30 Gün Disiplin Challenge

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Yaklaşık 2 hafta önce, ben de buna benzer bir disipline sokmuştum kendimi. Fazla dayanamamıştım ama yine de tekrar başlamayı planlarken, bu yazını görmek motivasyonuma artış ekledi. Bu yol da yalnız olmadığımı anladım.

4 gün aralıksız saat 5.00'da kalkmıştım.
Sırf nefsime karşı koymanın, sabah ezanını dinlemenin, sabah namazını kılmanın, o ânki karanlığın ve bulunduğum coğrafya da ki sessizliğin getirdiği; müthiş bir huzur, gün boyu müthiş bir enerji, irade güçlenmesi oluyor. Ve bunu ilk günden hissettim, siz de hissedebilirsiniz.

Uykudan kalktığımız bu günün ilk saatlerinde; sabah namazını kılıp, kur'an okuyup, meditasyon yapıp ardından sıra/liste de bulunanları tamamlamak, gelişim adına daha faydalı olur bence.

Ayrıca meterolojiden gelen haberlere göre havaların soğuk olmasıyla anadolu bölgesinde kar ve yağmur artışı var. Bundan dolayı sular da buz gibi olacağı için 'soğuk duş' pek tavsiye etmem. Faydasından çok zararını görebilirsiniz. Bunun yerine "20dk'lık tempo koşusu" ardından normal bir duş eklenmesini öneriyorum.

Son olarak bu yol da ben de varım.
30 günlük bu sürecin sadece ilk adım/alışma süreci olmasını, ardından tekrar ama daha ağır bir disiplin sürecine başlanması yönünde fikrim var.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

Beyler şu 30 gün yaptıktan sonra bırakacağız mantığı nereden geliyor? Niye takıldınız buna bu kadar?
Hayır cidden algıda seçicilik var burada. 30 gün yapacağız demek sonra götü yayıp gevşeyeceğiz demek değildir.
Adı üstünde bu bir challenge, 30 gün galip gel ve sonrasını kendin gör.
Sen 30 gün süresince iradene hakim olursan bunun devamını getirme olasılığın daha da artacaktır. Bunun tersini sana düşündürten olsa olsa ancak şu an rahata alışmışlığın verdiği rehavettir.
Momentumu yakaladığında, alışkanlıkların yerine oturduğunda zihnin daha da açılır. Artık bilinçaltın olayı kapmaya başlar ve otomatiğe bağlarsın.
Sadece yorum yapmak için yorum yapmayın, bu işe inanan denesin ve aralığın 1'inde görüşelim.
Ben hepinizin daha iyi olması ve birbirimizden kuvvet bulmamız için bu başlığı açtım.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]EZELACTH[/mention]
Seni de burada görmek güzel kanka, sonuçlarını merakla bekliyor olacağım.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Bold[/mention]

Öncelikle evet, burada belli bir düzeyin üstünde insanlar var. Ama aklı zayıf olup da buraları okuyan birçok insanın da var olduğunu veya şu anda olmasa bile daha sonra olabileceğini hesaba katıp ona göre insanların kafasında soru işareti bırakmayacak şekilde nüansları açıklayarak yazmamız gerekiyor. Tabi neyin gerekli olup neyin gereksiz olduğunu da anlayabilmek lazım yoksa gereksiz açıklama yapmış olup yine kafa bulandırabilirsin. Örneğin disiplinin neden önemli olduğunu anlamak için aklının çok da keskin olması gerekmiyor, normal bir insan da akıl edebilir bunu. Bu yüzden açıklamaya gerek yok. Ama daha farklı durumlar olur, bir kelimeyi kulanırken yanlış anlaşılabileceğini fark edersin bir parantez açarsın; bu nüans açıklamadır ve gereklidir. Bir konuya değinirken bunu yapmamız gerekiyor. "Gereksizlik" seviyesine gelmeden ince detaylarıyla açıklamamız lazım. Benim de yapmak istediğim buydu aslında, yoksa günlük hayatta filan öyle her şeyin çok üstünde duran, sağ öne salınıp akılması gereken yerlerde durup düşünen biri filan değilim. Öyle bir izlenim verdiysem kb :D
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]dun bugun yarin[/mention]
Kusurluk bir durum yok kanka, sorun değil.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]aPeopleArmy[/mention] : Seni de burada görmek sevindirici kanka. Bahsettiğin saatlerde yapılan işlerin verimi seni gün boyu pozitif bir modda tutuyor. Bu da yaptığın her işe yansıdığı için verimliliğin çok artmış oluyor. Derinine hakim olmadığım aurasal bir durum var kesinlikle. Özellikle saat 10 civarına kadar işlerin çoğunu bitirdiğinde müthiş bir özgüvenle doluyorsun. Geriye kalan kocaman bir gün var, insanlar daha kahvaltı yaparken sen işleri bitirmişsin bile.

Dediğin gibi işlerin önem sırası size göre değişir. Fakat ilk saatlerde kesinlikle zihni açacak şeyler okumada büyük fayda var.

Soğuk duş yine kişiye bağlı olarak değişir. Tercihen ılık da alınabilir, ya da duşun sonunda soğuğa çevirebilirsiniz. Şahsen uzun süredir soğuk alıyorum ve çok faydasını gördüm. Tek önemli olay aldıktan sonra kesinlikle ısınabileceğiniz bir ortam olsun, üşümüş bir halde beklemeyin.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]Bold[/mention]

Kanka iyi niyetlisin ama hatan var. Aşağıda açıklıyorum.

Öncelikle insanları güzel şeylere özendirmek faydalıdır. Yani uyarırsın, destek olursun, açıklarsın. Ancak bu gütmeye kaçmamalı. Bu nedenle hitap edilen kişi önemlidir. Yani anlamayan birine "kanka biz böyle bir şey yapıyoruz hadi sen de gel bak bu çok önemli çok faydasını göreceksin" tarzı bir yaklaşım kişiyi gütmeye girer.

Aklıyla anlayan biri zaten gereklilikleri yapacaktır. O kişiyi gözetebilirsin çünkü senin anlatacağın şeyleri anlar. Anlamayan biri zaten anlamadığı için gereklilikleri yapmıyordur. Bu kişinin önce neyi neden yapması gerektiğini anlaması gerek. Yani "şunu 1 ay yapın bakın farkı görün" tarzı yaklaşımın bu kişiye bir yararı olmaz. Kişinin "şunları yapayım 1 ay sonra çok daha iyi halde olurum" diye düşünmesi gerek.
Sonuç olarak bu yaklaşımın gereksiz kanka.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

1. Gün Değerlendirme

Checklist:

1-5.00-6.00 kalkma - 5.30 da kalkıldı
2-Şehvet kontrolü - Başarılı
3-Soğuk duş - Başarılı
4-Egzersiz - Sabah 50 şınav + 50 Squat + 25 Leg raise dinlenmeden - kalanı dinlenerek 100'e tamamlandı. Ekstra antrenman yapıldı.
5-Günün işi - Başarılı 2200 kelime ve editlemeyle saat 15.00 da hazır.
6-Telkinler - Başarılı
7-Meditasyon - Başarılı
8-Bçsy,hacı,kuran - Başarılı - sabah bçsy-hacı okundu.
9-Beslenme - Başarılı - 2 temiz öğün yendi
10-Günlük - Beklemede - yatmadan önce elektronik/internet erişim kesilip yazılacak.

Notlar: Gün çok pozitif geçti. Enerji seviyesi ve insanlarla iletişim çok randımanlıydı. Sabah gaza gelip herkes uyurken ailenin kahvaltısını hazırladım ve herkesin şaşkınlıkla olumlu tepkisini aldım. İlk gün için her şey gayet olumlu.

Saat 3 te günün işi titizlikle bitti ve sonra 2. öğünü yedim. Öğün ağır geldiğinden uykum geldi ve ağırlaştım. Belirli bir planım olmadığı için yaklaşık 1 saat kestirdim. Detaylı bir planlama ile bu ara daha verimli kullanılabilir.
Kullanıcı avatarı
Bold
Sürgün

Okunmamış mesaj

[mention]hoca dehanni[/mention]
Ortada kimseyi gütme yok. "İyiye özendirme", belki bu da doğru tabir değil. Mesajları okursan bu tip işlere girişmiş ya da aklında bulunan insanları göreceksin. Bazen yapman gerektiğini bildiğin halde yapmazsın. Sadece tetiği çekmen gerekir, fakat yapmazsın.

Nitekim güzel tavsiyeler ve öneriler çıktı insanlardan. Kimse ben yapıyorum diye bu işe girişmeyecek burada, yapacak olanların kendi değerlendirmesi ve takdiri olacaktır. Varsaydığın bu durum gerçek bile olsa, yine de pozitif katkı vereceğini düşünüyorum bu olayın, tabi bu da işin ayrı bir boyutu.

Sonuç olarak ortada pozitif bir hareket varken senin bu tutumu takınman çok gereksiz.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka zaten aklıyla anlamaya başlayan insanlar disiplin viteslerini artırmaya başlayacaklardır. Yani o insanlarla birbirinizi motive edersiniz faydalı olur iyi şeylere özendirme derken demek istediğim bu. Ben sana "yapmayın birbirinize destek olmayın" demedim.
Sizden bu disiplin maratonuna katılmanızı rica etmiyorum. 
Bunu gören ve okuyan herkesin buna koşulsuz şartsız katılması gerekiyor. 
Tereddütte olanlara tek söyleyeceğim 30 gün çabuk geçecek kanka. Hayatın zaten çabucak akıp gidiyor fark edemedin mi? Fakat nasıl geçeceği halen senin elinde. Korkularının seni ele geçirmesine izin verme, kendine meydan okuduğunda asla kaybetmezsin.
Tavır olarak sende gazlama gördüm. Yani bu bir anlama işi. Anlarsın ve yaparsın. Anlayabilecek insanlara da elinden geldiğince açıklarsın ama genel olarak bu tarz cümlelerle bir şeyi değiştiremezsin.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık