Ego Çıkarımları

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Saha görevlerinden sonra fark ettiğim en bariz olay egomun yok oluşu ve kişiliğimin serbest kalmasıydı.
Bir konuda gördüm, "biz bu saha görevlerini niye yapıyoruz?" diye sormuştu bir arkadaş. Bunu ben de hakkını vererek yapana kadar tam olarak kavrayamamıştım.
Başlıkta yazıyordu sebepleri, fakat bunu tecrübe etmek farklıydı.
Şunu net söyleyebilirim ki kişiliğimiz olarak tanımladığımız şeyler aslında egomuzun bir ürünü. Egomuz ise bize yüklenen ve dayatılanların bir bütünü.
O çekici kıza yaklaşmadan önce "acaba etraftakiler ne diyecek?", "kız acaba beni tersleyecek mi?", "dayak yer miyim?" vs. den dolayı yaşanılan korku ve heyecan sadece egomuzun incinmek istememesinden dolayı.
Günün sonunda önemli ve değerli olan tek şey ise kendi düşüncelerimiz. Bunun dışındakilerin hiçbir değeri yok.
Bunu yıllarca düşünüp kafa yorabilirsin fakat değiştirmek için egonla direkt olarak yüzleşmen gerek.
Aslında düşündüğümüz kişiler değiliz, ego bizi bu sınırlarda tutan en büyük illet.
Ego, arkadaşımız-dostumuz vs. asla değil.
Egoyu parçalamadan, tamamen özgürleşmek de mümkün değil.
Ancak bunu başardıktan sonra asıl kişiliğimizi şekillendirecek kararları özgürce alabiliriz.
Senin olanı fethetmek,egoyu parçalamak,onu kendi temiz özünden tamamıyla çıkarmak ise hayatında ne istiyorsan onu özgürce yapabilmek için ŞART.
Sen'i oluşturmak, sikik tabularla dolu zihnin ürettiği egonun esiri olan seni değil.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Beyler değişimin en büyük engellerinden biri de ego.
Şöyle bir benzetme youtube'da denk gelmiştim.
Ego, bizim eski versiyonumuzu yerinde tutmak için elinden geleni yapıyor. Oto-pilot'a alınmış bir uçak gibi düşünün, rotadan uçak çıktığı vakit eski rotasına onu çekmek için elinden geleni yapıyor.
Bu nasıl oluyor günlük hayatta?
Mesela kankanızla oturuyorsunuz ve gidip hoş kızlarla konuşma muhabbeti geçiyor. Evet olm ne güzel bir şey bu gidip korkularımızı yenmek felan muhabbet iyi gidiyor. Siz hadi çıkalım bu akşam sahilde hoşlandığımız kızlarla konuşalım dediniz.
Derken arkadaşınızdan bir cümle çıkıyor bu çok tanıdık " Ya olm ben o tür bir insan değilim"
Bu nereden geliyor? O tür bir insan olup olmadığını nereden biliyor?
Bu cümleyi pek çoğumuz kurmuştur, bu egodan geliyor beyler.
İşte biz belli bir kalıbın içinde kendimizi böyle tutuyoruz.
"kendi karakterini, kendin belirlersin evlat... dışarıdan gelen hiçbir sapık orospu çocuğu, seni, sen istemediğin sürece etkileyemez."
Bu sözü şu an çok daha iyi anlıyorum.
Kendimize verdiğimiz telkinler, anlattığımız hikayeler aslında biziz.
Kullanıcı avatarı
legoprofesoru
1. Nesil

Okunmamış mesaj

" Ya olm ben o tür bir insan değilim"

Kişi ne tür bir insan olduğunu, geçmişte yaptıklarına ve yapmadıklarına bakarak belirlerse egosunun esiri olur. Arkada bırakılan noktalar birbiriyle birleştirilir ve ortaya bir şekil çıkar. Gidilmek istenen noktaya değil de geçmişteki noktalara odaklanırsa insan hep daire çizer durur. Mottoları ''böyle gelmiş böyle gider'' olur. Ben o tür bir insan değilim ne demek? Ben daha önce hiçbir kızla konuşma girişiminde bulunmadım ve bu yüzden hiçbir kızla da konuşmayacağım demek. Daha önce hiçbir şey yapmadığın için şimdi de birşey yapmıyorsun mantığa gel asdjhasdjadshj.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Hiçbir şey yapmamanın savunması da "ben böyleyim", "böyle bir insanım", egonla sözleşme imzalamışsın tbrk.
Bir de sen değiştiğin vakit, çevrendekileri egosu bunu da kabul etmiyor.
"Ya sen çok değiştin, eskiden böyle değildin" tepkileri alıyorsun.
Bu da işte kendi gelişimi olmadığı için diğerlerinin gelişimine karşı kendi savunma mekanizmasını geliştiren beta modelleri. Değişimi sanki kötü bir şeymiş gibi lanse ediyor.

Velhasıl yeni bir durumla karşılaşıldığında, korku hissedildiğinde kafa yapısı şu olursa daha iyi olur bana göre
- Evet bu yeni bir durum, fakat ben daha önceden korktuğum ve yapmadığım bir çok şey yaptım. Yani bunu da yapabilirim.
esref su iciyor
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Eheheheh bu yazdıklarınıza bir örnek sıçış da '' ben tanımadığım insanlarla tanışmam arkadaş, öyle de delikanlıyım'' olabilir.

''ben o tür bir insan deqilim'' diyen sikko da kendi kafasında bir örnek alınması gereken figür çizmiş. Onun dışına çıkamıyor işte yazıktır vurmayın. Rol kesme muhabbeti işte
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık