Grup oluşturma fikri

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 05 Oca 2019, 17:38
Bir iş yapılacağı zaman organize olunup fikirler üretilip ekip kurulması için burası da kullanılabilir, süreç nispeten yavaş işleyebilir çünkü whatsapp grubundaki kadar rahat yazılmıyor burada, yazdığının üstüne düşünmek zorundasın, yine de bu işlerin yavaş süreceği anlamına gelmez eğer istekliler varsa.
Kanka sürecin yavaş işlemesinin sebebini yazdıklarımızın üstüne düşünmek olduğunu söylemişsin ki bu doğru değil. Bir WhatsApp grubu kurarsak yazdıklarımızın üstüne düşünmeyeceğimiz anlamına gelmiyor bu, yine düşünüp yazacağız elbette. Ama WhatsApp'ta olay çok daha hızlı çünkü her internetini açtığında bildirim geliyor. Yani şuraya bak, 5 gün oldu hala bir şey yapmadık. Ben elimden geldiğince rarlama olayına devam ediyorum ama onun haricinde ne adamakıllı bir fikir üretildi ne de olan fikirler yapılmaya başlandı. Bunda isteksizlik de bir faktördür elbette herkes daha özverili olsa olaylar daha farklı olur ama bir WhatsApp grubu olsa belki de daha fazla yol almış olurduk şimdiye kadar. Biraz freudçuluk olacak belki ama bence önceki WhatsApp grubundan ötürü sende biraz ön yargı var. Bu grubu isteyen bu kadar insan varken denememek saçmalık bence. Çoğunluk diyorsa doğrudur demiyorum ama denemekten ne gibi bir zarar gelebilir? Yine pohpohlama veya senin tabirinle liseli kumkilerin çay içmesi olayına dönerse kapatırız grubu, ama bir deneyelim yahu. Kaybedecek neyimiz var? Adam seçme konusunda senden yardım istiyoruz sadece, yoksa liderlik et filan dediğimiz yok. Kai de söylemiş bunu zaten. Eğer istemezsen kimsenin seni zorlayacak hali yok ama son bir kez rica ediyorum senden, cevabını bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

[mention]dun bugun yarin[/mention]

Bir iş yapmak için açılacak sabit bir grup için adam seçmeye gerek yok, gönüllü olan herkes toplanır, görevini yapmayanın elinden görev alınır. Bunun için wp'ye gerek yok, skype veya discord kullanılır. Yapılacak iş için birisi "beyler şu şu iş yapılacak gönüllü olanlar başlık altına yazsın skype/discord'tan ulaşayım" tarzı bir şey yazar sonra diğer platformdan akılır. Diyorsan ki birbirimize destek olalım, birbirimizi denetleyelim felan aklıyla değil sırf birinin söylemesiyle, gazla, özeniyor diye şeyapacak adama da gerek yok. Yani birilerinin başka birilerine dadılık yapmasına gerek olmamalı, o kişi zaten gereğini yapar, arada insan olmaktan gelen ufak hataları olur onlar uyarılır. Yani belki aklında 6-7 kişilik bir grup var ancak ben burada bunu yapabilecek 6-7 kişi görmüyorum -moderatör ekibini çıkarıyorum-, zaten öyle gördüğüm insanlara anlamadığım konularda danışırım, onlarla sohbet ederim bunun için ısmarlama yapmaya gerek yok. Tecrübe edinmek isteyenlerle siz kurun abi grubunuzu istediğiniz platformda.

Not: Üstte de belirttiğim gibi bir iş yapılacağı zaman -eğer bir anlama seviyesi gerektirmiyorsa- gönüllü olanlara discord linki felan atılır gönüllü olursam ben de katılırım oradan iş halledilir böylelikle zaman kaybedilmez illa sabit bir grup olmasına gerek yok.

[mention]Kai[/mention]

Seni etiketlemiştim başta ama cevabım geneldi, senin demek istediğini anladım diğerlerine cevap yazarken sana yazdım gibi düşündüm sanırım, gördüğün gibi herkesin farklı beklentileri var.

Beyler bu konudaki son entrym buydu, yani zannetmiyorum ama olur da yanıldığımı farkederim felan o zaman tekrar konuşulur.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

++ Yanlış anlamayın beni, birbirimiz için gerekliyiz, birbirimize arka çıkmalıyız, gerçekten bir sıkıntısı olan gelip buraya yazabilir bence ben o kadar soğuk olduğunu düşünmüyorum bu platformun, grup oluşturmak istemiyorum diye siz kakasınız demiyorum, gereksiz görüyorum buradan da yapılabilir çoğu şey, biri sana daha yakın geliyorsa onunla edersin muhabbetini istediğin gibi, onun dışında gerçek kardeş arayanlar kardeşliğe giremeden onu bulamayacak zaten. Genel olarak "hadi beyler grup kurup samimi olalım" olayı gereksiz geliyor, zaten şartlarla samimi olmak isteyeceğin/olduğun adamlar olur onlarla istersen yardırırsın sana kalmış.
Kullanıcı avatarı
Sokratesin Sakali
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ya beyler sanırım bu grup kurma fikri konusunda istekli olmamamız sebebiyle bazı şeyleri göz ardı ediyoruz. Abi bende çok isterim öyle bir grup olmasını ama hocanın söyledikleri şeyler boş değil. Yani pekala forumda da birçok şey yapılabilir. Biz bunun için doğru düzgün bir çaba koymadan hadi grup kuralım dedik. Hocanın dediği gibi o işler discord Skype aracılığıyla da olabilir. Ama benim genel olarak gördüğüm grup fikrine katılan kişilerde hem beni denetleyecek hem de samimi olacağım kişiler olsun düşüncesi var. Tabi bir de beraber güzel işler yapalım düşüncesi var. Denetleme konusuysa şöyle ki sen forumda bir şeyler yazdığında ürün ortaya koyuyorsun bir nevi. İnsanlar ordan seni uyarıp bir nevi denetliyor zaten. Biz zaten forumu daha aktif kullanıp beraber mücadele ettikçe aramızda samimiyet oluşur, orası da tamam. E zaten bunları yaparsak üçü de tamam oluyor.

Nitekim grup fikri benim de çok istediğim bir şey. Ama işin aslı şu ki incide değiliz. Zaten güzel bir forumdayız. Bu grup fikrini istememdeki sebeplerden birisi de cuma ve orta salât gibi kuranda geçen şeyleri nasıl yerine getirebileceğimize dair kafamın karışık olması. Bu konuya da bir çözüm buluruz tanrının izniyle.

[mention]hoca dehanni[/mention] Kanka sana sinirlendim saçma sapan. Hâlbuki sadece duygusal bir ıkıntıydı. Grup fikrini çok istiyordum. Buraya bir şey yazmadım ama sen yine de kusuruma bakma.

Özetle beyler bu grup fikrine aşırı takılmaktansa belki de forumu daha canlı ve işlevsel bir hale getirmek için beraber çalışsak daha iyi olur. Çünkü grupta güzel bir tespit, yazı filan olursa grupta kalacak muhtemelen. Ama burda yapılırsa belki geleceğe bir şeyler bırakmış oluruz. Ayrıca beraber oluşturulacak 6-7 kişilik bir grup forumu boşlamamıza bile neden olabilir. İşin bir yanı da bu.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Aslında ben de WhatsApp grubu olmasını istemiştim başlarda ama burayı daha aktif kullanırsak Wp, Skype, Rc vb. gruplara gerek kalmaz. Hem de bizden başkaları da görmüş olur.

Münazara/Tartışma yapmak istediğimiz zamanlar ise bir başlık açılır ve onun altına herkes görüşlerini belirtir, sonuca ulaşılır.
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Beyler ben grubun herkesin birbirini çabalamaya teşvik etmesi ve sözsüz disiplin anlamında işe yarayacağını daha fazla geliştireceğini düşünüyorum. Grupta yazılan bisey buraya yazılmamışsa ve yazılınca bişeyler katacaksa gruba atan kişiyi forumda paylaşmaya teşvik ederiz ya da güzel bir tartışma konusu çıktıysa buraya yazmaya teşvik ederiz diye düşünüyorum. Yani benim gruba bakışım qardeş bulam ya da beraber iş yapalım değil zaten denildiği gibi samimiyet istersen yakın bulduğunla konuşursun,iş yapılcaksa yazar burdan katılmak isteyenlerle bişeyler ayarlarsınız benim asıl niyetim o çalışman gerektiğini anlamanın yanı sıra çalışmaya teşvik ve disiplin ortamı oluşması; ne burayı terkedelim ne de kendi kardeşliqimizi kuram diyorum; dediğim sadece daha iyi gelişiriz bana kalırsa. Ya zaten bişeyler aksarsa,grup amacına ulaşmassa,işe yaramazsa falan kapatılır. Bence bi denemek lazım isteyenlerle. Hatta şuan zaten 5-6 kişi falan var gibi duruyor; özel mesajdan numara atarsınız vatsapta grubu aramızdan şu şu kişilerle oluşturucaz,şu tarz şeyler yapıcaz diye kararlaştırırız sonrasına bakarız artık.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Yetkin kişi Hoca Dehanni olmalı..
Gruba alınacak kişi da sağlam birisi olmalı, "Sen bana orospu çocuğu dedin, bunu sana yakıştıramadım" diyenlerden olmamalı..
Görev verildiği takdirde iyi bir disiplinli biri olmalı, "mazeret uydurmamalı"..

Beyler, gerçekten harika ve hoş fikirleriniz var.. Benim kapım size daima açık, seve seve yardım ederim..
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık