Toplu taşımada 65 yaş üstündekilerin ücret ödememesi hakkında

''Yeni elektronik dayanışma, dünyayı, global bir köy imajı altında yeniden yaratıyor.'' -Marshall McLuhan

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Oken
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ekşi'de dolanırken böyle bir entry'ye rastladım ve mevzuyu gayet güzel özetlediğini düşünüyorum. İnsanın olduğu yerde suistimal ve kötü niyet her zaman olur. Burada insandan kastım çoğunluğu oluşturan akılsızlar ve aklı hastalıkları sebebiyle yok hükmünde olanlar. Tabiki de araf ehlini ve akıl sahiplerini tenzih ediyorum. İnsanların çoğu ile başlayan ayetlere baktığınız takdirde, dediğim daha iyi anlaşılır.

Konuyla ilgili belirtmiş olduğum entry'ye ek olarak, bilindiği üzere bu kartları asıl sahiplerinden çok başkaları kullanıyor ve böylece entry'de bahsedilen o döngü zarara uğratılmış oluyor. Bunun dönüşü de zam şeklinde oluyor. Zam olunca da millet dedesinin ninesinin kartını kullanmaya yöneliyor böylece kısır bir döngü ortaya çıkıyor.

İstanbul'da günde ortalama 300-400 arası kaçak karta el konuluyor ve 250 tl gibi bir yaptırım uygulanıyor. Daha yakalanmayan kartlar ve bunların uğrattığı zarar düşünülürse ortaya çok daha yüksek bir mebla çıkıyor. Buna önlem olarak her kart tipine ayrı ses atamışlar. Yani öğrencinin, normal kartların, abonman kartların ve ücretsiz kartların -engelliler ve yaşlılar- çıkardığı sesler farklı. Bu önlem her ne kadar otobüste işe yarasa da -çünkü şoförün önünde kartı okutuyorsun- metrobüste, metroda ve tramvayda herhangi bir denetleyici olmamasından veya uzakta olmasından dolayı hiçbir işe yaramıyor. Bu konudaki şahsi fikrim uygulanacak olan yaptırımın caydırıcı bir miktara bağlanması ve eğer ortada ücretsiz kart sahibinin kötü niyeti var ise belirli bir süre bu haktan mahrum bırakılması yönünde olur.