aslında ne kadar küçük olduğunu görüyorsun'' bu arada kendiside bir zamanlar sigara ve alkol kullandığını belirtiyor. Hatırımdan ekleme ve çıkarma yapmış olabilirim -metne sahip olan birisi atarsa güzel olur-, ama ana mesajın böyle olduğuna eminim.

Demem o ki, hem başlık ile kültürlenmiş hem de bu yoldan geçmiş birisinin yapacağı tavsiye ve tespitler daha yerinde ve faydalı olur. Bunun anlamı biz yazmayalım demek değil, konuya hakim değilsek getireceğimiz yorum pek verimli ve sağlıklı olmayabilir demek.
Kullanıcı avatarı
mokokojo
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Alphaa66 yazdı: 10 Haz 2018, 14:34 Arkadaşlar hala neyi tartışıyorsunuz. Sigaranın haram olup olmaması neyi değiştiriyor. Sigara rabbin haram kılmasa bile sağlığa çok zarar veriyor. Sizi anlıyorum aslında sigara haram değil diyerek içinizi rahatlatıyorsunuz. Buda sizin hem nefsiniz hemde iradenizin ne kadar zayıf olduğu gösteriyor. Mesela benim içmeme nedenim sağlıksız olması değil vücuda zarar veren her maddeden dolayı ahirette rabbin tarafından sorgulaya çekilecek olmam. Yani kısacası Allah(c.c) rızası için bu kadar zor mu?
Dostum zanna uymuşsun. Ağzıma sigara sürmemiş birisiyim ben. Yani sigara haram değil diyerek içimi rahatlatacağım bir konu yok. Burada yazma amacım hakikatin ortaya çıkması, akıllarda soru işareti kalmamasıydı. Basit bir konu gibi gözükse de Allah'ın helal kıldığına haram dememeliyiz. Sağlığa ne kadar zararlı olduğu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiği konusunda hemfikiriz zaten.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Allen Carr - Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu. Ben bu kitabın yardımıyla bıraktım. İnternette ufak bir araştırmayla pdf'ini edinebilirsin. Videoları falan da var fakat ben özellikle kitabını öneririm. Bu işe yaramazsa sağlam bir hipnoterapiste görün.

"Bazı insanlar sigarayı bırakma konusunda tek başına hipnoterapinin yeterli olacağını düşünebilir, bazıları ise sadece hipnoz yardımı almak yerine hipnozun yanı sıra nikotin bantları gibi unsurları da programın içine alarak fiziksel ve ruhsal bağımlılık mücadelesini birleştirmeyi tercih edebilirler. Bu noktada size tavsiyem; sigarayı bırakmakla ilgili tüm metodları araştırmanız ve kendinize en yakın hissettiğiniz yöntemi seçmenizdir. Bu konuda hipnoterapistinizin yanı sıra doktorunuzdan da görüş alabilirsiniz. Sigara bırakma sürecinizde önemli olan şey; canınız deli gibi sigara çekmeden, zorlanmadan, sigarayı bırakırken kendinizi kötü hissetmeden, sağlıklı bir şekilde sigaradan kurtulmanızdır. Sigarayı irade gücü ile bırakmış birçok kişinin bir süre sonra sigaraya tekrar başlamasının sebebi aslında sigarayla ilişkilendirilmiş bilinçaltı motivlerde değişim sağlayamamış olmasıdır. Oysa sigara bırakmada başarılı olmanız için bilinçaltı unsurların da ele alınması gereklidir. Bu konuda hipnoz oldukça etkili bir araçtır. Hipnozla sigarayı zorlanmadan bırakabilirsiniz."

https://hypnotistanbul.com/hipnozla-sigarayi-birak/
Kullanıcı avatarı
Alphaa66
Çaylak

Okunmamış mesaj

mokokojo yazdı: 10 Haz 2018, 20:21
Alphaa66 yazdı: 10 Haz 2018, 14:34 Arkadaşlar hala neyi tartışıyorsunuz. Sigaranın haram olup olmaması neyi değiştiriyor. Sigara rabbin haram kılmasa bile sağlığa çok zarar veriyor. Sizi anlıyorum aslında sigara haram değil diyerek içinizi rahatlatıyorsunuz. Buda sizin hem nefsiniz hemde iradenizin ne kadar zayıf olduğu gösteriyor. Mesela benim içmeme nedenim sağlıksız olması değil vücuda zarar veren her maddeden dolayı ahirette rabbin tarafından sorgulaya çekilecek olmam. Yani kısacası Allah(c.c) rızası için bu kadar zor mu?
Dostum zanna uymuşsun. Ağzıma sigara sürmemiş birisiyim ben. Yani sigara haram değil diyerek içimi rahatlatacağım bir konu yok. Burada yazma amacım hakikatin ortaya çıkması, akıllarda soru işareti kalmamasıydı. Basit bir konu gibi gözükse de Allah'ın helal kıldığına haram dememeliyiz. Sağlığa ne kadar zararlı olduğu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiği konusunda hemfikiriz zaten.
Ben zaten sigara içenlere demiştim. İçmeyenlere değil. Bu metni yazarken amacım sitem etmekti. Arkadaşın biri sigarayı bırakmak istiyor. Ondan sonra ona yardım yerine haram mi helal mi tartışması çıkmış. Benim lafım onlaradır.
Kullanıcı avatarı
cufive
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Evvela soyle baslayalim;
Bir durumu degerlendirirken elimizdeki/databasedeki default bilgilerin net cumleler kurmak icin yeterli oldugu zannina kapilirsak yanlis/eksik yorumlarda bulunabiliriz. Bu basligi acan kardesimizin ozelinde konusmuyorum, bir insanin sigara icmesinde/baslamasinda pekcok farkli etken soz konusu olmus olabilir. Ilk olarak hacinin yazdiklarini ele alirsak, orada sigarayla ilgili yanilmiyorsam 4-5 farkli yerde ifadeler mevcut. O ifadelerde ozellikle alti cizilen durum sigara icen kisinin ilgi acligindan, toplum nezdinde havali oldugunu zannetme algisindan, ortama kabul edilme cabasindan dem vuruluyor. Bunlara ek olarak 1 yerde hacinin semptom kelimesini kullandigini goruyoruz. Hayatta pek cok durum gibi sigara mevzusu da ic ice yapilari/durumlari barindirabilir. Mesela bir kisi hem cocuklugunda babasini sigara icerken gordugu ve figur olarak ona ozendigi icin hem de ayni zamanda kabul gormek icin de sigaraya bulasmis olabilir. Dolayisiyla semptomlar da her vakada farklilik gosterir. Olaylari ve kisileri/vakalari degerlendirirken kendi bilgimizi en top noktada gormek bu yuzden pek dogru olmayacaktir. Misalen bir kisi sirf sigara bagimliliginin nasil bir bok oldugunu denemek icin ya da once bagimli olup sonra birakirken iradesini denemek icin bile baslamis olabilir ki burada daha once soylenilen onermeler bosa cikmis olur. Ustadlarin altini onemle cizdigi mesele ozguveni vs. boyle mal mal araclarla somutlastirmanin acizligidir. Tabii ki bu demek degildir ki sigara bazi semptomlara isaret etmez. Sigara cok miktarda dopamin salgilanmasina neden olur. Bu rahatlatici ve tatmin edici bir etkiye sahiptir. Yani mesela kaygili bir kisi kaygi duzeyini azaltmada careyi sigarada bulmus olabilir, ancak bu bildigimiz uzere dogru bir cozum yolu degil, sadece halinin altina supurmek gibi bisey. Asil cozum kaygi duzeyinin hangi sebeplerden oturu yuksek seyrettigini bulup/isin kaynagina inip/ ona gore esas cozum yoluna gitmektir. Ama burada atlanmamasi gereken bir gercek var; kaygili bir insanin sigara icmesiyle ozenti bir ilgi aci malin sigara icmesi arasinda fark var. Yani ikisi de semptom, ama nedenleri ve ifade edilme sekilleri/anlamlari dolayisiyla da degerlendirilme sekilleri oldukca farkli olacaktir ve siz kaygi duzeyi yuksek olan bir insana sigarayi küt diye birak diyemezsiniz. Once kaygi hastaliginin nedeniyle ilgilenmeli ve kucuk ama etkili adimlar izlemelisiniz. Sigara sonraki asamadir. Yani adam once kaygi durumunu azaltacak tedaviye baslamali ki bunlar dedigim gibi cok basit olmasina karsin cok ise yarar seyler olabilir, sonrasinda hastaligin ana arterlerini kesmesinin ardindan sigarayi birakma evresine gecis yapmalidir.Saglik yonune deginmeye gerek duymuyorum zira zaten hersey ortada. Ancak gelisimin onundeki en onemli engellerinden birisi insani mayistirip miskinlige sevk etmesi. Yani ataleti korukledigini soylemek yanlis olmaz. Tabi yine burada ataleti yenmek isteyen kisiye once ataletin kaynagini buldurmak ve oncelikli konulari halletmesini saglamak lazim. Sigara ek bir olay. Ana sorunlarin ustesinden gelinmeye basladiktan sonra , zaten gelisime ac olan kisi cok ozel yontemlere ihtiyac duymadan birakmaya meyledecektir. O yuzden okanokan1 qumqimin sozleri oldukca yerinde esasen. Yani sen hastaliklar icinde debelenirken konunun ozune inmeden cugarayi biraktim aha simdi siqtim belani Istanbul sen mi ben mi demek bos bir istir. Zaten kisi de bir zaman sonra gercegi farkeder. He ama ana mesele sigaraysa once onu halletmek gerekir, tabi genelde bu tarz seyler ana meseleden ziyade yan yoldaki cercopten oteye gecmez. Sigaranin onemli bir zarari da idman temposunu zedelemesi. Iste bu mesela zaten iyilesen kisinin onundeki buyuk engellemelerden biri olacagi icin kisi bir karar verme noktasina gelip secimini yapacaktir. Bu hastaliklarin kokeniyle ilgili bir calismam var, bir zaman sonra paylasmayi dusunuyorum. Yani tabi once biraz derinlesmem ve uygulamalari kendim deneyimlemem ve seyretmem lazim. Umarim ben dahil herkese faydasi dokunur. Bu arada pamukkale turizm adamdir.( sexist cufive sjsjsjsksksksk) Adamlar bir arsiv yapmislar baboli, yok yok cidden. Efsane. Filmler falan da baya kalburustu. Tavsiye edilir...
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık