Ekşi'deki vızzıklamalar üzerine

''Yeni elektronik dayanışma, dünyayı, global bir köy imajı altında yeniden yaratıyor.'' -Marshall McLuhan

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
cufive
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ekside ateistlerin iyilik anlayisinin kaynagi basliginda bazi caylaklarin yazdiklarina cevap verme cabam. Beyler gercekten dogru duzgun curutmek bile istemedigimi farkettim artik. Usandim yani. Tcmanin bir sure sonra "anan xd" kivamina gelmesini o kadar iyi anliyorum ki... Vallahi de insanlar hayatlarini cok basit/ cok temel programlamalar, kaliplar, denklemler uzerine kuruyorlar ve mutlak dogrulara hic kafa yormadan hakim olduklarini zannediyorlar. Hastalik yayilmis, her kosede semptomlari goruyorsunuz. Son olarak da su "kuran'i okudum ve sacma buldum"culara deginip gidicem. Bunlardaki karakteristik ozellik su; cogunluk okumaya, kafa yormaya tenezzul etmedigi icin bu salak 1 kere okuyunca ( okumasi da full on carpitma potansiyeli ve sartlanilmis kaliplar esliginde) kendini ustun zannediyor. Yani bak ben okudum, 1 kere okudugum icin de herseyi anladim kafasinda. Harbi gerizekalisiniz. Oogway'in bir entrysini hatirliyorum "evet, inanmayan gerizekalidir" diye. O zamanlar tam idrak edememistim, ama evet cok hakli bir cumle bu.

"vicdandır, toplumsal yaşamın gerekleridir, saygı ve özsaygıdır, akıl ve mantıktır."

yanit:su vicdani, saygi ve ozsaygiyi temellendirirseniz sayet, cok mutlu olacagim. senin vicdanim xd dedigin sey tamamen keyfi yargilardan olusuyor.
toplumsal yasam da iyi-kotu belirlemez. maximum faydayi belirler. kabilede dogsan, insan kurban etmeyi iyi bisey sanacaksin yani, oyle mi ?

"empati yoksunu dinci söylemi.
din olmazsa vicdansız olacağını beyan ediyor.
din olunca çok vicdanlıymış gibi konuşmaz mı?

masaya banknot koysam tavrı değişecek adamlar bunlar."

yanit:cok yaratici kufur koleksiyonum var, ama senin gibi beyni kuflenmis terliksi hayvanlar icin bu nadide eserleri gun yuzune cikarmaya cidden degmez.
din olmazsa vicdansiz olacagini belirtmiyor "gerizekali", iyi-kotu kavramini din olmazsa nasil temellendireceksin diyor. senin vicdan ihihii dedigin sey tamamen keyfii. senin gibi nöron fakirlerine bu kadar aciklama yeterli sanirsam zira daha fazlasini aciklamak icin lutfedip atp harcayamam. haketmiyorsun.

"vicdandır... vicdanın olduğu sürece iyisindir. yoksa da kötüsündür. insana, hayvana, doğaya karşı. ve de gıybet kazanında debelenip durursun."

yanit:tamam. seri katili dusun. adam psikopat. adam oldurmekten zevk aliyor. ama gayet vicdanli birisi. yani hayvanlari koruyor, yaslilara yardim ediyor, fakirleri doyuruyor vs... eeee ?
ne bok yicez simdi ? senin zevk icin hayvan eti yemen ya da sirf zevk icin herhangi bir sebzeyi ya da kuruyemisi yemenle aradaki fark ne simdi? ona gore de o vicdanli. senin vicdan xd dedigin sey tamamen senin keyfine gore belirledigin deger yargilarindan olusuyor.

"empati yeteneği, vicdan, erdemli olmak ve bunları allah emrettiği için değil doğru olan bu olduğu için yapmak. iyilik yapmayı allah'a yalakalık yapmak, cennette yer kapmak için
yapmamak."

yanit:allahi sokaktaki biyikli amca sanan yazar beyani.
ne yalakaligi lan gerizekali, devlet buyugunden, ozel sektor patronundan mi bahsediliyor burada .
erdemli olmak ne mesela ? hitler de o zamanlar cok erdemliymis nazi destekcilerine gore. eeee..?
merak etme, islami akilla icsellestiren birisi senin kadar sig goruslu olmadigindan, anlattigin tarife de uymaz zaten.
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

"empati yeteneği, vicdan, erdemli olmak ve bunları allah emrettiği için değil doğru olan bu olduğu için yapmak. iyilik yapmayı allah'a yalakalık yapmak, cennette yer kapmak için
yapmamak."

Şuna bende cevap vermek istiyorum. Yokluktan gelip yokluğa gidecek bir evrende hiçbişeye doğru veya iyi diyemezsin çünkü hiçbişeyin ama hiçbişeyin anlamı yoktur. Diyelim vicdan dedikleri keyfi değer yargıları herkeste ortak -ki değildir bölgeden bölgeye kişiden kişiye değişiklik gösterir- yine de neden vicdanlı olmalıyım sorusunun cevabı yoktur. Ya da neden toplumun gereklerine uymalıyım falan. Bana bunun yanlış olduğunu bildiremezsin çünkü hiçbişeyin anlamı yok.
İnsanın yaptığı her davranışın altında çıkar vardır. İyilik yaparken iyi hissetme çıkarı devrededir misalen. Sen kendini rahatlatmak ve iyi biriyim demek için iyilik yapıyorsun biz de tanrıyla ticaret yapıp ordan alacağımız çıkar için iyilik yapıyoruz. İkimizin ki de çıkar işte. Ama bunu biz itiraf edebilirken sen edemiyorsun.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık