Altın Dişi ve Beta Dişisi

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kısa bir şekilde altın dişi ve beta dişisini birbirinden ayıran bir özelliğe değineceğim.
Dişiler genetik olarak sürüdeki en baskın erkeğe çekim duymaya programlanmışlardır. Bunun yıllar öncesine dayanan birçok rasyonel sebebi vardır. Şuan bunlara değinmeye gerek yok.
Beta dişisi genetik olarak grupta ki en baskın erkeğe çekim duyar. Aynı şey altın dişi için de geçerlidir. Yıllardan beridir gelen genetik programlamaya o da karşı gelemez. Bunun altın veya alfa olmak ile alakası yoktur. İnsan çekim duyar normaldir. Fakat aklı olan için tek kriter bu değildir. Önemli olan bu evrimsel güdü ile hareket etmemektir. Heh betalar eder işte. Erkeği de dişisi de...
Beta dişisi sevgilisi ile birlikte iken başka bir sürüye dahil olduğunda eğer ki o sürüde daha baskın bir erkek varsa ona yeltenmeye başlayacaktır. Yanında sevgilisi olsa dahi karşıda ki erkeğin algılayabileceği seviyede ona sinyaller gönderecektir. Aldatmaya meyilli olacaktır. Bunlar kaçınılmaz. Beta dişileri ile ilişki kuran her erkek aldatılmaya mecburdur. Sike sike mecburdur. Sadece yataktan bahsetmiyorum. Sözlü sözsüz her türlü aldatılacaktır. Tcmanın arkadaşıyla bir şeyler içtiği, alfa çekimini anlatan entryi hatırla. İlişkinin sadece evrimsel özellikler üzerine kurulduğu bir dişiden sadakat bekleyemezsin.
Kısacası beta dişileri için evrimsel olaylar her şeyken altın dişi için asla yeterli değildir.
Beta dişisi evrimsel olsun bizim olsun der. Kim olduğu, nasıl hastalıklı bir orospu evladı olduğu önemli değil, belli başlı alfa taklidi hareketlerini gösterebiliyor mu ? Tamamdır. Sen artık onun beyaz atlı prensisin.
Altın dişi ise bu evrimsel algoritmalara takılmaz. Erkeğin kim olduğu onun için önemlidir. Bakın evrimsel algoritmayı tamamen yok sayın demiyorum. Evrimsel de altın için en başta gereklidir. Fakat sadece en başta gereklidir. Sonrasında kişiliğin ve karakterin gelir. Sağlıksız beta dişileri birçok özelliğini pas geçip sana verebilir fakat bunu altından bekleyemezsin. Ayrıca altın dişiye sahte bir karakter sunup onu güdemezsin. Aklı olan sağlıklı bir dişiden bahsediyoruz. Analiz yeteneğini ne olursan ol gel diyen beta dişisi ile eş tutamazsınız. Uzun lafın kısası ''Siz alfaysanız o da altındır yarram... '' diyorum ve gözyaşıyla karışık flashback yaşıyoruz beyler.

Evrimsel algoritma ne amınakoyayım diyebilirsiniz. Evrimsel algoritma: dişinin erkekten çekim duymasını sağlayan binlerce yıllık süreçlerden oluşmuş sözsüz özelliklerdir ve bir beta erkeği tarafından taklit edilebilir. Taklit edilebilmesi özelliğinden dolayı aklı başında dişiler tarafından kriter yapılamaz. Aslında evrimsel algoritma daha kapsamlıdır. H.t detaylandırdı oraya bakabilirsiniz. Bu tanım sadece bu yazı ile ilgili olan kısmıdır.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka hangi kavramı nasıl kullandığını tam anlayamadım biraz karışmış, yani nerede neyi bahsetmek istediğin belli değil bu yüzden açıklama yapılamıyor yani yapılır da ihtimal üzerine oluyor bir sürü ihtimal oluyor o nedenle yazdığın kavramlara dikkat ederek daha açıklayıcı bir biçimde yazarsan anlaşılır olur. Ha benim mallığım da olabilir yani belirtin o zaman ey ahali, bir kısmı anlıyorum bir kısmı da anlamıyorum kopukluk oluyor kavramlar arasında.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kavramlar karışmış biraz. Açıklamaya çalışayım eksik yer kalırsa söyleyin tekrar.
Evrimsel özellikler = Evrimsel olaylar = Evrimsel algoritma Bu kelimelerin geçtiği yerlerde aynı şeyden bahsediyorum. Aynı anlama tekabül ediyorlar. Keşke bir tanesini kullansaydım. Sanırım orada karıştı. Evrimsel algoritma daha kapsamlı olabilir ama yazıda belirttiğim gibi sadece dişi erkek ilişkisi bağlamında kullandım. Yani evrimsel özelliklerin geçtiği yere algoritmayı koyabilirsin orda aynı şeyden bahsediyorum.
En baştaki genetik programlama kavramı ise dişinin belli başlı evrimsel özelliklere çekim duymaya programlanması diyebilirim. Bunun her dişide olduğundan, altın veya beta olmasının fark etmediğinden bahsettim. Sonrasında evrimsel güdüyü kullandım. Evrimsel güdü de dişilerde olan genetik programlamanın, onlarda oluşturduğu, akıldan bağımsız çekimi/güdüyü kastettim. Yalnızca bu güdü üzerinden ilişki kurulmaması gerektiğine değindim.
O üç kavramı farklı şeyler gibi okumayın. Sorun orda sanırım.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Beta, beta-omega dişisini alfa taklidi ile kandırıp güdebilirsin ancak altın dişi akıl liginde olduğu için yemez, birde öğretiyi yansıtınca zaten istemeden de baskın oluyorsun evrimsel programlamaya göre
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Editi giremedim: alfa taklidi yapan betalar baskın değildir sosyal ortamda bir sorun, panik durumunda rolleri alt üst olup kaybedeceklerdir, kardeşlikteki birisi o alfa taklidi yapan betanın anasıyla çekirdek çitler
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bir iki şey ekleyeyim. Aynı olay erkekler için de geçerli. Hem baskın kişiye yanaşma eğiliminden hem de belli başlı -özellikle fiziksel- özelliklere sahip dişilere çekim duymaktan bahsediyorum. Yazında altın dişinin de baskın akılsız erkeğe çekim duyacağını ima etmişsin ama ilginç bir şey var. Sen karşıdaki kişinin boş olduğunu bildikten sonra milletin imrenerek baktığı dişiler veya erkekler senin ilgini çekmiyor. Baskın tavırlarının taklit olduğunu, taklit olmadığı durumda dahi karşıdakiyle oturup bir ittifak kuramayacağını bildiğinden fazla önem vermiyorsun; sadece bilinçsel olarak değil içsel olarak da umursamıyorsun yani. Bunu göz önünde bulundurursak aynı olayın altın dişi için de geçerli olması gerek. Yazın altın dişi veya alfa erkek çekim duyuyormuş da sonra aklıyla duygularını bastırıp kendini frenliyormuş gibi bir anlam çıkarılmaya müsait olduğu için değineyim dedim. Evet, genler hepimizde var ve hepimiz bazı özelliklere çekim duymaya programlıyız; ama pisliğin kokusu burnunun direğini kırınca bu durum evrimsel kodlara baskın geliyor, direkt istemiyorsun yani.

[mention]hoca dehanni[/mention] ben yazıda bir karmaşa göremedim kanka. Nereyi anlamadığını söylersen daha iyi olur. Ha genel olarak anlaşılmıyor dersen ona katılmıyorum, açık bence yazı.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Altın dişi evrimsel algoritmalardan etkilenmez. Bir alfa nasıl evrimsel algoritmalara takılmıyorsa altın dişi de takılmaz. Sadece başta değil hiçbir zaman altın dişiyle olan iletişimin evrimsel algoritmalar üzerinden şekillenmez. Keskin akıl dediğimiz bu işe yarıyor zaten. Altın dişi testlere başlamadan önce senin ne olup ne olmadığını aurandan/enerjinden anlar -bu aura da içinin dışına yansımış halidir taklit felan edemezsin neysen onu yansıtırsın-, belli bir eşiği geçmediysen baştan siklemez bile yani eşiği geçtiysen ondan sonra senin üstüne düşer testler felan. Yani sen sırf zorunlu çevrende kralsın/halk arasında tanınıyorsun, iyi maaşın var, yakışıklısın, vücudun iyi diye o ilk aşamayı da geçemezsin bunlara ihtiyacın yok. Bu adanmanla ve bu adanmanın dışına yansımasıyla alakalı bir durum -yeterince adanabilmen için yeterince anlaman/akletmen gerekir-.
Evrimsel algoritma ne amınakoyayım diyebilirsiniz. Evrimsel algoritma: dişinin erkekten çekim duymasını sağlayan binlerce yıllık süreçlerden oluşmuş sözsüz özelliklerdir ve bir beta erkeği tarafından taklit edilebilir. Taklit edilebilmesi özelliğinden dolayı aklı başında dişiler tarafından kriter yapılamaz. Aslında evrimsel algoritma daha kapsamlıdır. H.t detaylandırdı oraya bakabilirsiniz. Bu tanım sadece bu yazı ile ilgili olan kısmıdır.
Kanka evrimsel algoritma primitif bir şekilde seni hayatta tutacak davranış yazılımındır. Yani nasıl bir hayvan aklı olmadığı için güdüleriyle hareket ediyorsa insan da aklını kullanmazsa evrimsel algoritmasının onu yönlendirdiği şekilde hareket eder. Elbet tüm dişiler programlanma olarak en baskın, kendisini ve doğuracağı çocuklarını en uzun sürede hayatta tutacak insanı arıyorlar ancak keskin akıl işin içine girince hayatta kalma kriterleri tamamen değişiyor aklı olmayan biri aklı olan birine göre yaşayan ölüdür böyle düşün. Bu nedenle beta dişisinin baskın saydığı tiple altın dişinin baskın saydığı tip arasında uçurum var başlık betasıyla tcma’nın versusu gibi oluyor qomedi xd ha beta dişisi de tcma’yı baskın görüyor elbette ama tcma’ya yakınlık duymasının sebepleri tamamen primitif altın dişinin sebepleriyle aynı değil.

Ayrıca evrimsel algoritmaları taklit etmek diye bir durum yok bu mantıksal safsata. Evrimsel programlamanı taklit edemezsin çünkü bu taklit edilecek bir şey değil. Evrimsel algoritmalardan doğan iletişim aşamalarında yapılacakları taklit etmek diye bir şey var. Bu şekilde kavramları karıştırdığın için anlam da karışıyor işte okuyunca beyin amcıklaması yaşıyorum. Dediğinden de şu çıkıyor altın dişi bu iletişim aşamalarını taklit eden betalardan başta etkilenebilir ama sonra bunun taklit edilebileceğini düşünüp kendini geri çeker gibi dby de değinmiş buna yanlış bu.

Tabi hatam olabilir gösterirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Şunu da söyleyeyim [mention]belikebond[/mention] kanka bir şeyi açıklamaya çalışırken topu hacı'ya atma. Zaten topu hacı'ya atman kendinin o konuyu çok da iyi anlamadığını gösteriyor, eğer konuyu iyice anlasaydın anlaşılır biçimde cümlelere de dökebilirdin. Hiç anlamadığın bir durum için "kanka ben bunu anlamıyorum açıklama yapamam hacı bahsetmişti oraya bakabilirsin" tavrını takınmaktan bahsetmiyorum o ayrı, konunun yarısını anlayıp yarısını hacı'ya atıp açıklama yapmaya çalışmaktan bahsediyorum öyle olunca bir yerde garanti sıkıntı çıkıyor zaten. Ha elbette analiz kasarken hataların olabilir bu çok doğal hiç yazma analiz kasma da demiyorum, hacı'ya topu attığın kısımları kendin açıklamaya çalışırsan konuyu etraflıca anlarsın ; açıklama yapmaya çalışırken, olayların üzerine düşünürken bazı şeyleri keşfedersin felan senin faydana olur. Diğer türlü ise konuyu yarım yamalak bildiğinle kalırsın.

Yine hatam varsa uyarırsınız.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Evrimsel algoritmalar ve evrimsel algoritmalardan doğan iletişim aşamalarını idare edebilmek bir erkekte olması gereken özelliklerdendir. Aklı olmayan primitiflerin bulunduğu bir Doğada yaşıyoruz, etrafımızda betalar var. Bu bir gereklilik. senin altın dişi ile olan iletişimin evrimsel algoritmalardan ilerlemez fakat akılsız sürüyle olan, evrimsel algoritmalardan oluşan iletişiminde nasıl performans gösterdiğin altın dişi ve onunla olacak olan ilişkin için gayet bir kriter yapılabilir. Yani en başta altın dişi içinde evrimsel gereklidir derken bundan bahsediyorum. Burda diğer betalarla olan iletişiminde taklit olan rolden değil, akılla serpilmiş olan karakterinin yansıttığı bir yetenekten bahsediyorum. Taklit olarak yapılmaya çalışıldığını altın dişi zaten anlıyor ve kriterden saymıyor. Yani evrimsel algoritma da bir altın dişi için en başta gereklidir sözüm hala geçerli ama yazıda sanki altın dişiyi gütmek için geçerliymiş gibi yazmışım, yok öyle değil.

Ayrıca evrimsel algoritma gayet taklit edilebilir. Yanına 7 kişi al sürü halinde dolaş. Evrimsel algoritmada rol oynamış oldun. Etrafında insanlar olduğu için güçlü olduğunu ve hayatta kalma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiş oldun.

Topu hacıya atma sebebim hacının hali hazırda detaylandırmış olması ve benim o kavramlar üzerinden bir şeyler anlatmak istememdi. Konuyu anlatırken birde kavramları tekrar detaylandırmak istemedim. Benim kavramları ne kadar anladığım tartışılır. Konunun anlatılmasında ve kavramların kullanılmasında hata, karışıklık olmuş olabilir. Bu da ortak anlayıştan çıkmış insanların tartışıp açığa çıkarılabileceği ve düzeltebileceğimiz şeyler. Tabi ki bir dahakine konuyu anlama ve anlatma konusunda daha az hata ve daha az karmaşıklık olmasına dikkat ediciğim.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Kanka evrimsel olarak baskın durmaya, bundan doğan iletişim aşamalarını idare edebilmeye ihtiyacımız yok. Ha zaten aklın varsa baskınsındır ama baskınlığın sebebi evrimsel algoritmalara oynaman değildir. Sen alfaysan ve karşındaki altın dişiyse yolunuzu bulursunuz zaten çok önemli bir mesele değil işler akılla hallolacağı için. Altın dişi de senin evrimsel algoritmalara göre ne kadar baskın göründüğüne, iletişim aşamalarını ne kadar iyi yürüttüğüne bakmaz sen bunlara sahip olsan da altın dişinin odaklandığı şey bu değildir. Evrimsel algoritmayı taklit edemezsin derken de kavramdan bahsederken hata yaptığından bahsediyorum evrimsel algoritma = primitif davranış yazılımı, yazılımı taklit edemezsin yazılıma göre baskın çıkacağın durumları taklit edebilirsin diyorum kelime seçimin yanlış yoksa bahsetmek istediğin şey doğru ama yanlış yazıyorsun bundan bahsediyorum.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık