ONEitis - Tek bir kişiye saplantılı olmak ve kurtulmanın yolu

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

olumcul deney

Okunmamış mesaj

ONEitis, Tek bir kişiye saplantılı olma durumudur.

ONEitis, genelde ilişkilerde "özel kadın olarak görme", "tek bir kadına saplantılı olma", (Muhtemelen hiçbir zaman elde edemeyeceğin)"O özel kadına aşık olma" durumu diye tanımlayabiliriz.

O özel kadınını görüyorsun bir zaman. Baktın tam kriterinde, "Özel olduğunu" hissettin, konuşmaya çalışıyorsun. Hatta "Özel olduğu için" gerekirse "muhtaçlık" yapısına bile giriyorsun. Etkilemeye çalışıyorsun. Bu bahsettiğimiz hastalık yüzünden kızın gözünden düşüyosun sadece, kendini yakıyosun dostum. İnan bana bunlar sadece masallardan ibaret.

Bu anlattığım, sana anlatılan bir masal sadece. İnan bana, ne kadar hissedersen hisset, "Özel kadın" diye bir şey yok!

Şöyle uyarayım; "Altın Dişi" ile karıştırılmamalı bu..

"Ee peki iyi güzel dedin, nasıl kurtulacağız bundan?" dediğini duyar gibiyim;

Neil Strauss der ki: "Tek taraflı aşkın çözümü, dışarı çıkmak, düzine kızla birlikte olmak ve o çiçeğin o kadar özel olup olmadığını görmektir."

Detaylıca öğrenmek istiyorum diyorsan;

Bunun gibi kaynaklardan başlayarak araştırabilirsin;
http://erkekadam.org/2017/05/05/ruh-iki ... bozuklugu/

via: Larker / Ekşisözlük:
Bir de şey var tabii: git bir şeyler yap ulan. kendin için ama. başkasına göstermek için değil. kendini geliştir, spor yap, dil öğren, gez, toz, hayatını yaşa arkadaşım. şunu da söylemem lazım ayrıca. deli mi sikti seni de, bir insana bağlanıp kalıyorsun da hayatına devam edip ilerleyemiyorsun, ondan başkasını düşünemiyorsun, onsuz yaşayamayacağını söylüyorsun filan. bilmem farkında mısın ama, dışarıda ~3,5 milyar kadın var. aloo kime diyorum ben?

-- (İngilizcesi olanlar için; http://www.blackdragonblog.com/2012/03/ ... d-oneitis/)--

özet geçeceğim:

1. mesele o değil, sensin.
2. her şey aslında beyindeki kimyasallardan ibaret.
3. kendine yapacak daha manalı şeyler bul.
4. bir hayat amacı edin.
5. kendine hedefler koy ve onların üzerinde çalış.
6. spor yap.
7. sevişmeden geçirdiğin zamanı minimize et.
8. hiçbir zaman tek kadın üzerine odaklanma.
9. güzelliği gözünde çok büyütme.

Zyzz'nin Altyazılı bir motive edici konuşmasıyla bitireyim yazıyı;

Herkese iyi günler!
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Abi videodaki arkadaş aşırı derecede kasıntı, videoyu izlerken gözlerimden ve kulaklarımdan kan geldi. Yani motivasyon videosu da izleyecekseniz (ki ben gerçekten çok, utanç verici buluyorum, en azından çoğunu) biraz kalitelilerini seçebilirsiniz. Bu işi güzel yapanlar da vardır elbet. Neyse. Şimdi videodaki gibi elemanlar kendilerini bir bok zannedip "en önemli benim fak yea" diyip haksız oldukları zamanlarda bile üste çıkmaya çalışan tipler. Bir benzer versiyonları da başlıktan "ben mükemmelim diğer insanlar orospu fak yea" mantığı çıkarıp tatsızlık çıkaranlar, insanlara rahatsızlık verenler. Blogda biri "Alfalığı taşkınlık çıkarmak zannedenler var" yazmıştı, o insanlardan bahsediyorum. Nüansları fark edemeyip tek bir cümleyle hayatı anladıklarını sanıyorlar. Videodaki kişinin de aslında neyden bahsettiğinin tam olarak farkında olmadığını görebilirsiniz. Bir şeylerden bahsediyor, bazı belirli kelimeler var "sick cunt, sad cunt" gibi filan ama o kadar. Yani adamın belli bir felsefesi yok, sağa sola vura vura ömrünü bitiriyor. Bir yolu yok. Böyle insanlar gelip de millete tavsiye filan veriyorlar. Bunun ne kadar yararlı olacağı tartışılır. Ama işin ilginç tarafı bu tutuyor da, insanlar seviyor filan. Bu da kitlenin ne kadar berbat halde olduğunun başka bir göstergesi. Yazıya gelirsem, doğru şeylerden bahsettiğin olmuş. Mesela bu bağlanma olayının (başlıkta "aşk") tamamen beyindeki kimyasallarla ilgili olduğu, yapacak daha iyi şeyler bulunması gerektiği gibi. "Tek bir kişiye saplantılı olmayın" mesajı doğru olsa da bunu başlığı okumuş birisine söyleyince biraz abes oluyor. Yani buradaki insanlar bir nebze bir şeyleri aşmış kişiler. Ayrıca bu PUA ağzı. Tabi herkesin kendi seçimidir, ben kimseye bunu yapmamasını söylemiyorum isteyen dalabilir ama bunun yerinin burası olmadığını düşünüyorum. Ayrıca bu durumdan kurtulmanın yolu aklı güçlendirip beraberinde ufku da genişletmek ve içini doldurmak olur. Geriye de sadece yüzleşmek kalır. Zaten belli bir seviyeye gelmiş biri kendine böyle bir duruma düşmeyi yakıştırmaz, eski haliyle "özel" dediklerinin aslında ne mal olduğunu görür ve siklemez. Eleştiriye açıktır, yanlışlarım varsa lütfen belirtin.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

1:16'da durdurup hayatın anlamını sorguluyoruz beyler ajaja.

Şöyle bir durum var ki biraz boş yapmışım adam hakkında. Yani ne alaka olum? Videoda garip davranmış olabilir ama yukarıda anlattığım gibi bir insan olup olmadığını burdan anlayamayız ki. Böyle kesin kararlar vermek zanna uymak olur. Yapmam gereken videoyla biraz taşak geçip yazılanlara odaklanmaktı.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

dun bugun yarin yazdı: 30 Haz 2018, 20:04 1:16'da durdurup hayatın anlamını sorguluyoruz beyler ajaja.

Şöyle bir durum var ki biraz boş yapmışım adam hakkında. Yani ne alaka olum? Videoda garip davranmış olabilir ama yukarıda anlattığım gibi bir insan olup olmadığını burdan anlayamayız ki. Böyle kesin kararlar vermek zanna uymak olur. Yapmam gereken videoyla biraz taşak geçip yazılanlara odaklanmaktı.
Kanka adam kasıntı değil gibi ya. Gayet doğal bence. Dilini sıkması, akrobasi tarzında hareket yapması biraz kasıntı gibi gözükebilir, o da muhtemelen motive etmek için kasıntı olmuştur. Ee bu da iyi birşey tabii.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kanka siktir et bu tipleri ya.
Adam bir ton steroid alıp sağlığını sikip atmış bir kere bunu göz ardı mı edeceğiz şimdi?
Ne uğruna? Partiden partiye kızlara çakmak ki genç yaşında vefat etti zaten.
Hiçbir şeyi siklemiyorum havasında fakat estetik görünmek için ölmeyi göze alıyor?
Bu tiplerin rol yaptığını düşünüyorum, popülerlik ve marjinal olma çabasında sadece.
Çoğu ergenin vs de ilgisini çekmeyi de başardı zaten.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Saplantılardan kurtulmak, arınma/iyileşmenin bir parçası. Bu yüzden güçlü akıl, hakikatlere aşina olma ve direkt yüzleşme olmadan -ki Hacı bunları detaylandırırken üç klavye eskitmiştir- bir dizi sığ taktikle aşılması mümkün değil. Yine de spor tarzı bir uğraş ve amaç edinilmesi, saplantı üzerindeki ilgiyi dağıtıp özsaygıyı arttıracağından, iyileşme için gereken altyapıyı hazırlayabilir. Fakat sevgilisinden yeni ayrılmış, kendini ilk bulduğu erkeğin kucağına atan ve görüldüğü her yerde mutlu ve çok eğleniyor pozu kesen kaşar taqtiqleri ıkınarak sadece göt serinletirsin. Kaldı ki kendi durumunu en iyi analiz edebilecek konumda olan yine sen olduğun ve her insanın ayrı bir derya olması nedeniyle taktiksel boyutta çok fazla seçenek olduğu için, "qurtulmanın yoLu" kafasıyla taktik vermek baştan yanlış. Burada detaylıca değinmiştim. Başlıkla ilgili detaylandırmaları doğru düzgün okuyup sindirmezken, hapçı sikkoların zaten bir sike yaramayan mental mastürbasyon ıkıntılarına hevesle atlamayın.

Neyin saplantı olduğuna da açıklık getirelim. Hakikati gerektiğinde fanatiklik derecesinde savunmak bir saplantı değildir. Hacı'nın yazıları da var bununla alakalı. Mesela Edip Yüksel'e "19'la kafhayı bozmuş sapLantı yabmısh yha" diyorlar. İyi de adam bir hakikati keşfetmiş ve anlaşılması için savaş veriyorsa saplantı yapmış mı diyeceğiz? 19 mevzusu doğrudur demiyorum ha, oturup araştırmadım, yalnızca bir nüansı açıklamak için kullanıyorum. Bizim Tcma'nın değerlerini dile getirmemiz ve başlığı detaylandırmamız da mal kitle tarafından "sapLantı yapmıshLar ilahlashtirüyürler" diye ıkınılıyor. Halbuki yaptığımız sadece adamdaki değeri görüp 3-5 döl israfının bunu gizleme ıkıntısının önünü almak. Fakat herhangi bir kişiye/fikre/akıma hiçbir mantıklı neden olmaksızın aşırı derecede değer ve önem vermek, bildiğimiz saplantı yapmak oluyor.

Özelden kasıt hayatın merkezine konulacak ve takıntı yapılacak kişi ise bunun sağlıksız bir davranış olduğu açık. Akılsız sikkonun tekini koymayı geçtim, akıl liginden birini koymak dahi yanlış. Amacın kurtuluşsa, hayatının merkezine yalnızca hakikati koyabilirsin. Başlık da bunu öğütler, altın dişinin dahi sana yalnızca bir parça huzur verebileceğini söyler. Fakat özelden kasıt, ürün ve süreçleriyle kendini kanıtlamış olanlarsa -ki onlara akıl ligi diyoruz-, "herkes kötü mq özel qimse yoq mqqq" kafasının mental mastürbasyon olduğu açık. Elçileri "sen de sadece bizim gibi bir insansın" diye -evet varlık olarak insan fakat ürün ve süreçleri bakımından insanüstüler- ayağa düşürmeye ıkınan kafirleri düşünün. Aynı kafayla Tcma'yı ayağa düşürmeye ıkınan gollumları düşünün. Bunlar hep aynı bokun laciverti. Şimdi de burayı okuyup "Tcmuayla peygamberleri aynı yerDe kuLLanaraq bhizi manüpLe edmeye çalışiyür" diye vızzıklayacaklar mesela. Aynen qnq beyin de yıqıorum iç dış 20 kayme asdasdasd. Sizin gibi bir sike yaramayan yıkıkları güdenin olmayan aklını sikeyim.

"SapLantı yabmamam lzm mqq" kafasıyla ıkınılarak 5. sınıf kaşarların bir kısmında başarılı olunabilse de, akıl ligi bir kadınla ilişki kurulamaz. Kestiğin pozu anlar ve seni siktir eder. Hatta genel olarak akıl liginden kimseyle bu şekilde ilişki kurulamaz. Çünkü akıl ligi ilişkilerinin özü, gerekeni yapıp anlayıştan doğan sevgi ile bağ kurmaktır. Bu da ancak akıl ile mümkün olabilir. Diğer türlü ne birbirinizi gerektiği gibi tanıyabilir ne de geçinebilirsiniz. Tcma ile, Kardeşlik ile, eşin ve çocukların ile aranda olması gereken sevgi bağı budur. Zaten bunu başarabiliyorsan bir çok şeyi anlayıp özümsemiş, öğretide belli bir derinliğe ulaşmışsın demektir.

Yani sikko taktiklerle, mental mastürbasyon ıkıntılarıyla saplantı bastırmak çözüm değil. Bir mevzuda bastırdığın saplantın başka bir mevzuya, belki de çok daha şiddetli şekilde yansıyacak. Çözüm, saplantının bir sorun olduğunu kavrayıp, aklınla kaynağına inip, direkt yüzleşerek iyileştirebilecek cesarete sahip olabilmekte. Ayrıca, eğer paylaşacaksanız, sikko vücutçuların moronca konuşmalarını değil, gerçekten fikir ve ilham verebilen sağlam motivasyon konuşmaları paylaşmanızı öneririm.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık