Yaşlanmak ve Gelişim

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kişi üzerine düşen sorumlulukları yapıp hayatını aklı ile idame ettirebiliyorsa dünya üzerinde geçirdiği zaman ile doğru orantılı olarak gelişimi de ilerliyor. Bu ilerlemenin hızı da yine kişiye bağlı ve çok fazla etken var. O yüzden kimisi 3 ilerleyip 4 geri giderken kimisi aynı sürede 4 ilerliyor 1 geri gidiyor, değişken fazla. Bu bir miktar geri gitme olayı ise sanırım toplum içerisinde olan herkesin kaderi. Yani sürekli olarak bir yandan topluma maruz kalırken ve sağlıklı bir sürünün içerisinde değilken birisi de çıkıp "ben 5 ileri gidiyorum hiç geri gitmiyorum " yaparsa bu pek gerçekçi olmaz. Kişi toplumun içerisindeyken o dalgalanmaları yaşamaya biraz mahkum yani. Fakat minimize etmek elimizde olan bir şey.
Bu akıl sahipleri için böyle. Bir de diğer tarafta yarra kökten yemişler var ki bunlar 950 yıl dünya hayatı yaşasalar yine bir sik olmaz. Bunlar için pozitif ivmelenme diye bir şey yoktur mesela. Her yıl daha fazla boka batarlar, dünya üzerindeki geçirdikleri zaman, yaptıkları hatalar bunlara bir şey öğretmez. Düzelme şanslarını ise bir süre sonra hepten kaybederler. Nasıl aklı belli bir seviyede olan insanın sapması çok zor ise belli bir seviyede boka batmış insanların da doğru yola girmesi çok zordur ama daha da dibe batabilirler bu kolaydır. Kısacası her insana zaman yaramaz. Zaman yaradığı insanlar ancak aklı olanlardır diğerleri için ise daha fazla delirmekten başka bir şey yoktur.