Algı Yönetimi

''Yeni elektronik dayanışma, dünyayı, global bir köy imajı altında yeniden yaratıyor.'' -Marshall McLuhan

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Şimdi twitter'daki haber linki bu. Haberdeki kişinin sıfatı bulunduğu siyasi parti ve haber başlığı okunduğunda hitap edilen kesimin aklında bir yargı oluşuyor hemen. Eğer haber linkine tıklarsanız şöyle bir şey çıkıyor karşınıza:

"Araç, eşim Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı. Kanunen araç sahibinin eşi de kullanabiliyor. Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu bir hak söz konusu, bunu kullandım. Vergi ödenmediği iddiaları doğru değil. Devlete araç için 700 bin dolarlık teminat gösterdim, her yıl da 50-60 bin lira teminat masrafı var. 36 bin lira da vergi ödüyorum."

Aracın 1 milyon 150 bin euro değerinde olduğunu söyleyen Sofuoğlu, başka lüks spor otomobillerinin ve motorsikletlerinin de olduğunu ve bu araçlarının kendi üzerine kayıtlı olduğunu belirtti.

Evet yabancı eşi üzerine araç kaydettirince belli kolaylıkları var bir seferliğine yararlanabiliyorsunuz ama buradaki olay bu değil. Olay kişinin vergi ödeyip ödememesi ki gerek teminat masrafını gerek vergisini ödediğini söylemiş ve iddayı çürütmüş. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/tem ... D_MENU_MTV şu linke girip motorlu taşıt vergisi hesaplatırsanız en yüksek vereceğiniz vergi 36 bin lira zaten adam yalan da söylememiş.

Ayrıca devletin koyduğu bir kanundan yararlanmış bunun herhangi bir partiye üye olmasıyla alakası yok ki. Yani devlet bana da bu hakkı sağlıyor başkasına da, bir torpil/kayırılma olayı yok ortada. Ha derseniz madem o kadar parası var kolaylıktan yararlanmasın belki adam eşi için almıştır belki maddi yükten kurtulmak istiyordur burası kimseyi ilgilendirmez kanunsuz iş yapmıyor adam sonuçta.

Medya algısı böyle bir şey. Belli noktaları kullanıp ulaşmak istedikleri kitlenin düşüncelerini şekillendirebiliyorlar. İnsanlar ayırt edemiyor, zaten inanmaya meyilli oldukları şeye inanıyorlar. Bu nedenle kitleleri yönlendirmek kolay. Haberi okuyanların %95'i linke tıklamadan zanna kapılıp yalan yanlış şeyleri öğreniyor.
Kullanıcı avatarı
legoprofesoru
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Dünyadaki tüm büyük zenginler yaptıkları bazı harcamaları şirket harcaması olarak gösterip vergi indirimlerinden yararlanıyorlar. Tatillerin, yolculukların fatularını iş yemeği olarak göstermek gibi . Bu yasadışı değil. Ahlaki kısmı tartışılır. Zengin Baba Yoksul Baba kitabında bundan bahsediliyor. Kenan Sofuoğlu , cumhurbaşkanının isteğiyle motosiklet yarışçılığını bırakıp siyasete yönelmiştir. İnsanlar siyasetten önce parasının olmadığını düşünebilirler belki bu yüzden bir insanın arabasının vergisi haber konusu olmuştur fakat para sıkıntısı çekmeyen birisiydi denilebilir çünkü siyasete girmeden uzun süre önce kendi parasıyla Sakarya'ya yarış pisti yaptırmıştı. Ayrıca vergi kaçırıyor diye iftira atanlar o arabaya sahip olsa vergi ödememek için atacakları takla sayısını merak ediyorum.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık