Taklit

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Şu aralar buna taktım. Öncelikle takliti nasıl tanımladığıma, nasıl bildiğime değineyim.
Taklit sosyal çevrende veya filmlerde filan evrimsel olarak baskın karakter sergileyen ve seni etkileyen kişinin hal hareketlerini, karakterini kendine kopyalaman ve oymuş gibi davranmaya çalışman.
Bakarsın bu adamın her şeyi yerli yerinde -genelde film karakteri olur taklit edilen kişi- para, karı kız, emrinde adamlar filan sosyal çevresini istediği gibi yönlendirmiş kısacası. İstemeden veya isteyerek veya akılsızlıktan artık bilmiyorum ulan bunun sosyal çevresinde yarıyorsa bende o gibi olarak sosyal menfaatten yararlanırım kafasına bürünmesi sonucu oluştuğunu düşünüyorum.
Veya onun gibi hissetmeye çalışarak bi anlığına mükemmel olmak, rahatlamak kendini iyi hissetmek. Aşırı etkilenmek ve ona benzemeye çalışmak filan.

İşte mahallede, okulda gördüğünüz aynı amdan fırlamış gibi benzerlik gösteren bıçkınları buna örnek gösterebiliriz. Ama bu bıçkınlar artık taklitin uç noktası. Benim sorunum ve bunu yazma sebebim bunun gibi uçluklar görülmese de mikro şüpheler ve kafada dönen boş sorulardan dolayı. Açıklayayım.
Bunları biliyorsun taklit etme o zaman amınakoyayım diye düşünmeyin. İstemsiz sorular oluşuyor kafamda. Bu taklit olayı götteki sivilce gibi bir şey olmaya başladı benim için. Söze dökmekte zor.
Mesela bir söz ediyorum veya bi tavır hareket gösteriyorum ya da en basitinden tv deki bir olaya yorum yapıyorum tek başımayken, kafamda herif canlanıyor - herif zorunlu çevremde. Herifi görseniz behzat ç nin yandan çarklısı amınakoyayım- acaba onun gibi mi bir davranış gösterdim, taklit etmiş mi oldum şimdi gibi sorular oluşuyor. Kendimle karşılaştırmaya çalışıyorum.
Artık bilinçli olarak taktığım için farkında olmadan mı yapıyorum bunu yani kendime kafamdan sorun mu üretiyorum ya da gerçekten onun gibi mi davranıyorum bilmiyorum. Tüm bunları bilirken bile taklit etmek mümkün mü acaba diye düşünüyorum.
Çok mühim bir konu veya ızdırap çektiğim bir konu değil sadece dediğim gibi götteki sivilce gibi biraz rahatsız ediyor.
Enteresan bir durum yani.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

belikebond yazdı: 01 Şub 2019, 01:34 Mesela bir söz ediyorum veya bi tavır hareket gösteriyorum ya da en basitinden tv deki bir olaya yorum yapıyorum tek başımayken, kafamda herif canlanıyor - herif zorunlu çevremde. Herifi görseniz behzat ç nin yandan çarklısı amınakoyayım- acaba onun gibi mi bir davranış gösterdim, taklit etmiş mi oldum şimdi gibi sorular oluşuyor. Kendimle karşılaştırmaya çalışıyorum.
Artık bilinçli olarak taktığım için farkında olmadan mı yapıyorum bunu yani kendime kafamdan sorun mu üretiyorum ya da gerçekten onun gibi mi davranıyorum bilmiyorum. Tüm bunları bilirken bile taklit etmek mümkün mü acaba diye düşünüyorum
Knk önemli olan bilinçli olarak taklit etmemendir. "Ben bunumu taklit ediyorum yoksa" dediğin zaman özeleştri yap eğerki taklidin varsa veya o kişiye benzer beden dilinde bulunuyorsan acilen taklidi bırak -bunu motivasyon/taktik olsun diye demiyorum. Öncesinden neden taklit yapmaman gerektiğini bilmen lazım.-. Taklidin yoksa zaten anlarsınki akıl oyunudur, takmassın.

Kendini başkalarıyla da kıyaslama, bu özgüven sorunundan kaynaklı. İnsanlar temel de aynıdır üstünlük takvadadır sjjsh (ciddiyim).

Ayrıca herşeyi taklitte sanmamalısın, mesela ben Tcmanın, Hacının bazı espirileri çok hoşuma giderdi, günlük hayatta kullanırdım bu taklit değil. Ama üslupları kendi karakterleri ile bağdaştığını bilirdim. Üsluplarına benzemeye çalışmazdım.
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

O hareketi yaparken gerçekten o kişiye benzemek isteyip istemediğini sorgulaman gerek. Benim de çokça yaşadığım, tereddütte kaldığım, hatta bu yüzden en ufak baskınlık belirtecek bir hareket yapmamaya kastığım zamanlar olmuştu. Ama bu yanlış. İçinden geldiği gibi davran, daha sonra davranışlarının üzerine düşün. Asla hislerini, içinden gelenleri bastırma -tabi nüanslara da dikkat et, betanın tekine söversin adam da takıntılı biridir gider davalık olursun filan yani örnek olarak-. Gerçekten taklit etmeye kaydığın vakit anlarsın zaten. Yoksa "acaba"larla kafayı bozup en sonunda bütün ilişkileri sol öne alıyorsun.
olumcul deney

Okunmamış mesaj

Taklit sosyal çevrende veya filmlerde filan evrimsel olarak baskın karakter sergileyen ve seni etkileyen kişinin hal hareketlerini, karakterini kendine kopyalaman ve oymuş gibi davranmaya çalışman.
Buradan direk "Katarsis" kavramını anlattığını çıkarttım. Buna bir bak derim.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

olumcul deney yazdı: 10 Şub 2019, 02:21
Buradan direk "Katarsis" kavramını anlattığını çıkarttım. Buna bir bak derim.
Katarsis bir olay veya durumda yaşanılan duyguların o an gösterilemeyip daha sonrasında açığa çıkması anlamına geliyor galiba. Yani o duyguların açığa çıktığı ana katarsis deniliyor.
Benim yazdığım düz taklitin tanımı gibi bir şey. Katarsisle alakasız gözüküyor.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık