Psikolojik Manipülasyon

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

olumcul deney

Okunmamış mesaj

Manipülasyon; Telkin; Fikir aşılama..

My7'den ve izlemiş olduğum "Inception" adlı filmden alıntı yapmak istiyorum..

Filmin bir sahnesinde(Helikopter sahnesinde) geçen diyalog;

+Fikir aşılamayı öğrenmek istiyorum
-Tamam şöyle yapalım. Sana 'Fil'i düşünme dersem neyi düşünürsün?
+'Fil'i?
-Bunu sana ben söyledim ama sen kendi fikrinmiş gibi kabul ettin..

Bir de My7'nin dediğine bakalım;

"Karşındakinin düşünmek istediğini onun bilinçaltına yerleştirirsin ve o, bunların kendisinin düşündüğünü sanar"

Blogun 25. sayfasından bu alıntı.. my7 burada ne demek istiyor?

Kelimelerimizi cımbızla nasıl seçebiliriz? Nasıl yönlendirme yapabiliriz? "Kendisinin fikriymiş gibi görmesini" nasıl sağlayabiliriz?
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bu yöntemin sökeceği tayfa akılsızlar ligi olduğu için gerek yok böyle bilimsel kasmaya, bol bol bçsy okuyup ezberlersin tcma techniques sonra ortamda sol ön beyinle yardırırsın bir kaç seneye hasta olup çıkarsın kanka. Resmi olarak yaptığın manipülasyon olur çünkü insanları gütmeye yönelik bir çizelgedir bu . Ha yine de sağlıklı bir şekilde öğreneyim ben şu işi dersen gene bçsy oku sjdj ezberlemeye çalışma, olayın amacını, süreçleri öğrenmeye bak. Özümsedikçe aradığın şeye kavuşursun. Zaten özümseyince aradığın şey/beklentilerin "Nasıl manipüle ederim qeje" olmaz. Akıl seviyesinde ilişkilerde sunuş biçiminden çok ne sunduğuna bakıldığı için manipüle yöntemi yine patlıyor.

Yanlışım varsa belirtin lütfen
olumcul deney

Okunmamış mesaj

hellsbells yazdı: 11 May 2018, 11:47 Bu yöntemin sökeceği tayfa akılsızlar ligi olduğu için gerek yok böyle bilimsel kasmaya, bol bol bçsy okuyup ezberlersin tcma techniques sonra ortamda sol ön beyinle yardırırsın bir kaç seneye hasta olup çıkarsın kanka. Resmi olarak yaptığın manipülasyon olur çünkü insanları gütmeye yönelik bir çizelgedir bu . Ha yine de sağlıklı bir şekilde öğreneyim ben şu işi dersen gene bçsy oku sjdj ezberlemeye çalışma, olayın amacını, süreçleri öğrenmeye bak. Özümsedikçe aradığın şeye kavuşursun. Zaten özümseyince aradığın şey/beklentilerin "Nasıl manipüle ederim qeje" olmaz. Akıl seviyesinde ilişkilerde sunuş biçiminden çok ne sunduğuna bakıldığı için manipüle yöntemi yine patlıyor.

Yanlışım varsa belirtin lütfen
Anlatmak istediğim o değil. Mesela ben sana "Gel biraz dolaşalım" desem "Üşeniyorum" vs. bahane uyduracaksın. "Gel biraz dolaşalım, sana da bir şeyler ısmarlarım" dersem ikna olabilirsin..

Benim bahsettiğim "Kelime seçmek" Dostum.. ve O kelimenin getirileri yani..
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

İşte o, benim seninle menfaat ilişkisi kurduğumu gösterir. Menfaat ilişkisi de nerede olur?
Kelimenin getirileri büyük kavram öyle senin dediğin kalıba sığmaz ki. Senin istediğin beni yemleyip peşine takmak. Ee dışarda bunu yapmak gayet kolay ekstra bir bilimle uğraşman gerekmiyor.
zbrl
Çaylak

Okunmamış mesaj

Youtube'da Derren Brown'ın videoları var. Temel olarak bir fikir verir ancak pratik bilgi olarak bçsy dışında internette başka bir kaynak göremedim.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 11 May 2018, 11:19
Kelimelerimizi cımbızla nasıl seçebiliriz? Nasıl yönlendirme yapabiliriz? "Kendisinin fikriymiş gibi görmesini" nasıl sağlayabiliriz?
Kanka ben seni boş işlere dalan biri olarak görüyorum, belli ki başlığı anlamamışsın; eğer gelişim kaydetmek istiyosan başlığı defalarca okuyup özümsemeye çalışmalı, doğru soruları sorup cevaplarını bulabilmek için çabalamalısın.
Alıntı yaptığım yere gelirsek düşündüğünün aksine kelimeler önemli değildir, baskınlık sözlü değil sözsüzdür; yani baskınlık otomatik olarak yaptığın davranışlarındadır. Böyle basit beta oyunlarıyla anca sığırları peşine takarsın. Bu seni tatmin edecekse baştan şunu da söyliyim tcmanın da dediği gibi "Bir dişiyi manipüle etmek, buraya her damlayan ilgi açı malın yapabileceği bir olay değildir." Yani senin yapacağın ıkıntı taklitlerle hastalıklarına hastalık katmak olur. Bu taklitlerle de oynayacağın kitle belli
Kullanıcı avatarı
j1wtz
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]olumcul deney[/mention]
Dedikleri gibi bunun üzerine ayrıca bir çaba sarf etmene gerek yok. Çünkü zaten betalar ortamda/sağda solda sürekli sömürecek bir şeyler arıyorlar. Sen hiç onların etkisine kapılmadan konuşmanı devam ettirebilirsen -bunları yazarken hakikatten gereksiz buluyorum bu arada- betalar senin çekim alanına yönelmeye başlayacaklar ve senin seviyene gelmeye çalışıp ıkınmaya başladıkları anda senin her söylediğin onlar için birer manipülasyon cümlesi olacaktır vesselam.

Manipülasyon değil de, git hitabetle uğraş. İşin özü zaten bir kere hitabettir, nasıl konuştuğundur. En azından benim şahsi düşüncem böyle. Her kişiye aynı üslup ile yaklaşamazsın. Konuşurken verdiğin tonlamalar, seçtiğin kelimeler kişiden kişiye , ortamdan ortama değişir. Misalen, 10 senelik dostun ile oturup şamata yaparken, sohbet esnasında senin ona "hassiktir len sen de!" demen, o adam için samimiyet içeren bir cümle olur. Çünkü aranızda bir bağ var ve sen o adamın neye kızıp neye sevineceğini biliyorsun. Fakat aynı tepkiyi daha yeni tanıştığın bir insana verdiğin vakit, belki çok ters bir tepki alabilirsin, belki de gayet olumlu, ondan da bi' "aynen .mına koyayım!" tepkisi alabilirsin.

Manipülasyon değil de, hitabet ile uğraşmanı sana tavsiye ederim. Hitabetin getirisi o olacaktır zaten, mevcut olanı da arttıracaktır. Gerçekten kaliteli ve kalıcı bir manipülasyon, çok sağlam bir altyapı sayesinde gerçekleşir. Kitap oku, kelime öğren, onları kullanmayı öğren. İnsanları analiz etmeyi de zaten saha görevlerini düzgün bir biçimde yapıp, harici olarak ise bolca insanla tanışarak öğreneceksin ve bunun üzerine koymaya devam edeceksindir. Fakat, böyle bir gelişme kaydedip kötü yollara kullanmaya niyetin olmasın diye umut ediyorum. Çünkü o raddeye geldiğinde eminim çok kalıcı etkiler bırakabilirsin -Bkz: my7-. Nefsine sahip çıkmayı bilmen lazım.

O kadar da kasma ama, düz gelişmene bak. Her şey zamanla yerine oturacaktır.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık