Çocuk kaçırırken linç edilen adam

''Yeni elektronik dayanışma, dünyayı, global bir köy imajı altında yeniden yaratıyor.'' -Marshall McLuhan

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

https://eksisozluk.com/entry/79616458

Ön edit müthiş. Bu gibi işler halkın eline bırakılmamalı, işin ehli olan insanlar yapmalı bunu. Eğer her şey sistemine uygun olarak yapılmazsa, kitlenin eline bırakılırsa o zaman dediği gibi başka olaylarda da linç artar. Suçsuz insanlar ölür. Kitlenin aklının ne kadar berbat olduğunu biliyoruz.

sanal provokasyonun sonucu gerçekleşen barbarlık.

Müthiş tespit. Aynen öyle. Şu sıralar taciz vs. konularda kaç haber gördük ben sayamadım. Medya tarafından pompalanıyor ve halkın siniri pamuk ipliğine bağlı. Bunun gibi bir tepkinin verilmiş olması normal. Normal dediysem doğru olduğunu savunmuyorum yanlış anlaşılmasın, olağan bir durum yani.

https://eksisozluk.com/entry/79616594

serbest bırakılacağını bilen halk cezasını kendi vermiştir.
ya çocuğu kaçırsaydı ve ona tecavüz etseydi. aç bırakıp bir köşede ölmesini bekleseydi. daha mı güzel olurdu hümanist piçler.

Ne alaka amına koyayım. Adamı bıraksınlar diyen yok, çarpıtma işte. Polis gelene kadar çevirirsin etrafını veya tutarsın kolundan oturtturursun bi yere. Gücünü kesersin kısaca, sonra da emniyet güçlerine teslim edersin. Linç etmeyi gerektirecek hiçbir durum yok ortada.

devlet bunlara paşa gibi bakıyor.

"Ya ne yapacaktı?" sorusunu bir anlığına bırakıp dikkatinizi başka bir yere çekmek istiyorum. Norveç'teki hapishaneleri duymuşsunuzdur. Adeta lüks ev gibi. Bu haberleri gören insanlar "Ağbi adamların hapishanesi bile gelişmiş yea çok kaliteli insanlar" diyip iş Türkiye'ye gelince "Devlet bunlara bakıyo" diyor. Bu iki yüzlülüktür. Soruya geri dönersek. Abi ne yapsın? Yani soruyorum. Aç susuz bıraksa bu basbayağı idam olur. E tabi ki bakacak. Zaten amaç özgürlüğünü kısıtlamak.

https://eksisozluk.com/entry/79616691

bu kalabalıklar bir gün ışid'e dönüşecek.

Doğru tespit. Çok kolay galeyana gelebilen bir milletiz zaten. Bunların önü kesilmezse ilerde iş çok farklı yerlere gidebilir.

https://eksisozluk.com/entry/79616700

adam kendi tedavi olmak istememiş ama başlığı açan şahıs doktorlar soruşturulsun diyor! doktor ne yapsın zorla tedavi edemez ki? "ooo duyarcılar gelmiş" diyenlere mal diyeceğine önce haberin içeriğini iyice oku ve anla.

Doğru. Adam tedavi olmak istemiyorsa doktor ne yapsın. Ama buradan bir açık bulup hemen linç olayına saldırmış. Halbuki ikisi farklı konular. Bomboş işte.

senin çocuğunu kaçırsalar ne yaparsın, tebrik mi edersin yoksa döver misin?

False dilemma. Sadece tebrik etmek ve dövmek seçeneklerini koymuş, oysa ki az yukarıda bahsettiğim gibi gücünü kesip polisleri bekleme gibi bir seçenek de var.
Kullanıcı avatarı
musluman bir genc
1. Nesil

Okunmamış mesaj

''çocuk kaçırmak en ağır cezayı gerektiren bir suç fakat türkiye bir hukuk devletidir. yani cezanın halk tarafından değil bağımsız mahkemeler tarafından verilmesi gerekir. hissi hareket edersek gerçekten ben de iyi olmuş pezevenge diyorum ama suçlulara halk kendi kendine cezalandırmaya kalkarsa kabile ülkesine döner burası, suçu sabit olmayan insanlar linç edilir, bir iç savaşın temelleri atılır.''

Bu adam güzel bir noktadan yakalamış. Ama ayırt edemeyen bir kitle illaki çıkacaktır ve yukarıdaki dün bugün yarın'ın alıntıladığı gibi mantık hatası argümanlarla saldırmaya kalkanlar olacaktır.
Entry güzel.

''adalet ancak hüküm veren adil olduğunda adalettir. halk adildir, adildi. ancak bilemiyorum dostlar halkımız artık ne adil, ne iyi. yine de çocuğun kaçırılıp, ölü olarak bulunmasından iyidir. kötülükler arasında tercih yapmak ne zor.''

Burada iki seçenek yok. Ya adam çoçuğu kaçırıp tecavüzden sonra öldürecek ya da biz onu döverek öldüreceğiz o zaman ne duruyoruz hücum diye bir mantık olamaz. Tabiki çoçuğa tecavüz edilmesin ama edilmesin diye de adamı öldürmek, öldüresiye dövmek tek seçenek değil.
Dun Bügun Yarın da bahsetmiş zaten.

Link kopyalayamadım mobilden
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Hapis cezası caydırıcı bir yöntem olsaydı aynı insan art arda hapise girmezdi, çıkıyor tekrar suç işliyor yine giriyor lol. Adamın özgürlüğünün alınması bir ceza değil çünkü adam zaten özgür değil, gezip dolaşması dışarda keyif çatması o adamın özgürlüğü olmadığı gibi, elinden alınırsa kısa sürede başka işlere saracak. Hapishanede tek başına bile kalsa şeytan onu yine oyalayacak başka şeylerle istese de istemese de.

Linç edilsin falan bunları savunmuyorum, ama senelerce ortada olan ''adalet'' in de oyalamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum. Yani kitlenin eline iş vermeyin sistem halletsin diyorsun da, sistemi işleten insanların kitleden bir farkı yok ki departmansal olarak üstün olmaları dışında. Adaleti sağlamak falan öyle okullar bitirerek gelen bir meziyet değil insanın yapısında olması gerekir. Bu sebeble sistemin kitleler yerine sağlayacağı adaletimsi şeyi savunmak ''aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın'' tarzında bir yaklaşım.
He çözüm ne bilmiyorum, zaten bunu bilseydim elimden geldiğince düzeltmeye çalışırdım yani kendi yeteneğimle karanlıkta bir mum yakmaya çalışırdım hacının tabiriyle. Şuraya kadar yazdıklarım nacizane analizim ve akabinde uyarıda bulunmamdır, yanlışsam belirtirsiniz artık.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

hellsbells yazdı: 28 Tem 2018, 00:58 Hapis cezası caydırıcı bir yöntem olsaydı aynı insan art arda hapise girmezdi, çıkıyor tekrar suç işliyor yine giriyor lol.
Şimdi dünyadaki en sağlam kanunları, caydırıcı yöntemleri de koysan suç işleyenler çıkacaktır, bu ceza türüyle ilgili değil insanın yapısıyla ilgili bir durum. Burada kanunların görevi en fazla kişiyi caydırabilmek yani misal veriyorum 100 kişiden 20'si suç işlemeye çok yatkınsa amaç bunların 19'unu caydırabilmek. O 1 kişi de her zaman olacaktır zaten ki amaç bunu yakalamaktır. Senin yaptığın tutup o 1 kişiyi göz önüne koyup diğer kesimi (19 kişilik suçtan cayan tayfa) hiçe saymak oluyor.
Linç edilsin falan bunları savunmuyorum, ama senelerce ortada olan ''adalet'' in de oyalamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum. Yani kitlenin eline iş vermeyin sistem halletsin diyorsun da, sistemi işleten insanların kitleden bir farkı yok ki departmansal olarak üstün olmaları dışında. Adaleti sağlamak falan öyle okullar bitirerek gelen bir meziyet değil insanın yapısında olması gerekir. Bu sebeble sistemin kitleler yerine sağlayacağı adaletimsi şeyi savunmak ''aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın'' tarzında bir yaklaşım
Kanka şimdi hakim olduğunu düşün. Dava var biri birini öldürmüş. Kanunda diyor ki atıyorum öldüren kişi ölen kişinin ailesine en fazla 10tl versin veya en fazla 1 saat hapis yatsın. Bu durumda hakim ne yapabilir? Kanunda ne yazıyorsa uygulaması lazım (evet kanunlarda hakimlerin inisiyatif alabileceği kısımlar var onun içinde nüansları değerlendirebilecek akıl kırıntısına sahip insanlar gerek). Ayrıca yukarda diğerlerinin yazdıklarında söylenmek istenen "şuanki adalet sistemi harika gönlüm rahat" değil ki. Mevcut duruma göre yapılabilecek en iyi şey bu.
Şunu da belirteyim kanunlara hakim değilim o nedenle bir değerlendirme yapamam, benim anlatmak istediğim şey başka zaten. Ayrıca sen medyada gördüğün dışında ne kadar dava sonucu gördün ki? Yani adalet sisteminin işleyişi hakkında ne kadar bilgi sahibisin? Elbette sistemi işletenler de insan onlar da hata yapabilir ama belki de medya 100 doğruyu görmeyip 1 yanlışı cımbızlayıp önümüze sunuyordur? Bu yazdıklarım demek değil ki hakimler, savcılar, polisler 4/4'lük. Dediğin gibi sadece okuluna giderek basiret kazanılmıyor ancak yine de bu işin eğitimini görmüş ve belli bir denetlemeden geçen insanlarla kitleyi aynı kefeye koymak yanlış. Her olayda tam olarak adalet uygulanmasa bile şu durumda kitlenin olayı devralması ilerde çok büyük zararlara yol açabilir, bunun yerine kitlenin gazını alacak kanunlar, cezalandırma yöntemleri daha iyidir.
He çözüm ne bilmiyorum, zaten bunu bilseydim elimden geldiğince düzeltmeye çalışırdım yani kendi yeteneğimle karanlıkta bir mum yakmaya çalışırdım hacının tabiriyle. Şuraya kadar yazdıklarım nacizane analizim ve akabinde uyarıda bulunmamdır, yanlışsam belirtirsiniz artık.
Çözüm kuran ışığında sağlam kanunlar oluşturmak. Bu kanunları uygulamaya, nüans noktalarını anlamaya yatkın insanları sağlam bir eğitimden geçirmek ve görevdelerken bu insanları düzenli olarak denetlemek. Onları denetleyecek kişileri de denetlemek, böyle matruşka şeklinde lider dahil lidere kadar bir denetim sistemi oluşturmak. Denetleyecek insanlar da sağlam bir akla sahip olmalı.

Not: Uykulu uykulu gittim alıntıya basacağıma bir de mesajına teşekkür ettim fjdjdjd teşekkür felan yok sana.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=24676

Ceza infaz kurumunda 31 Aralık 2016 tarihindeki kişi sayısı, 2015 yılının aynı tarihine göre %13,2 artarak 200 bin 727 oldu.

20 kişiden 19 unu caydırma gayesi mantıklı fakat totalde işe yaramayan bir metod var ortada kanıtlarla. Genelde %15 e yakın bir artış var ise (medyadan kuru bilgi değil, istatistik ortada) kanunun yüce amaçlarının olması suç oranını azaltmıyor malesef. Tek kişiden olayı açıklamaya çalışmam, geneli kestirip atmam hatadır belirttiğin için eyvallah kanka.
Dediğin gibi sadece okuluna giderek basiret kazanılmıyor ancak yine de bu işin eğitimini görmüş ve belli bir denetlemeden geçen insanlarla kitleyi aynı kefeye koymak yanlış. Her olayda tam olarak adalet uygulanmasa bile şu durumda kitlenin olayı devralması ilerde çok büyük zararlara yol açabilir, bunun yerine kitlenin gazını alacak kanunlar, cezalandırma yöntemleri daha iyidir.
Eğitimini görmüş insanların kitleden tek farkı eğitim görmeleri işte, bu sebeble zaten aynı kefeye koymadım, yalnız büyük bir fark olmadığını belirtmek istedim. Bu boş bir açıklama oldu, bir faydası yok sadece izah ettim demek istediğimi.
Evet kitlenin gazını alacak hükümler faydalı olur, ama şuan ki mevzuat bu gazı alamıyor oranlarla açık bu. (Gene boş açıklama :/)
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

hellsbells yazdı: 28 Tem 2018, 11:05 http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=24676

Ceza infaz kurumunda 31 Aralık 2016 tarihindeki kişi sayısı, 2015 yılının aynı tarihine göre %13,2 artarak 200 bin 727 oldu.

20 kişiden 19 unu caydırma gayesi mantıklı fakat totalde işe yaramayan bir metod var ortada kanıtlarla. Genelde %15 e yakın bir artış var ise (medyadan kuru bilgi değil, istatistik ortada) kanunun yüce amaçlarının olması suç oranını azaltmıyor malesef. Tek kişiden olayı açıklamaya çalışmam, geneli kestirip atmam hatadır belirttiğin için eyvallah kanka.
Dediğin gibi sadece okuluna giderek basiret kazanılmıyor ancak yine de bu işin eğitimini görmüş ve belli bir denetlemeden geçen insanlarla kitleyi aynı kefeye koymak yanlış. Her olayda tam olarak adalet uygulanmasa bile şu durumda kitlenin olayı devralması ilerde çok büyük zararlara yol açabilir, bunun yerine kitlenin gazını alacak kanunlar, cezalandırma yöntemleri daha iyidir.
Eğitimini görmüş insanların kitleden tek farkı eğitim görmeleri işte, bu sebeble zaten aynı kefeye koymadım, yalnız büyük bir fark olmadığını belirtmek istedim. Bu boş bir açıklama oldu, bir faydası yok sadece izah ettim demek istediğimi.
Evet kitlenin gazını alacak hükümler faydalı olur, ama şuan ki mevzuat bu gazı alamıyor oranlarla açık bu. (Gene boş açıklama :/)
Senin verdiğin verilerde gösterilen sadece ceza infaz kurumu'na giren kişi "sayısı". Suç oranı dediğimiz şey ise adı üstünde oran. Geçen seneden yaklaşık 23 bin kişi artmış ama kaç kişi içerisinden? Yani bu veriye dayanarak suç oranı artmış diyemezsin. Temel matematik olarak düşün x/y oranında x artıyorsa y'yi bilmeden oran yükselmiş diyemezsin. Ha bu hesaplamaların böyle basitçe yapıldığını düşünmüyorum bu işin bilenleri var.

Benim demek istediğim "suç oranı düşük xd, cezalar çok yararlı xd" değil. Senin kullandığın metodla, argümanlarından bir sonuca ulaşamazsın, safsata oluyor yani. Bu işin uzmanı ben değilim, seni tanıdığımdan biliyorum ki sen de değilsin fkdjdjd o nedenle "mevzuat bunu yapamıyor" tarzında dediklerin bir zan ve işkembeden sallamadan ibaret oluyor kanka.
Ayrıca zaten benim dediğim suçtan caydırıcılık "sağlam kanunlarla bunu uygulayacak sağlam insanların" bulunduğu yerde olur ideal bu yani burada suç oranı artmış olsa bile kanunların daha iyi olduğu yerlerde de bu oran artacak diye bir durum var mı? Bir iddian varsa sağlam kanıtlarla desteklemen lazım kanka. Bide o sağlam insanlar öyle marketten satın alınamadığı için merkezden taşra kısma gidildikçe insanların sapma oranı artabilir bu da böyle aklıma geldi.
Kullanıcı avatarı
Teknokrat
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Son zamanla iyice arttı bu vakılar çok tehlikeli birşey halkın böyle tepkiler vermesi. Artma sebebi medyanın bilinçli olarak daha fazla yer verip aşırı hassasiyet oluşturması tabii akılsız toplum böyle tepkiler veriyor. Aynı olay geçen haftalarda suriyelilere karşı yaşandı Gaziantep'te bir sürü kişi Suriyelilerin dükkanlarına saldırdı (gece dükkanlar kapalıyken tabelalara vs.) burdada yine aynı bilinçsizliği görüyoruz evet ülke için bir sorundur bu ancak o adamlar alan senin hükümetin ve iş veren sizin halkınızdan insanlar istemiyorsanız bilinçli şekilde yetkili makamlara baskı yaparsınız ülkelerine dönme koşulları oluşturulur vs.

Taciz konularına dönecek olursam son zamanlarda medya çok fazla yer verdi halk bilinçli yönlendirildi gündem değiştirmek için vs. de kullanıldı. Çok tehlikeli boyutlara geldi çünkü böyle başlar sonra kitlelere saldırıya dönüşür buda iç çatışma ortamı hazırlar.
Ayrıca akılsız toplum bu konuda çok peşin hükümlü bir kız ''bu tacizcieğğ'' diye bağırsa o an size 10 kişinin dalması işten bile değil malesef ayrıca mahkemeler kadının beyanını esas sayıyor buda çok büyük bir sorun. Bir kadın size iftira atsa hem toplumsal hemde yasal olarak başınıza çok ciddi işler açabilir hemde hiç kanıtı olmadan.

Bugün gördüm bunu çok acı bir örnek mesela ;

https://www.haberturk.com/tv/dunya-hali ... -ettiler/2

Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık