3 Yıl Önceki Bana Öğütler

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Başlığı en yakın arkadaşlarınla paylaşmak, verilen öğretinin değerini onlara da göstermek istiyorsun anlıyorum. Fakat bu başlığı kafana göre sağa sola atamazsın. Başlık sürecinde ki anlamayan ve çıldıran betalar sana bunu göstermiş olmalı.
Başlık herkeste aynı etkiyi yaratmıyor. Bunu başlık altında gördüysen zorunlu çevrende de emin ol böyle.
Zorunlu çevrendeki insanların yüzde 90' ında sende verdiği etkiyi vermeyecek. Bırak açıklayayım :
Öncelikle öğretimiz asla toplumun geneline yayılamaz. Toplumun geneline yayılamadığı gibi senin zorunlu çevrenin de geneline yayılamaz. Yani öğreti herkes ile öylece paylaşılmaz. Zorunlu çevrende ki 30 kişi var ya hani...
Sadece biri anlayacak. Belki o bir kişi de anlamayacak. Bu forumda ki insanlar olsun, o zaman başlık zamanında ittifaka yönelen insanlar olsun hep azınlık olmuşuzdur. Bu yüzden başlıkla yeni karşılaştıysan, karşılaştığın hazineyi etrafa saçmak istiyorsan yapma. Törpüle o isteği.
Vermek istediğim 2-3 kural var eğer başlığı başkasıyla paylaşacaksan. Kriter gibi düşün.
Birincisi başlığı ilk önce kendin anla. Eğer ki en başta kendin çalışıp gerekli derinliğe ulaşmazsan, zaten başlığı paylaşmak istediğin kişiyi de yanlış seçeceksin. Kankinin delirmesiyle bitecek olay. Bu yüzden kendine bir süre ver.
Ben süreçleri tekrar yaşasaydım kendime 6 ay verirdim. Başlığı okuduktan sonra paylaşmaya karar vermeden geçen 6 ay.
İnsana ve betalara aşinalığın bu süreden sonra emin ol artacak. Götünle okumadıysan artmamasının imkanı yok.
Bu 6 aydan sonra başlığı kimin anlayıp kimin anlamayacağını 3 km öteden sezebiliyor olacaksın. Bu sayede öğretiyi paylaşacağın kişiyi çok daha iyi analiz edebileceksin ve doğru kişi ile paylaşma oranın yükselmiş olacak.
İkinci vereceğim kural ise asla fazla beklentiye girme. Bir kişi seçmiş olsan ve ona atacak olsan bile sen sadece
ona rehber olabilirsin. Başlığı atarsın dikkat etmesi gereken yerleri söylersin. Öneminden bahsedersin.
Soru işaretleri varsa onları cevaplarsın. O kadar. Gerisi ona kalmış. Başlık sürecinde de Tcma defalarca söylüyor, ''Ben kapıyı aralarım girmek senin elindedir'' temalı sözleri. Aynı şekilde senin durumun da aynı. Sen başlığı atarsın, yardımcı olursun gerisi ona kalmıştır. Baktın anlamıyor, son bir şeyi açıklamaya çalışayım şunu da belirteyim belki anlar gibisinden
sakın düşünme. Götüne sihirli değnek soksan yine anlamayacak. Hissiyattan, menfaatten kuruntulanmaya devam edecek.
Bu yüzden gerekli gördüğün uyarıları yap baktın olmuyor yüz çevir.
Üçüncüsü öğretiyi illa biri ile paylaşmalıyım diye düşünme. Yok böyle bir olay. Yazıyı atıp yardım etmek
istediğin kişiye karşı iki kez düşün. Çevrende ki insanların başlığı anlama oranı bu kadar az iken acele etme.
Çevrendeki insanlara karşı fazla umutlu olma. Yazının başında söylediğim gibi. 2-3 yıl yaşadığın zorunlu çevrenden ya birisi anlar ya da o birisi de anlamaz. O birisi ile karşılaşmak ise sana bağlı değildir. Tanrı isterse karşına çıkar. İstemezse çıkmaz.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Bir kural daha ekleyecek olursam eğer ki öğretiyi biri ile paylaşıyorsanız Tcmanın da bize ilk başta yaptığı gibi aşamalı eğitim verebilirsiniz. Bütün öğretiyi birden önüne atmaktansa, parça parça kesitler sunmak, rahat anlaşılır kavram ve yazılardan bahsetmek, yazardan bahsetmek bence daha rahat anlaşılmasına sebep olacaktır. Paylaştığınız kişi iki aşamalı eğitimden geçer gibi olacak yani. İlk önce sen ona aşama aşama tanıtacaksın tcmayı ve öğretiyi sonrasında Tcma bizzat.
Tabi sapacak olan yine sapacaktır, öğretiyi dürüp götüne soksan bile değişmez.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık