Başlık Terimleri : Test

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Şimdi beyler ilk önce bunlar bu foruma boşuna mı koyuldu ammınaaaa diyerek başlık terimlerine değinmek istiyorum. Hepsine belki değinemeyebilirim fakat seçtiğim birkaçı üzerine naçizane yorumlarımı sizlerle paylaşacağım. İlk olarak test kavramını açıklamaya çalışacağım. Test nedir nasıl yapılır sorularını başlıkla yeni tanışmış bir genç kurt bana soruyormuş gibi hayal ederek yazıyorum evet bismillah.
Şimdi testin tanımını yaparsak : Test, bir insanın sağlıklı olup olmadığını anlamak, ayırt etmek için yapılan hamleler silsilesidir diyebiliriz. Biraz daha barzolaşırsak insanın ne sik olup olmadığını açığa çıkartan uygulamalar/mekanizmalardır. Kişinin keskinleştirmesi gereken yeteneklerden biridir çünkü ittifak kuracağın veya kurmayacağın insanı test ederek ayırt edersin. Evet bazı insanlarla 10 saniye yan yana kalman ne bok olduğunu anlaman için yeterli olur, çoğu insanı test etmeye bile gerek duymazsın, kendilerini apaçık ele verirler fakat karşılaşacağın her insanda bu geçerli olmayabilir, yani karşındakinin kim olduğunu kestiremeyebilir muallakta kalabilirsin. Bu durumda da testler devreye girer işte. Kasıtlı olarak hazırlanmış, planlanmış hamlelerle kişiyi bazı durumlar içerisinde bırakırsın aldığın karşılığı da değerlendirir hak ettiğini verirsin. Dediğim gibi başlıktan çıkmış her insanın çok uç olmasa da optimum seviyede test edebilmesi gerekir. Bu sadece birlikte olacağın insanı belirlerken değil aynı zamanda insana dair derinleşirken de gereklidir. Betalara dair anlayışını geliştirmene de yardımcı olur. İnsanda, hayatta derinleşirken her şeyi kullanmak ise amaç, toplumla deney yapmak, test yapmak kesinlikle buna hizmet eder.
Nasıl yapılır sorusuna gelirsek : Bu insanın kim olduğunu anlamak için yapılan kasti hamleler kişiden kişiye göre değişebilir. Hem uygulayana hem de uygulanana göre farklı haller alabilir. Her babayiğidin yapabileceği bir şey değildir. Yaratıcılık, insana dair güçlü bir anlayış, sosyal dinamiklere dair farkındalık, gördüğünü doğru yorumlayabilecek bir adet akıl ve ufaktan rol yapabilme vs vs gereklidir. Öyle toplumdan alelade bir denyonun yapacağı iş değildir yani. Emek herhalde düzgün test edebilmek için kilittir burada. Hayatın her alanında olduğu gibi bu yetenekte çalışma ile gelişir abi.
Daha ilk denemende kardeşlik testleri seviyesinde test edeceğini sanma yani. Zamanla gelişecektir, denedikçe, kafa yordukça, emek verdikçe. Bu her şeyde böyle olum zaten. Yarın öbür gün boksa başlayacaksın atıyorum, mike tyson gibi yumruk mu atacaksın ilk idmanda. Zaman bir şeyde keskinleşmek için gereken kilit şey. İnsanın doğası böyle, bir günde bir şey değişmiyor, yol katedeceksen zaman harcayacaksın. Test de böyle işte. İlk önce basit, sığ şeyler denersin ama en azından denersin. Bu zamanla kompleks bir hal alır daha uç test etmeye başlarsın filan ama işte ilk önce denemen, başlaman gerekiyor. Yani şurada amaç hayatta insanda derinleşmek ise dediğim gibi kullanabildiğin her şeyi kullanacaksın. Dizisinden tut, oyununa, oyunundan tut sosyal çevrendeki betalara kadar. zaten bu botlardan oluşan sosyal çevre, zorunlu çevre başka ne neye yarar söyle. Yani bu dingillerin iki tanecik işlevi var. Seni eğlendirmek, sana öğretmek. Aha bu kadar. dahası yok . Dahasını arama bunlara odaklan. Biz alfa gurtlar için sosyal çevreye yaranmaya çalışmak gibi bir şey yok artık. Tcma çevresinden vazgeçip, sadece test, deney amacı kullanmaya başladığında 16 yaşındaydı. Belki daha da genç. Tcma ile yarışalım demiyorum dikkat et, hayatındaki kavramlara nasıl yaklaşım gösterdiğini örnek alalım diyorum. Başlıkla karşılaştıysan zorunlu çevren artık test, deney gözlem sahası. Ötesi değil. Şimdi sen bunları yazıyorsun ebesinin amı gibi test de ediyorsundur diyebilirsiniz ama yok daha adam akıllı edemiyorum dasdasdasada. Kolay bir şey değil abi dediğim gibi. Alınteri, odaklanma, birikimli çalışma, oturup kafa yorma gerekiyor. Ve bunu sistematik olarak yapmalısın ki günün sonunda cidden elinde bir şeyler biriksin. Son olarak fikir vermesi açısından hacının yazdığı bir test mekanizması örneği verelim sonra da kapayalım tezgahı.
Bu fikir verir fakat sadece fikir verir yani uygulanabilir şeyler tabii fakat çoğunluk olarak iş kişinin kendisine düşüyor nüansları gözetip bazı hamleleri yapmak filan bunlar kişinin kendisi çözmesi gereken şeyler. Yani tcma sana birebir kendi kullandığı test mekanizmalarını öğretse bile bunları uygulamak, bunlardan çıkarım yapmak filan kişinin kendi şahsi işi. Neyse birkaç örnek yazalım yeter. Meselaaa tcma nın yeni gelen çıraklarla gece gündüz takılması var. -Beyler burada kilit nokta kişinin duygularının ve menfaatlerini devreye sokmak ve bununla nasıl başa çıktığını gözlemlemek. Buna dikkat edin-. Şimdi bu örneği çözümlersek: yeni gelmişsin ve tcma gibi bir figür sana yoğun ilgi gösteriyor seninle konuşuyor takılıyor felan. Çırağa noluyor peki ?götü başı ayrı oynamaya başlıyor ''tcma bana böyle ilgi gösteriyorsa ben sadrazam filanım heralde'' kuruntusuna kapılıyor sonra pat sepet. Dikkat edersen direk duygular devreye girdi ve çırak yarra oturdu. Çevrende uygulayabileceğin gayet basit bir test. -aynı zamanda efektif- İbnenin tekini kestir gözüne, ilgi göster, yanından ayrılma, konuş iyi niyet göster yardım filan et birkaç durumda izle gör ne olduğunu. Yani denemek lazım beyler deneyin bir şeyler gözlemleyin zarar çıkmaz. -şu durum var bazı durumlarda bu testler sana sağlıksız geri dönüt yapabilir tamam al dene diyorum ama bazı uç testlerde kişi seni stabil görmeye bilir tehlikeli biri olarak algılayabilir filan bunlar da herkes tarafından aşılabilecek şeyler değil yani kısacası deney,test yaparken de kişinin haddini bilmesi, altından kalkamayacağı işlere girişmemesi gerekir. Bu da warningi işin- Bir diğerine gelelim veya gelmeyelim beyler yeterli aq. Ebesinin amı gibi uzun oldu ama idare edin en kısa bu şekilde anlatabildim. Hatam varsa uyarır, sorunuz varsa sorarsınız. Haydi selametle.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Test etme işi kasıtlıdan çok kasıtsız yapılır içinden gelerek test kombinasyonlarının türlerinin sınırı yoktur madde madde sayamazsın misal tcma çıraklarla takılırken aslında onların götlerinin kalkma ihtimalini biliyor ama test ederken yani onlara davranırken buna ihtimal vermeyerek davranıyor beklentisi dur şunları test edeyimde azsınlar değil test ettiğinden bilincine bile yansıtmadığına emin olabilirsiniz test etme tamamen saman altı ve sürekli yapılıyor sağ beyinden gelen birşey olduğuna eminim yani çırakların buna karşı bir savunma/geçiştirme mekanizması geliştirme şansı da yok, bunun sebebi insana dair akılsız ve akıllı insana dair ayrıntılara hakimsin ve neyin olduğunu biliyorsun yani eğer test ediyorsan oyunu kuran da sensin, sonra pat çırak akılsızlık edince haklı olarak atılıyor. Bende bu şekilde karşıdaki insanı sağlam etkileyen testler yapabilirim ama karşı karaktere ve test edecek kişinin karakterine göre yapılacak testlerin türü tipi değişebilir bu yüzden sürüyle kombinasyon olabilir dedim misal birisi olur ona zaten akıl liginden biriymiş gibi davranır kendini ifşa etmesini bekleyebilirim kimi blöf tarzı testlerde yapılabilir karşı tarafın iradesinin zayıflığını veya güçlülüğünü ortaya çıkarmak için veya adam sana karşı yaptığın basit bir anlayışsızlıktan dolayı haklı olarak bir tavır almıştır hatta belki bu tavrı/tepkiyi sağlıksız şekilde abarttı diyelim sense bunun bir an art niyetten doğmadığını bilsen bile o an içinden test etmek gelir ve onu saldırı almışçasına karş tepki vererek daha da zorlayıp onun bilinçaltının ortaya çıkmasını sağlayabilirsin sanırım bu son söylediğim biraz uç bir testti ve amaç öğrenmek olduğu için uç test etsem bile çekinmeyi felan aklıma getirmemeliyim test etmek zevklidir bazı şeyler gereksizdir mesela köpeğin kulağının acıdığını bilirsin ama oraya bir daha dokunursan bu öğrenmek değil mallıktır cahilliktir, h.t. tcmanın testleri sözle ifade edilemez yaşanır demişti bende fazla sorgulamadım bu konuyu fakat sanırım bu tarzda şeyler yanıldığım konu varsa alıp gösteriniz
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kanka testler kasıtsız yapılıyor demişsin fakat bal gibi de kasıtlı yapılıyor sor test grubu atıklarına asdasdasdas. Kasıtsız yapanlar genellikle dişiler, -onların ki de farklı bir olay tam olarak şuan bahsettiğimiz test kavramı ile aynı değil- onun dışında kardeşlikte veya başlıktan çıkmış ve öğrenmeye çalışan bir insanda bu gayet kasıtlı olarak yapılır. Tcmanın çırakların azmasına ihtimal vermemesi gibi bir şey de yok kanki niye böyle bir şey olsun. Çıraklarla olan bütün olay zaten azacak mı azmayacak mı bunun gözlemi. Tcma nın çıraklara ve zorunlu çevresine yaptığı her şey eleyici testten ibaret. Direk kim olduğunla ilgileniliyor. Yani ihtimal vermeme gibi bir durum filan yok. beklenti zaten direk olarak şunları test edeyim kim olduklarını öğrenelim yönünde dediğinin aksine. Öyle yani hacı. he birde saman altı olur demişsin burada da biraz yanılma payın var çünkü genellikle yapılan test apaçık ortada olur fakat kişinin duygular menfaatler girince işin içine sıçar. Saman altından ziyade apaçıklık gibi bir durum var yani, ama dediğin gibi daha radar altı yapılan şeyler de olabilir elbet.
Kullanıcı avatarı
Mitch
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Kasıtlı kasıtsız mevzusu şununla alakalı testler otomatiğe bağlıyor yani sağ beyinle yapılıyor bence sol beyinle düşünerek değil,
Şunuda düzeltelim azmamasına ihtimal vermemek ve saman altı dediğim şeyde önemsiz bir detaylar belki de, çırağa karşı beklentisi testten sağlıklı çıkmasını beklemek yani test yaparken adam çırağı elemeye çalışmıyor aksine çaba gösteren teste maruz kalan çırak, saman altı dediğim şey de öyle gereksiz bir detay yaşayan bilir zaten kendinden bile saklıyor testi uygularken ki test etmek bu yüzden ustalık gerektiren birşey uzatmaya gerek yok bunu
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Ek olarak, yazdıklarımdan sanki kardeşlik sizi almamak için çabalıyormuş gibi bir anlam çıkmasın evet günün sonunda genel olarak alınmıyorsunuz fakat sizi almamak yönünde bir uğraş yok daha çok sen sıçıyorsun onlarda görüşürüz diyor asdasdasdad testlerin asıl amacı aslında yüzleştirmek ve aştırmak. Yani değinmediğim bir geliştirici yönü de var. Ona da yukarıda değinseymişim iyiymiş
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık