Irkçılık, "nerelisin?" demekle başlar.

''Yeni elektronik dayanışma, dünyayı, global bir köy imajı altında yeniden yaratıyor.'' -Marshall McLuhan

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

İslam da ırkçılık yoktur. Ama toplumumuza bakacak olursak; sırf çevresel durumlar, algılar ve medyanın etkisi ile milyonlarca türkçü, milliyetçi, halkçı insanlar ortaya çıktı.

Araplara, hain.
Suriyelilere, vatan haini.
Kürtlere, nankör.
Yabancılara, gevur.

Diye diye toplum kendisiyle, diniyle çelişir oldu.

Darbe zamanları; asker sevgisi azaldı. Askere güven ve hayranlık kalmadı.
Darbe sonraları; söz, savaşçı, dağ2 gibi filmler ile tekrar asker sevgisi arttı. Heryer de jöh,pöh aşığı oldu. Milliyetçilik arttı.

Demek ki herşeyin başı medya.

Bir nevi kabileciliktir bu ideolojiler; milliyetçilik, türkçülük, arapçılık, ülkücülük, halkçılık, devletçilik vs.

Ben insancıyım, karşımda ki her ne olursa olsun, insansa saygı duyarım ve eşitimdir. Ne benim ona, nede onun bana bir üstünlüğü olamaz.

Ben isterdim ki dünya da tek bir dil olsun, tek bir ülke ve eyaletleri olsun.
Böyle olsa dünya daha rahat daha huzurlu olur ve iletişim, bilgi, bilim, tıp insanların ortak desteğiyle çok daha yükseklerde olurdu. Askeri orduların olmaması, zulümün, sömürgeciliğin olmaması ile dünyadaki ortak ekonomik sistem ve ferah daha iyi olurdu.

O kadar çok yabancı insanlar ile tanıştım ki tanımadığım ırk kalmadı. Asyalısını, japonunu, rus, arap, alman, isveç, ingiliz, holland, poland, belçika vs. Çoğu insanı tanıdım. Hepsi birbirinden güleryüzlü, anlayışlı ve saygılı insanlardı. Asla bizim toplumumuz gibi din, ırk, siyaset konularına girmezler. Onlar için özel, titiz konulardır bunlar. Bizim gibi önyargılı değiller. " her koyun kendi bacağından asılır." Sözünü benimsemişler ve sadece insanın karakteriyle kendisiyle ilgilenirler. Farkettiğim tek şey dilimiz farklı ve bazı kültürel durumlarımız farklı onun haricinde herşeyimiz aynı.

Burdan çıkarmamız gereken şu, bizim dünyada yaşayan hiçbir insan ile sorunumuz yok, ne abd ne iran ne israil hiçbiri ile problemimiz yok. Problemi olan yalnızca siyasilerdir, politikacılardır. Biz insanları dinine, içtiklerine göre yargılamadığımız sürece hiç bir ırkla sorunumuz yok.
"Dış mihraklar" safsatası yalnızca para piyasasını elinde oynatan siyasiler, politikacılar, bankalar için geçerlidir.

Osmanlı da türkler azınlıktı, osmanlıda hiç milliyetçilik kafası olmadığı için hep güçlü kol kola savaştılar ve bu sebebin bile osmanlının yüzlerce yıl hüküm sürmesine büyük fayda sağlamıştır.

Milliyetçilik, türkçülük, ülkücülük vb. İdeolojiler din ile çelişmesi, insanları dışlamaktan, insanı birbirine kırdırmasından ve üstünlük taslamasından başka birşey değillerdir. Faydasız ideolojilerdir.

İnsanları suriyeli, kürt, arap diye ayırdığımız zaman onlarında duyguları, düşünceleri olan bizim gibi insanlar olduklarını unutmamalıyız. Siyasilerin hatalarını tüm insanlara mal etmemeliyiz.

Kimseye nerelisin dememeliyiz, bu bir kutuplaştırmadır. İnsanın nereli olduğunun bir önemi yok. Önemli olan düşünceleridir. 'Nerelisin?' İle 'Nerede doğdun?' Farklıdır.

Irkçılık yalnız ten rengi değildir.
Bizim ırkımız insandır.
Arap-islam veya Türk-islam değil İnsan-islam olmalı düşünceler.

Bu konular üzerinde aşırı duruyorum, varsa eksiğim, yanlışım söylerseniz sevinirim. Amaç; mutlak doğruyu bilmektir.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka tamam medyanın insanları gütmesi konularında haklısın ancak insana dair temel şeyleri hiç anlamamışsın.
Böyle olsa dünya daha rahat daha huzurlu olur ve iletişim, bilgi, bilim, tıp insanların ortak desteğiyle çok daha yükseklerde olurdu. Askeri orduların olmaması, zulümün, sömürgeciliğin olmaması ile dünyadaki ortak ekonomik sistem ve ferah daha iyi olurdu.
Bunu demişsin mesela oysa ortada yunus 19 ve bakara 213 var. Yani dünyada yaşıyoruz ve insan bölünmeye, bozgun çıkarmaya müsait bir canlı ve bunun tek suçlusu medya veya politikacılar değil yani onlar insanın içinde olanı kullanıyor sadece. Yani "öyle bir dünya yok" derler ya tam cuk oturuyor. Araf 179'a bak. Yani dediğin gibi tek ülke felan olsa bu sefer eyaletler arasında savaş olur ülke bölünür, eyalet olmasa o'cular bu'cular diye ayrılırlar bir şey bulurlar hizipleşmek için. Sıkıntı insanların kendisinde yani.
O kadar çok yabancı insanlar ile tanıştım ki tanımadığım ırk kalmadı. Asyalısını, japonunu, rus, arap, alman, isveç, ingiliz, holland, poland, belçika vs. Çoğu insanı tanıdım. Hepsi birbirinden güleryüzlü, anlayışlı ve saygılı insanlardı. Asla bizim toplumumuz gibi din, ırk, siyaset konularına girmezler. Onlar için özel, titiz konulardır bunlar. Bizim gibi önyargılı değiller. " her koyun kendi bacağından asılır." Sözünü benimsemişler ve sadece insanın karakteriyle kendisiyle ilgilenirler. Farkettiğim tek şey dilimiz farklı ve bazı kültürel durumlarımız farklı onun haricinde herşeyimiz aynı.
Bir insan bulunduğu ortama, o an hissettiklerine göre tavır takınabilir sadece belli bir duruma bakarak kesin bir hükme varamazsın. Yani tatile geldiğinden ve iş stresinden uzak olduklarından veya genel olarak o an çok mutlu hissettiklerinden sana o şekilde davranabilirler yoksa insan her yerde insandır. Din, ırk, siyaset konularında da en az her gün etrafında gördüğün insanlar kadar cahillerdir yani belki farklı spektrumdadırlar ancak öyledir yani. Merak ediyorsan yabancı forumlarda insanlarla din, ırk, siyaset konuşabilirsin, ayrıca türk ve müslüman olduğunu söylersen önyargıyı, genel olarak cehaleti iliklerine kadar hissedebilirsin.

Genel olarak bu yaptığın güzellemeleri ekşiciler yapar, işte "Ben insancıyım, karşımda ki her ne olursa olsun, insansa saygı duyarım ve eşitimdir. Ne benim ona, nede onun bana bir üstünlüğü olamaz", "Biz insanları dinine, içtiklerine göre yargılamadığımız sürece..." vs sözler. Bunlar boş laflardır. Hayata dair hakikatler bu dediklerinden farklıdır. Dünyada şuana kadar yaşamış iki insan bile birbirine eşit değilken tüm insanları aynı kefeye koymaya çalışmak yanlıştır. İnsana yapı olarak da tümden iyi de kötü de diyemezsin. İnsanların çoğunun cehenneme gideceği belirtilmişse ancak ortada cennete gitmek gibi bir seçenek de varsa yazdıklarını tekrar düşünmen gerekir.

Osmanlı konusuna gelirsek bu videoyu izle dediklerinin yanlış olduğunu görürsün. Ayrıca insanların ortak bir aidiyet duygusu hissetmeleri birbirlerine olan bağı artırır ve bu insanlar beraber daha iyi hizmet ederler. Devletler, şirketler veya başka kurumlar da bu aidiyetlik duygusunun azalmasını doğal olarak istemezler ve tam tersine bunu korumaya ve artırmaya çalışırlar -onlar için bunu yaparlarkenki argümanlarının suni olup olmaması çok önemli değil ancak akıl sahibi insanlar için önemli elbette-. Ha nüfus konusunda net bir şey bulamadım ancak koskoca imparatorlukta türk nüfusunun baskın olmaması gayet doğal yani.

Genel olarak bir şeyleri anlatmak istemişsin medyayla ve insanların medyada onlara ne gösterilirse onlara uymasıyla, insanlara sadece ve sadece ırkından dolayı önyargılı olmamak gerektiği ile ilgili buraya kadar tamam ama onun dışında çok hatan var.

Hatam varsa düzeltirseniz sevinirim, selametle.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kavimin kötü özelliklerini o kavimden gelen ve tanımadığın bir insana genellemek ırkıçılık yapmak tabi ki yanlıştır. Ama bu insan sırf insan diye ona gökten gelen, karşılıksız bir sevgi de beslemem. İnsanın ne kadar aşşağılık bir varlık olabileceğini Kuran, başlık veya en basitinden zorunlu çevre bize gösteriyor. Bu süreçlerden sonra böyle bir
Ben insancıyım, karşımda ki her ne olursa olsun, insansa saygı duyarım ve eşitimdir. Ne benim ona, nede onun bana bir üstünlüğü olamaz.

bakış açısına sahip olmam zor. Ben insancı değilim. Karşımdaki iki ayaklı her ne yaparsa yapsın ben ona sırf insan diye taviz veremem, saygı da duyamam. O insan ürünleriyle belirleyecektir nasıl muamele göreceğini. Üstünlük konusunda ise bir insanın senden bal gibi de üstünlüğü olur. İnsanlar birbirine üstün kılınmıştır. Sorumluluklarımız ve imtihanlarımızın aynı olmayacağı en başta Kuran'da belirtilir.

Tek vatan tek dil olması bir şeyi değiştirmezdi. Aynı dili konuşan aynı toprakta bulunan aynı ırk insan yine aynı pislikleri tekrarlardı. Beta betalığını yapardı toprak bütünlüğü veya dil hiçbir sikin önüne geçmezdi. Zaten Tanrı kitabında belirttikleri ile böyle bir ütopyayı beklemememizi de açıkça belirtiyor. Mücadele edeceğiz tabi ki ama kimse buranın toz pembe olacağını söylemedi.
O kadar çok yabancı insanlar ile tanıştım ki tanımadığım ırk kalmadı. Asyalısını, japonunu, rus, arap, alman, isveç, ingiliz, holland, poland, belçika vs. Çoğu insanı tanıdım. Hepsi birbirinden güleryüzlü, anlayışlı ve saygılı insanlardı. Asla bizim toplumumuz gibi din, ırk, siyaset konularına girmezler. Onlar için özel, titiz konulardır bunlar. Bizim gibi önyargılı değiller
Karşılaştığın insanlar geldikleri toplumu ne kadar temsil edebilir ? O toplumun + tarafını temsil etmişler sana. + taraf var diye - taraf hiç yok mu yani o toplumda. Aynı toplumdan karşılaştığın o insanlar Anti Müslüman veya Türk düşmanı olsa idi belkide '' ulan bu orospu çocukları da aynı bizim gibi bir farkları yok hepsi iğrenç insanlar '' gibi bir düşünceye sahip olacaktın. Oysa bana göre her toplumun beta oranı hemen hemen aynıdır. -hacıya görede- Bizde %90 beta iken Belçika'da da %40 olacak değil. Belçika'da da %90 dır. Belki %91-92 civarı değişebilir. En fazla o kadar oynar yani gidip %40 olacak hali yok. Yani bizim milletimizden de güler yüzlü, anlayışlı, saygılı insanlar çıkacağı gibi pislik torbaları da çıkacaktır.
Belirttiğin ülkelerden belirttiğin özelliklerde insanlar olduğu gibi yine onlardan da pislik çıkacaktır.

Yanlışım varsa düzeltiniz arkadaşlar. İyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Haci tylerin tire içinde yazdığı bir yazı var:

hani şu son zamanlarda ışid ile savaşıp meşruiyet kazanmaya çalışan ve cehaletin dibinde gezip ihanetin düstur
olduğu kavim var ya işte onlardan bahsediyorum her kavimin çoğunluğ
u betadır tamam ama ben bu kadar yüksek yüzdesi beta olan başka
bir kavim görmedim belki yahudiler bu mantık, tecrübe ve tarihe dair
bilgi ile çıkarımlarımdır eğer bu ırkçılıksa ooo beyler ben ırkçının hasıyı
m demektir eheheh mesela osmanlı çingeneleri güvensiz bulup hiç
devşirme almazmış çünkü devşirme çocuk 7-8 yıl da olsa o kavim ile
birlikte yaşıyor ve huyundan suyundan kapıyor bu kültürden çıkmış
bir sikkoyu alıp üst düzey bürokrat yapamazsın kardeşlik bazı
denemelerde bulundu buna dair ve gördü ki osmanlı haklıymış küçük
yerde olan ve kavmi kötülükle damgalanmış sikko daima azıyor beyler
iyi niyeti suiistimal ediyor ve iblis'in büyüklük kuruntusu aşılaması çok
kolay oluyor bunlar hakikatlerdir yüzleşin diye size anlatıyorum