Alfa Olmak ve Sıfır Düşünce

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

Alfa ve ya Alfa olmak kavramından çıkardığım şu: sıfır düşünce sistemi.

Yani kafası karışık, sürekli adaptasyon eksikliği olan ya da boka batmış, kirli-hastalıklı düşûnceye sahip birisi beta oluyor. (saplanılan bataklıkta debelenen)

Alfa ise akışta olan, yani su gibi geldiği gibi dosdoğru giden birey; ona gelen her türlü kiri,pası savuşturan bir beyin. Çünkü aklında,fikrinde, zikrinde belirli kalıplar yok; notr kıvamda.

Örneklendirelim; şimdi çürütme kısımlarına girmeyeceğim, zaten bu varolan bir şey. (betasavarizm)
Diyalog/iletişimde öne çıkan "sıfır düşünce" ile yaklaşım tarzı. Bir dişiye saha görevi yapacaksınız, kızın yanına gitmeden arka planda oluşan hastalıklarınızın size verdigi bir betalık/omega-betalık var. Tüm bunları bir kenara atıp sıfır bir frekansla yaklaştığınızda alfa moda geçiyorsunuz. Hani tcma'nın bahsettiği alfamızla yüzleşmek. İşte tam olarak bu.

Şimdi burada devreye giren, bizim o diyalog/iletişim'de öne çıkacak kıvamımız notr olacak ama araya akıl devreye girmesi lazım. Bu saha gorevleri de bunlar için veriliyor kanımca. Ne kadar çok düzgün görev yaparsak o kadar eski/kirli/hastalıklı beden bunlardan arınıyor.

Peki öyleyse, çıkarımımız sıfır düşünce kalıbıyla dizayn edilmişse biz bir robot haline gelmez miyiz? Alfa/Alfamız her şeyi kendi için yapmaya başlarsa robotlaşma/mekanikleşme hali doğmaz mı?

Bu kötü bir durum asla değil. Aksine, umursamamazlık kavramını oluşturacak yapının ta kendisi oluyor.Dışardasınız, yapacağınız gorevler/işler var. Siz haftasonu planlamasını yapıyorsanız kafanızda vesveselerinizde/betanızda boğulursunuz. Ve gününüz berbat geçer, verim alamaz, başarısız olursunuz diye düşünüyorum.

Ayrıca, dişilere yaklaşım konusunda notr yaklaşım ve dışarıya kulak kapalı bir şekilde aksiyon alınırsa verim çok artıyor.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Hastalıklarınla yüzleşmek yerine onları bastırmaya "betalığı bir kenara atıp alfalıkla yüzleşmek" demişsin ki çok yanlış. Ya genel olarak yazı karmakarışık ve yanlış anlaşılmalarla dolu zaten. Bence her şeyi kenara bırakıp tekrar oku yazıları. Haci'nınkileri diyorum. Tabi BÇSY ve Kur'an'ı da ihmal etme.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

Doğruları nasıl olmalı cumlelerin? Doğrusunu yazabilirsin ki duzeltelim değil mi? Başlığı oku, hacı oku demekle olmuyor bu işler. Mescidi aksadan vaaz verir gibi hitabetle de olmuyor bu işler. Kuranı da hacıyı da başlığı da defalarca okudum.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]fika[/mention]
Alfayla yüzleşme olayı tabiki bir metafor. Hani aynaya bakarsın da kendini eleştirirsin; hatalarını, hastalıklarını kendine itiraf edersin ve değişimin kapısını aralamaya başlarsın ya onun gibi. Onun dışında iletişimde kasılmadan otomatiğe bağlamak = alfalık diye bir durum yok ama tabularından sıyrılarak iletişiminin daha kaliteli olması alfalığı besler.

Saha görevleri için de Kazanım/Pratik eğrisi yaparsan -klasik gelişim eğrisidir bu- kök x grafiği gibi bir durum ortaya çıkar ve hastalıklardan arınmak sadece saha görevleriyle alakalı bir şey değildir bunun bir sürü parametresi var.

Kanka alfan dediği sensin aslında yani o bilinçaltında zincirlenmiş ve üzerinde özgür olamasın diye bir çok katman kabuk olan bir metafor. Sen sığır gibi dikileceksin alfan aklını kullanmadan her şeyi halledecek robot gibi olacağım diye bir durum yok.

Yazdıklarında kavram kargaşası var, bir olayı basitçe anlatamıyorsan tam anlayamamışsın demektir, anlatmak istediğini anlamak için çok uğraştım. Bazı şeyler başlığı oku diyerek oluyor çünkü bazı noktaları kendi çabanla birleştirmen lazım, yani ben defalarca okudum artık oldum piştim gibi bir durum da yok. Sana iyi niyetle uyarı yapan birine bu şekilde karşılık vermen yanlış.

Kuran'ı, hacıyı, başlığı defalarca kez daha oku.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

"@fika
Alfayla yüzleşme olayı tabiki bir metafor. Hani aynaya bakarsın da kendini eleştirirsin; hatalarını, hastalıklarını kendine itiraf edersin ve değişimin kapısını aralamaya başlarsın ya onun gibi. Onun dışında iletişimde kasılmadan otomatiğe bağlamak = alfalık diye bir durum yok ama tabularından sıyrılarak iletişiminin daha kaliteli olması alfalığı besler.
Saha görevleri için de Kazanım/Pratik eğrisi yaparsan -klasik gelişim eğrisidir bu- kök x grafiği gibi bir durum ortaya çıkar ve hastalıklardan arınmak sadece saha görevleriyle alakalı bir şey değildir bunun bir sürü parametresi var."

Bu bahsettigin kağıt uzerinde bir derleme. o halde, bana tanım olarak yaptığın her şey derleme oluyor. Bu boyledir/şoyledir dedigin her şey başkalarından alıntıladığın onların kalıntılarıdır. Basit şekilde neden parametrenin ne olduğunu/arınmanın tanımını kendince yapamıyorsun?

"Kanka alfan dediği sensin aslında yani o bilinçaltında zincirlenmiş ve üzerinde özgür olamasın diye bir çok katman kabuk olan bir metafor. Sen sığır gibi dikileceksin alfan aklını kullanmadan her şeyi halledecek robot gibi olacağım diye bir durum yok."

Boyle bir iddiam yok. zanna uymuşsun. alfa frekansının ve ya zihnin boşluğundan/rahatlığından bahsediyorum.

"Yazdıklarında kavram kargaşası var, bir olayı basitçe anlatamıyorsan tam anlayamamışsın demektir, anlatmak istediğini anlamak için çok uğraştım. Bazı şeyler başlığı oku diyerek oluyor çünkü bazı noktaları kendi çabanla birleştirmen lazım, yani ben defalarca okudum artık oldum piştim gibi bir durum da yok. Sana iyi niyetle uyarı yapan birine bu şekilde karşılık vermen yanlış."

Okudum dememin sebebi, okumadın bilmiyosundan çıkar. Yaptığım bir eylemin doğruluğunu bilmeden kurduğum cumlelerin ya da duşuncelerin yanlışlığını nadıl kabul edipte direkt oku diye dikte edebiliyorsun?

"Kuran'ı, hacıyı, başlığı defalarca kez daha oku."

tüm okuduklarından çıkardığın bir tanımı nasıl, ne şekilde tanımlayabileceksin? belirli bir kalıp varsa yazda bilelim. Hala başkalarından duyulan tanımları ıkınmaya çalışıyorsun. Kendi cumlelerin mademki basit ve anlaşılır ben niye anlayamadım? ya da sen niye beni anlayamadın? demekki kişinin kendi kalıpları içerisinde -adına bilinçaltı da diyebilirsin- bir altyapısı arşivi var.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

bu bahsettigin kağıt uzerinde bir derleme. o halde, bana tanım olarak yaptığın her şey derleme oluyor. Bu boyledir/şoyledir dedigin her şey başkalarından alıntıladığın onların kalıntılarıdır. Basit şekilde neden parametrenin ne olduğunu/arınmanın tanımını kendince yapamıyorsun?

okudum dememin sebebi, okumadın bilmiyosundan çıkar. Yaptığım bir eylemin doğruluğunu bilmeden kurduğum cumlelerin ya da duşuncelerin yanlışlığını nadıl kabul edipte direkt oku diye dikte edebiliyorsun?

tüm okuduklarından çıkardığın bir tanımı nasıl, ne şekilde tanımlayabileceksin? belirli bir kalıp varsa yazda bilelim. Hala başkalarından duyulan tanımları ıkınmaya çalışıyorsun. Kendi cumlelerin mademki basit ve anlaşılır ben niye anlayamadım? ya da sen niye beni anlayamadın? demekki kişinin kendi kalıpları içerisinde -adına bilinçaltı da diyebilirsin- bir altyapısı arşivi var.
Öncelikle bu takındığın tavır tamamen yanlış, iyi niyetle sana yardım etmeye çalışan kişilere verdiğin cevaplar egonun büyüklüğünü ifşa ediyor, başaklar olgunlaştıkça eğilir unutma.
Eğer başkalarının kullandığı kavramlar olayları anlamama ve açıklamama yardımcı oluyorsa neden kullanmayayım? Başlık bizde ortak bir kültür oluşturdu ve konuları izah etmek için benzer kavramları kullanıyoruz, böylece rahatça anlaşabiliyoruz. Bu bir eziklik değil, senin yapmaya çalıştığın ise amerika'yı yeniden keşfetmek oluyor. Bu da egodan kaynaklı bir problem. "Ben kendi kavramlarımı kullanırım, başkalarınınkini kullanacak kadar ezik değilim taklitçi değilim eki eki" durumu oluyor.
Teknik olarak bu olayların hepsini tcma başlattı, tcma dışında herkes taklitçi ezik mi? Tabiki hayır. Değer burada yatmaz, değer hakikati görünce kabul edebilmekten gelir; keşfetmek olayı ise tanrı vergisi üstünlüğü olanların yapabileceği bir şey ve bu herkese nasip olmaz, kendini abartma yani tcma olmasaydı ne kadar şey keşfedebilirdin ki sanki?
Bu sana yazdığım son mesajdı, bu tavırla yaklaştığın sürece aklı olan kimse seni siklemez, umarım hatanı anlar kendini düzeltirsin.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

"Öncelikle bu takındığın tavır tamamen yanlış, iyi niyetle sana yardım etmeye çalışan kişilere verdiğin cevaplar egonun büyüklüğünü ifşa ediyor, başaklar olgunlaştıkça eğilir unutma."

doğru ve yanlış kavramları senin kafanda bulunan kalıplar. ayrıca iyilik kavramı da aynı şekilde. kimin ne iyilik yaptığını nereden bileceksin? kişilere verdigim cevaplar egodansa senin yaptığın bu refleks nedir? ego değil mi? "başaklar olgunlaştıkça eğilir unutma" bunu bir yere not edip hergün telkin edeceğim, hatta tohumunu alıp nasıl olgunlaştığını gormek için toprağa ekeceğim.

"Eğer başkalarının kullandığı kavramlar olayları anlamama ve açıklamama yardımcı oluyorsa neden kullanmayayım? Başlık bizde ortak bir kültür oluşturdu ve konuları izah etmek için benzer kavramları kullanıyoruz, böylece rahatça anlaşabiliyoruz. Bu bir eziklik değil, senin yapmaya çalıştığın ise amerika'yı yeniden keşfetmek oluyor. Bu da egodan kaynaklı bir problem. "Ben kendi kavramlarımı kullanırım, başkalarınınkini kullanacak kadar ezik değilim taklitçi değilim eki eki" durumu oluyor."

başkalarının kullandığı kavramlar olayı anlamana yardımcı oluyorsa benim yazdığım kendimce kavramlara saygı duymalıydın, eleştirmemeliydin. Kendi kavramlarını kullanmak olarak tanımlafığın grup dinamiği. Grup kendi içerisinde bir sözlük oluşturmuşsa bu diğerlerini dışlayan, metafor olacak ise "buyuk ego" yaratımıdır. O ego ise bu ego değil midir? bak basit cumleyle sordum:) Tcma kendi kavramlarını kullanmış, yeni bir yaratım sağlamıştır kavramlarda. Neden birey kendi kavramlarını oluşturmasında çatılar altına girsin. Buradaki ateş kendi iç dinamiğiyle ateşlenmeli elbette akılla, unutulmasın.

"Teknik olarak bu olayların hepsini tcma başlattı, tcma dışında herkes taklitçi ezik mi? Tabiki hayır. Değer burada yatmaz, değer hakikati görünce kabul edebilmekten gelir; keşfetmek olayı ise tanrı vergisi üstünlüğü olanların yapabileceği bir şey ve bu herkese nasip olmaz, kendini abartma yani tcma olmasaydı ne kadar şey keşfedebilirdin ki sanki?
Bu sana yazdığım son mesajdı, bu tavırla yaklaştığın sürece aklı olan kimse seni siklemez, umarım hatanı anlar kendini düzeltirsin."

Tcma taklitçi demedim, uydurdub safsata yaptın. tcma herkes kendi yoluna baksın ama once alfasını bulsun akıl ile harmanlasın diyor. Senin yaptığın gibi kendini abartma, tcma olmasaydı eki eki diye çemkirmiyor kendi olmak isteyenlere dikkatini çekerim. Aklı olan kimse beni siklemesin çünkü akıl tanımı senin yaptığın gibi grup dinamiğinle oluşturduğun zandan ibaret. Ego bir zannın olgunlaştırılmaya çalışılmasından sonra sadece bireye ait değildir, toplum dinamiklerini de tetikler.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Tcma'ya taklitçi dediğini iddia etmedim zaten yazdığımı tekrar oku. Sözleri anlamak istediğin gibi anlıyor, hastalıklarından dolayı doğru hüküm veremiyor, sana iyi niyetle yaklaşan birine saldırıyorsun. Kitap yüklü eşek olmuşsun. Bari alıntıyı adam gibi yapsaydın da senin yazdıklarınla benimkiler karışmasaydı, dışarıdan okuyanlar için durumu zorlaştırmışsın. Betalığını açıkça ifşa ettin. Bu nedenle sana daha fazla açıklama yapmayı gerekli görmüyorum çünkü anlamayacaksın.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 06 Haz 2018, 13:45 Tcma'ya taklitçi dediğini iddia etmedim zaten yazdığımı tekrar oku. Sözleri anlamak istediğin gibi anlıyor, hastalıklarından dolayı doğru hüküm veremiyor, sana iyi niyetle yaklaşan birine saldırıyorsun. Kitap yüklü eşek olmuşsun. Bari alıntıyı adam gibi yapsaydın da senin yazdıklarınla benimkiler karışmasaydı, dışarıdan okuyanlar için durumu zorlaştırmışsın. Betalığını açıkça ifşa ettin. Bu nedenle sana daha fazla açıklama yapmayı gerekli görmüyorum çünkü anlamayacaksın.
evet betalığını açıkça ifşa ettin çok haklısın. kırıntılara takılıp, dışarısı için mavra yaptığın için beta olan sen; bunu açıkça ifade ettin.

yazılarını okuyacaklar için pozisyon almayı kafasına koyup o şekilde hareket eden yine sen: beta.
Kullanıcı avatarı
hellsbells
1. Nesil

Okunmamış mesaj

bu bahsettigin kağıt uzerinde bir derleme. o halde, bana tanım olarak yaptığın her şey derleme oluyor.
Bu sonuca nasıl ulaştın mesela, neye dayanarak genelleştiriyorsun?
Yaptığım bir eylemin doğruluğunu bilmeden kurduğum cumlelerin ya da duşuncelerin yanlışlığını nadıl kabul edipte direkt oku diye dikte edebiliyorsun?

Eğer kurduğun cümlelerin yanlışlığını görmeseydi, onların doğrularını bilmeseydi, yazmazdı emin ol. İşte yazsaydı, zan ile hareket etmek tam olarak bu olurdu. Altında şunu bunu oku diyerek misilleme yapman baya avam durmuş söyleyeyim.
---
kişilere verdigim cevaplar egodansa senin yaptığın bu refleks nedir? ego değil mi?

Mesajı değil mecazı anlayacaksan –ki basit bir cümleye yaklaşımın bile böyle- başlığın ötesini berisini defalarca kez okuman ne değiştirecek?
---
Grup kendi içerisinde bir sözlük oluşturmuşsa bu diğerlerini dışlayan, metafor olacak ise "buyuk ego" yaratımıdır. O ego ise bu ego değil midir? bak basit cumleyle sordum:)

Eferim qapaq yapmışsın knk, bi ara nick6 nda vızzıklayan elemanlar vardı ‘’kendi kendinize qelimeler öğrenmişsiniz, yoq hilqat qaribeleri yok şu yok bu’’ heh bu yaptığının onlardan farkı ne? Hacı onlarca kez başlık kendi kültürünü oluşturdu derken şaka mı yapıyordu olum adam?
---
Neden birey kendi kavramlarını oluşturmasında çatılar altına girsin. Buradaki ateş kendi iç dinamiğiyle ateşlenmeli elbette akılla, unutulmasın

Bunu nasıl çarpıttın helal olsun harbiden, sen iç dinamiği ateşlemeyi böyle boş işlere bağlarsan başlığı oku, hacıyı oku derler tabi.
---
Tcma taklitçi demedim, uydurdub safsata yaptın.

Koca foruma bak böyle ithamlara rastlamazsın –şimdi hoca dehanni’nin attığı son mesajı gösterecek sjsjs-, hiç mi rahatsız olmuyorsun olum?
---
Ego bir zannın olgunlaştırılmaya çalışılmasından sonra sadece bireye ait değildir, toplum dinamiklerini de tetikler.

Baya şaaşalı sözler helal seni ekşi sözlüğe doğru uğurlayalım, orda helal kanki adamsın ayağı çekerler ama burda sökmez, en azından akıl kırıntısı olan insanlar dahi öğrendiğin bu süslü cümleleri doğru şeyleri yazmış olsan bile götünü serinletmek için kullandığını farkediyorlar.
---
evet betalığını açıkça ifşa ettin çok haklısın. kırıntılara takılıp, dışarısı için mavra yaptığın için beta olan sen; bunu açıkça ifade ettin.

yazılarını okuyacaklar için pozisyon almayı kafasına koyup o şekilde hareket eden yine sen: beta.

Gözlerim yaşardı şunları okurken vay anasını. Bu forumu okuyan aklını geliştirmeye çalışan, nüansları tam anlamıyla çakamayan bizim/benim gibi bir sürü insan var. Yazıları okuyacaklar için pozisyon almak diye çakalca ifade ettiğin şeyin neden yapıldığını anladın mı?

Şimdi bu mu senin başlığı hacıyı kur’an'ı okumuş halin?
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık