"Alfanın senin yerine otomatik halletmesi"

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Başlıkta geçen "alfanın işi senin yerine otomatik halletmesi", sıklıkla yanlış anlaşılan ve somutlaştırma içeren sembolik anlatımlardan biri. Alfanın halletmesiyle kastedilen, sağ ön beynin -verilerin sezgisel işlendiği bölüm- düşünmeye bile gerek kalmadan gerekli tüm ayarlamaları otomatik olarak yapmasıdır. Mesela pickup yaparken, başlıkta da belirtildiği gibi hiç bir çaba sarfedilmeden ve üstüne düşünülmeden sağ ön beyin uygun beden dili-ses tonu-jest ve mimikleri otomatik ayarlayarak çekim oluşturabilir.

Başlıkta ve başlığın trailerı niteliğinde olan "Lanet Dişiler"de bu otomatikleşmenin uğraşla kazanılacağı vurgulanmıştır. Yani öncelikle ilgili konu üzerinde pratik yapıp tecrübe kazanılarak sağ ön beynin kalibre edilmesi gerekiyor. Tcma'nın saha görevleri vermesinin bir nedeni de buydu diye tahmin ediyorum, zaten saha görevi yaparken "ben sik gibi duracağım alfam halledecek" kafasında olanları özellikle uyarmıştı.

Acemi bir şoförü ele alalım. Araba kullanmakla ilgili her şeyi teoride bilse dahi, yeterince pratiği olmaması ve tecrübesizliği sebebiyle neredeyse her hareketini bilinçli olarak düşünür. Hızlı karar vermesi gereken durumlarda sıklıkla bocalar ve hata yapar. Diğer taraftan usta bir şoförün sürüşe kalibrasyonu had safhadadır, nasıl süreceğini bilinçli olarak düşünmez bile.

Fakat olay bu kadar basit değil. Eğer sağ ön beyin hastalıklar nedeniyle örtülmüşse, ne kadar uğraşılsa da gerektiğinde devreye giremeyecek, girse de çoğunlukla semptom yansıtacaktır.

Farzedelim ki usta şoför bir kaza geçirdi ve ağır travma oluştu. Aklı olmadığı için de bu travmayı çözemedi ve hastalığa dönüştü. Artık hastalığı nedeniyle tüm tecrübesine rağmen sağ ön beyni eskisi gibi iş görmeyecek, hastalığın ağırlığına göre belki de tamamen devre dışı kalacaktır. Aynı örneği insan ilişkileriyle alakalı travması hastalığa dönüşmüş bir adamın pickup yapmasına dair de düşünebilirsiniz.

Sözün özü, sağ ön beyinle otomatik yardırabilmek için aklın güçlendirilmesi, benliğin hastalıklardan arındırılması ve ilgili konu üzerinde yeterince uğraşmak -ki insan ilişkileri konusunda bu alfa serpiltmeyi de içeriyor- gerekir. Bu yolda ilerlenmesi dahi, gereken eşikler henüz geçilmese de, otomatikleşmeye dair farkı görmeye yetecektir.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

Sağ ön beyin ile ilgili bir durum tespitim var. Otomatikleştiğimiz an siz bile kendinize şaşırıyorsunuz. Yaptığınız hareketler sonuç odaklı ve kusursuz oluyor. İşte tcma'nın da belirtmek istediği, onemli pick nokta bu diye duşunuyorum. Onunla bütünleşmek, yani alfamızla bir olabilmek.

Beynin otomatikleşmesi ile ilgili bir kitap önermek isterim. Sağ ön beyin ile ilgili olarak tenisçilerin refleksleri ve de araba kullanırken oluşan beyin fonksiyonlarıyla ilgili birçok örnek bulabilirsiniz.

Kitap:

Incognito:Beynin Gizli Hayatı
Yazar: David Eagleman
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık