Abi Abla hitabet baskınlığı

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

olumcul deney

Okunmamış mesaj

Assassin's Creed oynayanlar, Ezio'nun ve Connor Kenway'ın tavırlarını bilir..
Bu karakterlerin, kendilerine olan özsaygısı ve özgüveni oldukça yüksek. Tam bir ciddiyet karakterleri..

Misalen Connor, Karşısında 70 lik Achilles vardı, ve ona "Achilles" diye hitap ederdi..
Ezio, Leonardo kendisinden 7 yaş büyük bir karakterdi, fakat ismiyle seslenirdi..

Ek olarak;
Bizim Türk toplumunda "Abi, dayı, amca, abla" saygı kelimeleri sıkça kullanılır..

Bu kelimelerin getirisi ise bir dolaylı olarak "enseye tokat göte şaplak" olabilir ister istemez.. Yani 70 lik adam size bir köle muamelesi yapabilir..

Sözde ünlülere(!) bile ismiyle hitap ederiz, değil mi? Onların ismi, sıradan insanlara göre uç bir isimdir, bir markadır(!)

Olayımı anlatayım konu ile ilgili..

Bir gün tekele girdim..
Tekelci eleman benden 4-5 yaş büyük çingene birisi..
"Ordan şunu şunu verebilir misin?" dedim..
"Buyur ABİCİM(vurgulayarak)" dedi, farkettim vurguladığını, fakat yoluma devam ettim..
Eyvallah, kolay gelsin diyip çıktım..

Burada elemanın teki gereksiz bir baskınlık yapmıştı, saygı adına demiyorum beyler.. "Saygı" zaten hitap kelimesiyle olan birşey değildir.

2. olay da Ziraat Bankası'ndayken:

"Merhabalar, kendime hesap açtırmak istiyordum" dedim.
"Ismin ne?" dedi 35 lik dişi..
"Xxxxxx"
"Kaç yaşındasın"
"20 olacağım"(bu yıl 21 olacağım)
"Kimliğini verebilir misin?"
Çıkarttım verdim..
Kimliğim eski diye açılmamıştı hesap.
Ben de soğuk bir tavır ile "Tamam, iyi günler" dedim ayrıldım..

Belki anlamamışsınızdır..
Insanlara gereksiz "Abla, abi" gibi kelimeleri kullanmayı sevmiyorum.. Istemiyorum..
Ha "baq qnq böle yapınca cool oluos" demiyorum.
Fakat, gereksiz olarak "Abi oradan bir tane şundan versene" diyesim gelmiyor..

Bu da, sonradan bana başlığın vermiş olduğu bir hediyeydi..

Siz ne düşünüyorsunuz?

Böyle gayriresmi konuşmaya devam mı etmeliyim? yoksa cidden kullanmalı mıyım "Abi, abla kelimelerini" falan..

Farkettim ki zamanla alışmışım buna, insanların gereksiz samimiyetinden de kurtulmuş oldum..

Not: Kelimelerim, cümlelerim kendimi ifade etmem için yeterli olmayabilir..
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Öncelikle gereksiz bir konu. Görüşüme gelirsek abi abla konuşmanın iletişiminin akıcılığını bozuyorsa dikkat edersin kullanmazsın. Ağzına yapışmış alışkanlık olmuş ve rahatsız ediyorsa atarsın lügatından kullanmazsın veya karşındaki kişinin egosu vardır büyüklenecektir kullanmazsın. Nüans yani. Saygı kelimeyle oluşan birşey değildir ama büyüğün olduğu için oluşan saygıyı göstereceğin kişiye abla abi kelimelerini kullanarak somutlaştırırsın. ''Sana abi demem benim saygımı kazanacak ne yaptın'' tavrı da gereksizdir, bazı kişilerin senden büyük olması bile defaultta saygı duyman için yeterlidir bence. Yani içinden geleni yap amınakoyayım diyerekten dünyanın en genel cümlesiyle bitiriyorum yorumumu.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Stajyerken işyerimde benimle aynı katta yalnız çalıştığımız bir herif vardı 30 yaşındaydı ama 22 gibi gösteriyordu evli ama tavırlarıda ergen saftirik bir beta diğer çalışanlardan kimse sevmiyor onunla çalışmamak için staj yeri değişmek istemiştim olmadı geri döndüm neyse buna ilk başta abi diyordum sonraları içimden lan ne abi diyecem ben buna dedim betalığını belli etmeye başladı çünkü ben abi demeyi bırakınca buda gocundu benden istekte bulunurken abicim diye hitap etmeye başladı öyle böyle bir seneyi geçirdim, örümcek adama yapışan venom gibi bişeydi ruhumu emdi resmen rütbesi yettiğince mobbing yaptı patron bunu eziyor bu bana geliyor gücüde yok usta değil ancak işte ben stajyerim oda o kattan sorumluydu bir nevi ordan güç alıyordu, böyle birine siz olsaydınız değil abi kardeş konuşmayı çoktan dalardınız
olumcul deney

Okunmamış mesaj

belikebond yazdı: 07 Oca 2019, 22:18 Öncelikle gereksiz bir konu. Görüşüme gelirsek abi abla konuşmanın iletişiminin akıcılığını bozuyorsa dikkat edersin kullanmazsın. Ağzına yapışmış alışkanlık olmuş ve rahatsız ediyorsa atarsın lügatından kullanmazsın veya karşındaki kişinin egosu vardır büyüklenecektir kullanmazsın. Nüans yani. Saygı kelimeyle oluşan birşey değildir ama büyüğün olduğu için oluşan saygıyı göstereceğin kişiye abla abi kelimelerini kullanarak somutlaştırırsın. ''Sana abi demem benim saygımı kazanacak ne yaptın'' tavrı da gereksizdir, bazı kişilerin senden büyük olması bile defaultta saygı duyman için yeterlidir bence. Yani içinden geleni yap amınakoyayım diyerekten dünyanın en genel cümlesiyle bitiriyorum yorumumu.
Diğer dediklerinde haklısın kanka. Ama kendimi iyi ifade edemediğimi belirtmiştim. Konu bu yüzden gereksiz olarak lanse edilmiştir sana..
Gerçekten özsaygı gereken bir durum bu..
Tabikide ailemizdeki birine Abi abla teyze diyebiliriz, benim kastım sıradan insanlar..
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Mitch yazdı: 07 Oca 2019, 23:12 Stajyerken işyerimde benimle aynı katta yalnız çalıştığımız bir herif vardı 30 yaşındaydı ama 22 gibi gösteriyordu evli ama tavırlarıda ergen saftirik bir beta diğer çalışanlardan kimse sevmiyor onunla çalışmamak için staj yeri değişmek istemiştim olmadı geri döndüm neyse buna ilk başta abi diyordum sonraları içimden lan ne abi diyecem ben buna dedim betalığını belli etmeye başladı çünkü ben abi demeyi bırakınca buda gocundu benden istekte bulunurken abicim diye hitap etmeye başladı öyle böyle bir seneyi geçirdim, örümcek adama yapışan venom gibi bişeydi ruhumu emdi resmen rütbesi yettiğince mobbing yaptı patron bunu eziyor bu bana geliyor gücüde yok usta değil ancak işte ben stajyerim oda o kattan sorumluydu bir nevi ordan güç alıyordu, böyle birine siz olsaydınız değil abi kardeş konuşmayı çoktan dalardınız
Haklısın kanka.
Insanların, seni zayıf halka görmemesi için telkinlere başvurmalıyız, gerektiği yerde bile net olarak "Hayır" diyebilmek..
Yani kafeye girdiğinde ilk olarak "naber dayı yaauuvvv" diyip adamla birden cıvıklaşarak samimi olursan öbür gün "kalk kendin al kahveni" demeye başlar..

AC3'de Connor'un tavırlarına dikkat ettiysen bu işi harika gerçekleştiriyordu..
17 yaşındayken bile posta koyuyordu..
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Knk bu durumlar da nüanslar çok olur.
Kimisine "abi" dersin, seni küçük görür -denk tutmaz, kibirlenir-.
Kimisine "abi" dersin, ortam da senin üzerinden statü/prim kasar.
Kimisine de "abi" dersin, karşılığında saygı, sevgi görürsün.
Sen, Senden ufak birisine samimi davranıp "kanka" desen, tepene çıkar yüz verdiğine pişman eder. Kimisi de böyle samimi davrandığın için seni öz abisi gibi çok sever.

Bu tür insanları da ayırt edebilmen yalnızca insanları tanıman, analizini kuvvetlendirmen ve başlığı içselleştirmenle olucaktır ki davranışlarında ona göre otomatikleşicektir.

Saygı "sözle olmaz" demen yanlış olur ama "sadece sözle saygı olmaz" dersen daha iyi ve anlam karmaşası da olmamış olur. Ayrıca babana, dayına, halana isimleriyle hitap etmeyeceğin gibi, saygıyı hak ettiğini düşündüğün insana "abi" demen doğru bir davranıştır.

Ayrıca içinden gelmedikten sonra betanın birine "abi" desen ne olur demesen ne olur? Veya betanın biri "abi" demediğin için sana karşı "Abiciğim" diyip vurgulasa, atıfta bulunsa -ki bu egosunun incindiğini gösterir- ne olur?
Koy göte gitsin, takılma bu tarz şeylere.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık