Forumun ve nick6'nın Gidişatı Hakkındaki Düşüncelerim

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

esref su iciyor
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Öncelikle selam. Uzun süredir bir konu hakkında önemli bir şey yazmıyorum. Daha önceki yazdıklarım da çok vatana millete hayırlı şeyler sayılmaz ama, bunu en azından denemiyor olmak benim açımdan bir problem. Neden yazmadığım üzerine düşündüğümde burada oluşturduğumuz kitle tarafından dışlanmaktan korktuğumu farkettim. Aslında burada istemsiz olarak birbirimizi baskıladık (ki baskılanmak bunu yapananın suçu sayılmaz çünkü insanlar bunu akıl dışı bir şekilde yaparlar farketmezler. burada hata yüzde 50 baskıyı kabullenendedir.) ve bunun sonucu olarak kimse hiçbir şey yazmıyor. Yazanlar da yazdıklarına cevap falan bir geri dönüt alamayınca yazmayı bırakıyor. Bu durum benim açımdan böyle ve gördüğüm üzere çoğunuzda da böyle. Hani yüksek bir mevkiye atanmak isteyen bir eleman olur CV sini temiz tutmak istediği için etliye sütlüye karışmaz, ortamdaki taşaklı para babalarına eyvallah çeker. Burada da benzer bir ortam oluştuğunu görmek zor değil. Kimse herhangi bir etkileşimde bulunmuyor böylece hata yapmayarak kardeşliğe girme şansını arttırmaya çalışıyor ama bu kestirme aramak ve kardeşliğe giden kestirme yol yok. Hayatın çoğunda böyle kestirme yol yok değişim ve gelişim yüzleşme, acı çekme ister diyip duruyoruz ama evde yatağında uzanmış beklerken bunları bulmak zor. Çünkü dünyayla/hayatla etkileşime geçmeden onu öğrenemezsiniz. Ya da başlıkla haşır neşir olup analiz etmeden, yaptığınız analizlerin tutarlılığını sizin kafanıza yakın olan insanlarla paylaşmadan ve geri dönütler alıp hatanızı farketmeden bu alanda da istedikleriniz olmaz. Ha siz analizi eder yazarsınız ama herkes eli sikinde beklemeye devam eder burda sizin yapacağınız bir şey yok ama kendi üstünüze düşeni yapmadan da başkalarını sorumlu tutamazsınız. Burada siz diye hitap ettim şimdi bir kötü niyetin önüne geçelim bunları yapan aynı zamanda benim. İtiraf etmem gerekiyor yazdığım yazıda hata bulunur da ne kadar mal olduğum ortaya çıkar diye bir şeyler karalamaya götüm yemiyor. Bunu sadece ''esrefin itirafı iste'' gözüyle bakmayın biliyorum ki çoğu kişide durum bu. Ve yaptığımız bu hareketle kötü pis kaka dediğimiz kitleden de hiçbir farkımız yok. Başlık jargonuna hakim olup onunla konuşmak ve burada bir saçma sapan bir kültür oluşturmak bizi başlıkta derin yapmaz. Hata ediyoruz uyarıyorum.
Kullanıcı avatarı
Teknokrat
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Baskıdan korkup yazmamak olayı anlamamak olur. Her şey tartışılır, eleştirilir hatta belli bir sertlik olur sertlikten kastım tavizsizlik. Burda gözetilmesi gereken şey karşıdakini gerektiği ölçüde eleştirmek olabilir. Eğer böyle arkadaşlar varsa yazsınlar çünkü daha derin veya sadece o konuda bir şeyler çözmüş diğer elemanlar seni eleştirmeden gelişmeyeceksin. Ama konuşulması iyi oldu bu konunun gerçekten yazmaya korkan, çekinen bir kitle var hepsi bu yönlerinin farkında olsun. Eğer iyi niyetle gelişme yolunda olan ama yeterince derin olmayan bir arkadaşa gereğinden fazla eleştiri veya bir şeyler bilmek üzerinden bir ego tatmini varsa o kişide uyarılmalı ve o da hata ediyor.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Beyler burada "birbirimizi basqıladık ve bunu farqında olmadan yaptıq" denilen şey denetim mekanizmasının ta kendisi. Yoksa burada birine zarar verecek bir baskılama durumu yok yani. Kardeşliğin içinde zaman geçirmenin gelişim hızını inanılmaz artırmasının en büyük nedeni yine bu mekanizmanın çatır çatır işlemesi. Bu mekanizmanın sağlamlığı burada bulunanların öğretide ne kadar derin olduğuyla ve kardeşlik yetkililerinin çok büyük ihtimalle bir gün buraya bakacak olmalarıyla/daha önceden bakmış olmalarıyla alakalı burada. Bu mekanizma aklını kullanmayanların vızzıklarının büyük bir kısmını onlar daha vızzıklamadan önlüyor, bir kısmını da akıl sahibi kişiler vasıtasıyla manuel olarak çürütüyor. Aklını kullananlar için bir kalite kontrol olayı sunuyor. Müthiş yani. Eğer bu mekanizmanın yarattığı etkiden dolayı yazmıyorsan, korkuyorsan -korkmak ayrı elinden geldiğince çabalarken bilgin olmayan konu hakkında yorum yapmamak, gereksiz soru sormamak felan ayrı- yapman gerekeni yapmıyorsundur -bu buraya her yazanın gerekeni yaptığı anlamına gelmez-, yapman gerekeni yapmıyorsan da akıl sahipleri tarafından dışlanman adaletin gereği zaten -bunları birine özel değil genel olarak yazıyorum-.

Dikenlerden üzüm çıkmaz beyler, yani burada o mekanizma gevşese -ki buradan çıkan wp gruplarının neredeyse hepsinde evcilik oynanıp her türlü vızzığın havada uçuşması bu mekanizmanın orada çok gevşek olmasından dolayı, ayrıca burada da gevşedi maalesef- veya hiç olmasa o kişiden yine sağlıklı bir şey çıkmayacağı çok açık. Üstüne bir de ortam kirlenir. Hacı'nın dediği "kardeşlik'te sevgi görmen ve siklenmemen arasında 1 saat süre olabilir eheheh. alınmak ve atılmak gibi. bu disiplin aklı güçlü olmayanlara kafayı yedirir" olayı bu basqılanıyoruz diye rahatsız olunan şeyin uç hali anladığım kadarıyla. Yapması gerekeni yapan kişi böyle korkular olmadan ittifakı kendi seviyesince ayakta tutar, hatalarını gizlemeye ıkınmak yerine “biri gelse de çatır çatır beni eleştirip hatalarımı söylese de daha hızlı gelişsem” mantalitesinde takılır. Öyle yani, hatam varsa gösterirsiniz.

hoca dehanni
8 gn 18 saat

"Bu mekanizma aklını kullanmayanların vızzıklarının büyük bir kısmını onlar daha vızzıklamadan önlüyor, bir kısmını da akıl sahibi kişiler vasıtasıyla manuel olarak çürütüyor. Aklını kullananlar için bir kalite kontrol olayı sunuyor. Müthiş yani."

Beyler burada kavramlar karışmış. Buradaki denetimin kalite kontrol olayı yaratması herkes için yani genel olarak ortamın kalitesince adalet gerçekleşiyor bunun sonucu olarak da betaların vızzıkları büyük ölçüde kesiliyor, gevşeklik yapanlar niyetlerini değiştirmedikçe ortamda tutanamayacağını biliyor ona göre davranıyor veya davranmasa bile gereken muameleyi görüyor felan ortamın kalitesi korunuyor. Leveli düşük de olsa aklını kullanan insanlar için ise etrafındakilerin kendince yardırdığı bir ortam onların da işini kolaylaştırıyor hem bireysel hem toplumsal olarak birbirini besleyen bir mekanizma oluşuyor -tabi aklını kullanmayan biri de bu tarz bir ortamdan etkilenebilir kendine bazı konularda çeki düzen verebilir ama akıl kullanılmadığı sürece bu sadece etkilenmeden doğan bir taklit olacaktır zaten o kişi de ürünlerinden kendini belli eder- alıntıladığım yerde bunları demek istemiştim. Hatam varsa da gösterirsiniz.

hoca dehanni
5 gn
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık