Birkaç eleştiri

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Beyler selam. Moderatör kısmı ve forum işleyişi ile ilgili söyleyeceklerim olacak. Öncelikle yanlış anlaşılmasın tecrübe ve derinlik olarak birilerinin birilerinden daha yetkili olması gerek, bu kişiler de moderatör kısmında zaten orada hiçbir sorunum yok benim. Genel olarak forum işleyişiyle ilgili yazmak istiyorum.

Öncelikle başlık ve süreçler tcma'nın da belirttiği gibi hayatın kendisidir. Yani bir simülasyon gibi deep betaları, kuruntularına kapılarak elenen veya sadakat örneği göstererek yükselen omega-betaları, alfanın kendisini görürüz ve ders çıkarırız. Mesela betalar rahatça sözlük ortamında oldukları zaman gollum tipleri sanal ortamda gizli olduğundan istedikleri gibi yazabilirler. Çok pis iftiralar atarlar, olayları çarpıtır, ayağa düşürmeye çalışırlar. Böylece biz de ibret almış oluruz. Bu nedenlerden dolayı sözlük ortamı bizim için bir av ortamıdır. Foruma gelince burasının elbette -entry silinmemesi, yazıların, başlıkların düzeni gibi- avantajları var ancak ben forumu daha etkin kullanabileceğimizi düşünüyorum. Birkaç öneri yazacağım.

Betaların saldıramaması: Bir yandan size iyi gözükebilir, "ohh rahatladık amk ruh hastalarından" diyor olabilirsiniz ancak hayat böyle beyler. Betalar gelip sıçacak, rahatsız etmeye çalışacak, ıkınacak ; buradaki insanlar da çürütecek ve öğrenecek. Betalar bir süre sonra aynı şeyleri vızzıklamaya başlayacak, bu sefer yeni gelenlere imkan doğmuş olacak, onlar çürütecek ve öğrenecek.
Forumda ise böyle bir durum yok ki bence bu bizim için bir kayıp. Şimdi "farklı platformlarda betalar var oraya git çürüt" diyebilirsiniz, evet elbette farklı platformlardan da öğreneceğiz ancak başlık mekanizması buraya beta çekmek üzerineyken bunu kullanmamız bizim yararımıza olur.

Forum kuralları: Beyler şimdi burasını bir sığınak-kale olarak görüyorsunuz. Ancak asıl sığınak-kale kardeşlik değil mi? Yani kardeşlik seviyesine gelene kadar av ortamında avlanmak zorundayız demek istiyorum. İmkanları elimizden geldiğince faydamıza kullanmak zorundayız. Buraya sürgün, silik yeme korkusu olmadan (yani evrimsel olarak üstünde otorite hissetmeyen kişi bunun kuruntusuna düşebilir) yazılanlar insanın gerçek karakterini ortaya koyar. Ne olursa olsun sürgün, silik yemesin demiyorum, ancak bazı şeyler iyice belli olana kadar bu imkanları kullanabiliriz.

- Misal veriyorum sizi yersiz de olsa eleştiren bir çaylak olduğu zaman mesaja izin vermenizin, sonra onun güzelce çürütülmesinden sonra eğer vızzığa devam ederse mesajının onaylanmaması/sürgün edilmesi gibi yetkilerin kullanılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim.
- Başlık kirliliği olmaması için "öğreti", "bçsy soru cevap" gibi "çaylaklar" adlı bir bölüm altında çaylakların onaysız istediği gibi yazmalarına izin verilebilir, bu bölüm altına açılan yeni başlıklar forumda bildirim olarak görünmez, isteyen bu bölüme girip yazıları okuyabilir, bir şeyler yazabilir.
- Çaylaklıkla başlangıç olmaz, üye olduktan sonra isteyen istediği gibi yazar. Kurallara uymayan önce uyarılır, sonra kendini düzeltene kadar çaylak/sürgün sıfatını alır (10 onaylı mesaj burada kullanılabilir).

Bunlar verdiğim fikirlerdi. Bunlar veya daha iyi fikirler kullanılabilir, birbirlerine harmanlanır ve bize en çok yararı sağlayacak ortam yaratılır. Ben şuanki sistemin yukarda belirttiğim nedenlerden dolayı potansiyelinden az fayda verdiği kanaatindeyim.

Eğer benim verdiğim fikirleri geliştirirseniz veya daha iyi fikirler sunarsanız hepimizin yararına olur. Benim görüşlerim yanlışsa da lütfen bana iyice açıklayın ki ben de hatamı görüp düzelteyim kendimi. Tanrı'nın barışı ve esenliği üzerimize olsun.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Beyler şu başlığa bakıyorum mesela. Elbette sizi buradaki kişilerden daha yetkin görüyorum, buradaki en güvendiğim insanlar sizlersiniz ancak yine de kardeşlikte değiliz. Gözüm kapalı “bu adamlar mesajları onaylamıyorsa, sürgün veriyorsa vardır bir bildikleri” diyemiyorum. Üstte belirttiğim nedenlerden –maksimum fayda- dolayı sistemi değiştirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu yetkiler iblisin etkisiyle kötüye kullanılabilir. Şuanki forum formatında moderatör tcma olsa her türlü okeyim. Herkesin çaylaklığını açmamasını, kancıkta yaptığı gibi gerektiğinde alıntı yaparak betalardan bize ders vermesini, istediği gibi çaylak/silik yapma yetkilerinin olmasının bir sorunu yok düşünüp anlamadığım bir olay olunca gözüm kapalı “bir bildiği vardır ben nüansları anlayamıyorumdur” diyebilirim. Ben buradaki birinin şu şartlardaki sorumluluklar kendine verildiğinde sapma ihtimalinin olduğunu, aynı zamanda şuanki sistemin çoğunluğun yararına yeterince iyi kurulmadığını, o nedenle sistemi yetki verilen kişinin sapma ihtimalini en aza indirecek şekilde düzenlersek daha iyi olacağını düşünüyorum. Sapacağınız için de değil, ama ya saparsanız? Bu ihtimale karşı önceden önlem alırsak hepimizin yararına olur.

Eğer hatam varsa lütfen uyarın beni.
Kullanıcı avatarı
0neofthepeople
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Çok doğru noktalara değinmişsin. Benim fikrim bu forumdan zarar gelmez. Ayriyeten daha fazla verim alabilmemiz adına uygun bulunan değişiklikler yapılabilir fakat asla sözlüğün yerini tuttuğunu düşünmüyorum.
''Bir tarafta kurtuluş için çabalayanları görürken, diğer tarafta ”madem ben pislik içerisindeyim, o zaman sen de öyle olacaksın” diye bacaklarından tutup alfaları geriye çekenleri görüyorum.
Bundan daha iyi bir antrenman ortamı var mı büyümemiş bir alfa için ?''
Bizim için betalardan uzak kalmak antrenman sahasından uzak kalmak demektir. Ben sözlükten de yazmayı kesmememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar önemli bir konuya değinmene rağmen kimseden yorum gelmemiş olması beni şaşırttı. Burayı asla küçümsemiyorum fakat av ortamından uzak kalmak bizi köreltir.
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bence de nickaltını canlandırmamız yararımıza olur. Burayı sağlam ürünlerimizi korumak adına kale olarak kullanırız,nickaltında da daha fazla pratik yaparız. Hem orada soruları olan daha çok kişi oluyordu ve beta pratiği yapabiliyorduk daha dinamik bir ortam vardı.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Kai[/mention]
Bunu çok sık yapmam'a dair bütün ilgili başlıklar engelleniyor yapacak pek bişey yok betaları tahrik ettiğin an hınçlarını başlıklardan çıkartıyorlar
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Beyler naçizane birkaç şey yazacağım.

Sürgün mevzusu: Şimdi burada bazı yazarların sürgün aldığını görüyoruz. Bu yapılırken yazarın sürgün alma nedeni açıklanırsa -örnek: Hoca dehanni ibinesi şu şu nedenlerden dolayı sürgün yemiştir, sie oçe xd- bu hem neye neden hüküm verildiğini gösterir, hem mantıklı bir sebep varsa sürgün olayı insanlarda somutlaşır -bunu farkettim yani birinin sürgün alması demek aslında o kişinin toplu olarak dışlanması demek, az buçuk aklı olan herkesin alınan sürgünden dolayı o kişiye bir uzaklık hissetmesi demek ancak ben böyle bir bilincin olduğunu çok göremedim, bunun nedenlerinden biri sürgün olayının insanlarda somutlaşmaması-, hem betalar "yAv İşTe İşLeRiNe GeLmEyİnCe SüRgÜn VeRiYoRlAr" diye olayları çarpıtamaz -ha betalar yine vızzıklayacak bir şey bulur ama bu noktada aklı zayıf insanların net olarak kime neden sürgün verildiğini öğrenmesi onlar için ferahlatıcı olur-. Tabi şu da var mesela bold senenin başında saldırılar yaparken sürgün felan yemedi, yakın zamanlarda yedi, bana kalsa o saldırıyı abarttığı zamanlarda sürgün yemesi gerekirdi, şimdi ise niye yediğini çözemedim belki birikimli olarak gelmiştir bu durum açıklanmadığı için net bilemiyorum -ha ben yanlış hüküm veriyor olabilirim kesin doğruyum demiyorum işte şüphe olmasın diye neyin ne olduğunu açıklayın diyorum- ben de arada net olarak açıklanıp ferahlatılmak istiyorum diğer türlü verdiğiniz hükme karşı şüphe oluşuyor.

Mesaj yayınlamama: Şimdi başlığın ilk entrysinde de yazdım eğer betalardan bir vızzıklama, çarpıtma vs gelmişse bunu çoğunluğun yararına kullanın, yayınlayın ve dilerseniz başkasının yazmasına da fırsat vermeyin yani direk siz çürütün. Ha "bu vızzıklar sıktı" diyebilirsiniz, takmayabilirsiniz ancak burada o vızzıklara aşina olması gereken birçok insan var. Siz çürütmüyorsanız başkalarına çürütmesi için fırsat verin -ha illa yayınladığınız zaman birisi çürütecek diye de bir kaide yok belki kimse takmaz beta daha çok azar onu da yayınlarsınız kontrollü olarak herkes betanın siklenmediği zaman kudurduğunu ama buna rağmen büyüklük kuruntuları eşliğinde tcma taklidi yapmaya ıkındığını daha iyi görürüz mesela-. Ekşiden, videolardan, video altı yorumlardan vs betaları gözlemlemek ayrı başlık betasıyla yüzyüze gelmek ayrı. Saçma sapan “kuzenimi siqmeliyim” tarzı entry girmeye çalışan bir çaylak olsun, sürgün aldıktan sonra hala birilerine sataşmaya devam eden yazar olsun bunların mesajlarını yayınlamayarak insanların faydalanmasını engelliyorsunuz. Bunları yayınlanmamasının sebebi “düzgün ve seviyeli ortamı korumak” ise bu çok da gerekli değil çünkü asıl düzgün ve seviyeli ortama -kardeşlik- kabul edilene kadar doğada böyle şeylerle yüzleşmeli herkes. Ha belki bir kesim bu olaylarla yeterince yüzleştiğini düşünebilir -ki arada bildiğimiz şeyleri tekrar gözümüzle görmek faydalıdır insanı formda tutar- ancak başlığı okuyup buraya yeni gelen biri nasıl betalarla haşır neşir olacak, onlarla mücadele etmeyi öğrenecek? Buraya betaların gelmesi ve sikilip gönderilmesi çok faydalı olmaz mı? Ha beta çürüteyim diye ortalık bir “siktim soktum yendim seni beta” durumuna dönebilir ancak bu yapanı ilgilendirir onun ürünüdür yani, bu hatayı yapan da uyarılır ve hatasını ilk elden görmüş olur.

Başlık/Mesaj silme: Bir örnek vereyim bold bana "ağlama" vsli bir şey yazmıştı, kai de en sonunda bold'a çıkışmıştı "biraz aklı olan kişi seni kaale almaz" tarzında, o entryler silinmiş mesela. Niye silindi? Onun dışında bazen başlıklar da uçuyor, niye uçuyor? Yani bir mesaj/başlık siliniyorsa elbette kendinizce geçerli bir sebebiniz vardır ama nedir bu sebep yani bunlar bir bilgilendirme şeklinde açıklanırsa iyi olur ki insanlar anlasın. Bazı durumlar apaçık belli oluyor bazıları da olmuyor işte.

Özet: Yani beyler burada dışardan gelip vızzıklayanları, yazarların vızzıklamalarını, sürgün alıp üstüne saldıran olursa onların yazdıklarını okuyup haşır neşir olmak varken aksi bir şey yapılmasının nedenini anlamıyorum mantığıma yatmıyor. Çürütme yapılırken burada bir dayanışma olur, buradakiler beraber beta sikerken ve birbirini kollarken daha iyi kenetlenir - sadece yazar olmasına gerek yok hayalet okuyucu da daha iyi kenetlenir-, insanlar çürüteyim derken kendi hatalarını görür felan hep faydamıza yani. Şeffaf belediyecelik yapın gardaşım.

Ben bu yazıları aydınlatılma isteğiyle de yazıyorum çünkü bazı şeyler mantığıma oturmuyor yani, yanlışımı görürseniz öğretin bana. Tanrı’nın barışı ve esenliği üzerimize olsun.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Üslup konusunda hata etmişim rushlamışım sanki bir borçları varmış gibi “hadi böyle böyle yapın çabuk” tarzında, zaten ben bu genel olarak önceki entrym ile alakalı şeyi sormuştum bana teferruat olduğu söylenmişti ve serbestlik konusunun yönetime yük getireceği de söylenmişti betaların entryleri ile uğraşmak olsun felan. O nedenle yazılan şeyle alakalı tekrar yazıp bir de cevap beklemek çok saçma olmuş net hatam var burada.

Genel olarak moderasyon buralara pek yazmayınca, kendilerine atılan mesaja bazen cevap vermeyip, bazen geç cevap verince, benim burada “dolandırıcılık iddialarına cevap” diye bir başlık açıp belli nedenlerden başlık kaldırıldığında ve açıklama bana yeterli gelmediğinden ve daha pratik bir şekilde olayın halledilebilineceğini, başlığın tamamen kaldırılmasının gereksiz olduğunu düşündüğümden ama bunu söylediğimde cevap alamamamdan, burayı genel olarak boşladıklarını ve bazı durumlarda yanlış yaptıklarını düşündüğümden birikmişim ve böyle bir üslupla bunu dışavurmuşum itiraf ediyorum yani. Siklenmemeden dolayı rahatsız olma mevzusu denilebilir buna. Bazı şeyleri anlamadığım durumlar oluyor ama bazıları zamanla anlaşılacak şeyler ve açıklama isterken de biraz zorluyorum durumu bir defa düzgünce açıklandığında tekrar açıklama istediğim zaman oldu yani.

Şu var eğer sorumlulukları dahilinde bir olay yoksa yazmayabilirler mesela. Dediğim gibi siklenmeme mevzusu içimde kalmış yani bunu derken yaptıklarımı meşrulaştırmıyorum benim hatam yani böyle düşünmemem gerek zaten. Mesela şöyle bir kuruntu geliyordu bana “yav hem forumla ilgilenmiyorsunuz, hem buradakilerin gelişimini engelliyorsunuz” şeklinde içimde böyle bir öfke kalmış yani siklenmeme mevzusu tamamen. Yani foruma yazıp yazmamaları beni ilgilendirmez, bunun bir nedeninin olup olmaması da beni ilgilendirmez, belli şeyleri aşan insanlar onlara basit gelen olaylar olduğunda takmayabilirler gayet anlaşılabilir mesela ama işte olaya baştan “ama benim değerim var beni umursamalısınız” kafasıyla yaklaşırsam böyle olur yani. Neyse bu olay da böyle yani, kusuruma bakmayın.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

0neofthepeople yazdı: 15 Eki 2018, 19:52 Ayriyeten daha fazla verim alabilmemiz adına uygun bulunan değişiklikler yapılabilir fakat asla sözlüğün yerini tuttuğunu düşünmüyorum.

Bizim için betalardan uzak kalmak antrenman sahasından uzak kalmak demektir.
hoca dehanni yazdı: 26 Nis 2019, 11:45 ancak burada o vızzıklara aşina olması gereken birçok insan var. Siz çürütmüyorsanız başkalarına çürütmesi için fırsat verin

ancak başlığı okuyup buraya yeni gelen biri nasıl betalarla haşır neşir olacak, onlarla mücadele etmeyi öğrenecek? Buraya betaların gelmesi ve sikilip gönderilmesi çok faydalı olmaz mı?

Çürütme yapılırken burada bir dayanışma olur, buradakiler beraber beta sikerken ve birbirini kollarken daha iyi kenetlenir - sadece yazar olmasına gerek yok hayalet okuyucu da daha iyi kenetlenir-, insanlar çürüteyim derken kendi hatalarını görür felan hep faydamıza yani.
Oneofthepeople'ın ilk yazdığına katılıyorum. Burası sözlüğün yerini tutmuyor, ama amacı zaten sözlüğün yerini tutmak değil. Amacı bizler için tertemiz, nezih, düzgün ve seviyeli bir ortam oluşturmak çünkü elimizde böyle bir ortam yok. Burayı bir kale gibi görüyorum. Kılıcımızı kuşanıp dışarıda beta keserek level almamız elbette gerekiyor, fakat sığınacağımız kalenin temizliğini içeriye vızzık sokarak bozmamalıyız. Bir nebze huzur bulduğumuz bir yer olmalı burası. Evet, asıl huzur bulunacak düzenli ortam kardeşlik -amaç huzur bulmak değil, huzur sadece bir getiri- ama oraya kabul edilene kadar neden rezilliklerden uzak bir ortamımız olmasın? Bu yüzden şunların yanlış olduğunu düşünüyorum:
hoca dehanni yazdı: 26 Nis 2019, 11:45 Bunları yayınlanmamasının sebebi “düzgün ve seviyeli ortamı korumak” ise bu çok da gerekli değil çünkü asıl düzgün ve seviyeli ortama -kardeşlik- kabul edilene kadar doğada böyle şeylerle yüzleşmeli herkes.

Ha beta çürüteyim diye ortalık bir “siktim soktum yendim seni beta” durumuna dönebilir ancak bu yapanı ilgilendirir onun ürünüdür yani, bu hatayı yapan da uyarılır ve hatasını ilk elden görmüş olur.
Yine yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü hoca dehanni'nin bahsettiği Kai ve Bold'un entrylerinin silinmesi olayını doğru buluyorum. Birisine sürgün verildiğinde yahut bir konu uçurulduğunda açıklama yapmak fena olmaz tabi ki ama gerçekten de teferruat aslında. Pek gerekli bir şey değil. Yapılsa iyi olur ama moderasyon ekibi bu sorumluluğu üstlenmek istemeyebilir -ki hoca dehanni son entrysinde böyle olduğunu söylemiş-. Sadece ortada betalık varsa o ifşa edilmeli diye düşünüyorum, bu önemli çünkü. Bir de bu ifşalar, açıklamalar yapılacaksa konu açmak yerine bir duyurular panosu oluşturulup oradan yapılabilir; bu da bir öneri olarak dursun.
hoca dehanni yazdı: 26 Nis 2019, 11:45 Ekşiden, videolardan, video altı yorumlardan vs betaları gözlemlemek ayrı başlık betasıyla yüzyüze gelmek ayrı.
Bu konuda katılıyorum. Betalar insanı üzerine düşünmediği konularda düşünmeye sevk edebiliyor. Başlık betasıyla yüzyüze gelen birisi vızzıkları çürütürken bazı şeyleri daha iyi kavrayabilir, bazı şeylerin ayırdına varabilir, bir nüansı anlayabilir vesaire. Ama bunu forumda yapmak şart değil, elimizde kancık sözlük ve inci sözlük'teki they call me alpha nick6'sındaki vızzıklar var, onlar incelenebilir. Bana kalırsa böyle bir şey yapalım (yapıyoruz da zaten aslında, kancık sözlük'te çoğumuzun hesabı var -benimkininin çaylaklığını açmadılar beyler burada ağlıyoruz x((, fazladan hesabı olan varsa bana özelden verirse çok hoş olur-). kancık'ta veya başka bir yerde hesaplar açıp baskına gidelim, toplu çürütmeler yapalım beta kill count kapıştıralım filan -tabi bu işin şakası-. Özellikle başlık betalarının olduğu ortamlarda yapabilirsek güzel olur. Oneofthepeople da şöyle demiş:
0neofthepeople yazdı: 15 Eki 2018, 19:52 Ben sözlükten de yazmayı kesmememiz gerektiğini düşünüyorum. Burayı asla küçümsemiyorum fakat av ortamından uzak kalmak bizi köreltir.
[mention]Kai[/mention] bu konuda "inci'yi canlandıralım" demiş ama inci sözlük öldü artık. Giren bile yok siteye yani belli başlı kişiler kendi aralarında takılıyorlar, eski popülerliği kalmadı inci'nin. O yüzden canlandırma işi yaş. Bir önerisi olan varsa yardırsın tabi.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Betaları illa burada çürütmemize gerek yok burası iyi niyetli insanların olduğu bir yer olarak kalsın, betalar doluşmasın. Gelelim olası beraber beta çürütebileceğimiz mekanlara. Kancıkta birkaç beta var ama çaylaklıklarımız açılmadığı için etkili olamıyoruz - Toltek de benim beyler-. İnci neredeyse öldü sayılır, sanırım üye alımı filan de kapalı, yeni betalar gelemeyebilir bu yüzden. betaların rahatça girip vızzıklayabileceği ama bizim herhangi bir şekilde silinme vs gibi durumlarla karşılaşmayacağımız bir yer olması lazım. Aynı zamanda gerektiğinde betayı şutlayıp yer de açabilmeliyiz. O nedenle aklıma facebook grubu kurup, başlıkla gaza gelen betaların doluşabileceği bir ortam yaratmak geldi. Hem çürütme yapmak isteyen insanlara fırsat olur hem de yeni betalarla dinamizm sağlanır. İşe yarayacak mı bilmiyorum ama açtım grubu, düşündüğüm işlevi yerine getirebilecek bir yer olursa zaten size haber veririm. Onun dışında başlıktan ufak tefek alıntılar filan yapıyorum, maksat tamemen boş bir yer olmasın iyi niyetli birisi baktığında da başlıktan hatırlatmalar görsün. Boş iş olarak filan düşünebilirsiniz, açıkçası cidden işe yarar faydası dokunur mu bilmiyorum. Ama işe yararsa en azından insanların işi görülür hem de ben beta vızzıklarını daha iyi tanımış olurum.
Yanlışım varsa düzeltirsiniz.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

dun bugun yarin yazdı: 28 Nis 2019, 18:41
Yine yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü hoca dehanni'nin bahsettiği Kai ve Bold'un entrylerinin silinmesi olayını doğru buluyorum. Birisine sürgün verildiğinde yahut bir konu uçurulduğunda açıklama yapmak fena olmaz tabi ki ama gerçekten de teferruat aslında. Pek gerekli bir şey değil. Yapılsa iyi olur ama moderasyon ekibi bu sorumluluğu üstlenmek istemeyebilir -ki hoca dehanni son entrysinde böyle olduğunu söylemiş-. Sadece ortada betalık varsa o ifşa edilmeli diye düşünüyorum, bu önemli çünkü. Bir de bu ifşalar, açıklamalar yapılacaksa konu açmak yerine bir duyurular panosu oluşturulup oradan yapılabilir; bu da bir öneri olarak dursun.
Ben öyle bir şey söylemedim kanka, zaten burayı kurup modere etme işini üstlenerek -ortamı denetleyip ortamı bozduklarını düşündüklerine ceza vererek, yanlış gördükleri başlıkları kaldırarak, yine gereksiz/yanlış gördükleri mesajları yayınlamayarak- bir sorumluluk alıyorlar. Yani hüküm verdikleri olayları açıklarlarsa hem betalık ifşası olur hem de bu sürgün olayında bir somutlaşma olur -yani bir gün girmişsin foruma birisi sürgün almış nedenini felan bilemiyorsun kanıtı görememişsin mesela bu olayın kişide çok somutlaşmayacağını düşünüyorum-. Bana kalırsa bunlar yapılırsa daha iyi olur ama yanılıyor da olabilirim elbette.

Beta vızzıkları meselesinde benim dediklerim illa yapılmak zorunda değil ancak yapılırsa katkısı olur diye düşündüğümden söyledim. Mesela yine kale olur burası, betalar kafalarına göre yazamaz ama vızzıklama yapıldığında kontrollü olarak yayınlanıp çürütülebilir yani. Bu elzem değil ama bir fayda bir faydadır.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık