Başlık Terimleri : Toplumsal Baskı

"Bir adamın büyü dediği şey, diğer adamın tekniğinden ibarettir." -Robert Heinlein

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Toplumun çoğu mal olduğu için yapacakları toplumsal baskı da malcadır. Direk düz mantık var yani burada. her şey de nüans olacak diye bi kaide yok euheueu. Toplum sağlıksızsa insana yapacağı baskı da sağlıksız olacaktır. Eğer ki toplum sağlıklı ise o toplumun yapacağı baskı da sağlıklı ve insanı geliştirmeye yönelik olacaktır (bkz: Kardeşlik ) Şurada bir yerde hocanın yazısı olacaktı hatta konuyla alakalı dur bi bakayım.
[mention]Beyler burada "birbirimizi basqıladık ve bunu farqında olmadan yaptıq" denilen şey denetim mekanizmasının ta kendisi. Yoksa burada birine zarar verecek bir baskılama durumu yok yani. Kardeşliğin içinde zaman geçirmenin gelişim hızını inanılmaz artırmasının en büyük nedeni yine bu mekanizmanın çatır çatır işlemesi. Bu mekanizmanın sağlamlığı burada bulunanların öğretide ne kadar derin olduğuyla ve kardeşlik yetkililerinin çok büyük ihtimalle bir gün buraya bakacak olmalarıyla/daha önceden bakmış olmalarıyla alakalı burada. Bu mekanizma aklını kullanmayanların vızzıklarının büyük bir kısmını onlar daha vızzıklamadan önlüyor, bir kısmını da akıl sahibi kişiler vasıtasıyla manuel olarak çürütüyor. Aklını kullananlar için bir kalite kontrol olayı sunuyor. Müthiş yani.[/mention]
[mention] Buradaki denetimin kalite kontrol olayı yaratması herkes için yani genel olarak ortamın kalitesince adalet gerçekleşiyor bunun sonucu olarak da betaların vızzıkları büyük ölçüde kesiliyor, gevşeklik yapanlar niyetlerini değiştirmedikçe ortamda tutanamayacağını biliyor ona göre davranıyor veya davranmasa bile gereken muameleyi görüyor felan ortamın kalitesi korunuyor. Leveli düşük de olsa aklını kullanan insanlar için ise etrafındakilerin kendince yardırdığı bir ortam onların da işini kolaylaştırıyor hem bireysel hem toplumsal olarak birbirini besleyen bir mekanizma oluşuyor[/mention]

Bunlar bu konuya dair güzel fikir veren yazılar. Toplumun içinde bir denetim mekanizmasından bahsedemiyoruz çünkü akıl yok. Çoğu sapmış ve onlara uyarsan sende sapacaksın. Gelişmeye yönelik değil direk geriletmeye yönelik bir işlev görüyor. Sürünün önemi buradan geliyor. Seni denetleyen ve doğruya yönelten, rehber olan mı yoksa ben pisliğim sende pislik olmalısın diyen mi ? Yani toplumsal baskı iyidir aynı zamanda kötüdür. Hangi toplumun yaptığı baskıdan bahsediyoruz ? Bu iyi mi kötü mü olduğunu belirler ve baktığında da bütün toplumların insanların ağzına sıçmaya yeminli olduğunu görüyoruz. Kuranda da insanın çoğu ile başlayan ayetler keza destekliyor bu durumu. Başlıkta nitekim bunu gösterdi zaten. Bunlar hep neden kardeşlik sorusunun bazı cevapları. Görebilen görür, göremeyenler de dava filan açıyor işte köle topluyor filan diye vızzıklıyor. Sike sürülecek akıl yok orospu evlatlarında. Başlığa azıcık objektif bakın. Adamın yazılarını götünüzle okumamayı deneyin. Popülarite, ün, para derdinde olmadığını göreceksiniz. Kendi okuyucusuna defalarca siktir çeken birinden bahsediyoruz. İtina ile testlerle okuyucu kitlesini eleyen ve bundan haber veren birinden bahsediyoruz. Azıcık mantık orospu evlatları be. tarikatçılıkla, gütmeyle suçlanacak son kişi bu adam sizin ben beyninizi sikeyim. Böyle vereceksin bu ibneleri elime döve döve fizyonomilerini düzelteceğim de bu da kişiselleştirmek olur işte euehuehue. Ama bir gün yapacağım böyle bir şey. Evden niyet ettim beta sikmeye diye çıkıp böyle gözüme kestireceğim potansiyel beta olma ihtimali olan bir piç kurusunu, saldıracağım kürt yumruklarıyla, kombinasyon yapacağım orospu çocuklarına dökeceğim bütün kinimi asdasdasdasasdas Haberlerde filan görürseniz sebepsiz yere karşısındaki kişiyi linç etti ve koşarak uzaklaştı filan diye bilin ki o benim amınakoyayım indirmişim betanın tekini asdasdasdasdaasdasda Neyse böyle yani beyler yeter bu kadar gevşeklik. hayırlı günler diliyorum hepinize hatam yanlışım varsa uyarmanızı rica ediyor ve yazıyı sonlandırıyorum.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

yazıyı bilerek renkli yapmadım tire açınca kendi kendine oldu sanırım veya el gitti yanlışıkla bastım bir yerlere filan. affola
Kullanıcı avatarı
Kai
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Toplumsal baskı kitleden geliyorsa saçmadır diye bi gereklilik yok, haklı olduğu zamanlar da olabilir. Örnek vermek gerekirse bi taciz vakası olsa ve toplum o kişiye baskı yapsa bu yapılan doğrudur. Fakat kitlenin akıl kalibresi ortada olduğu için -en iyi ihtimalle o da %5 falan omegası güçlü omegabeta olacak, gerisi ya beta ya da betalığa doğru ilerleyen betası fazla omegabetalardan oluşacak, bu gibi bi ortamda ne seviyede bi akıldan bahsedebiliriz ki- toplumsal baskı çoğunlukla fos olacak ya da baskı yapmakta haklı bi konu varsa da bu baskının ayarını tutturamayacaklar. Yapılan baskının bi kısmında evet haklılık var derken bi kısmı da gereksiz olup siklenmeyecek olabiliyor. Bunu nüanslar belirler ve buradan çıkış da akıldır. Aklını kazanıp ayırt etmek kişinin işidir.
Kullanıcı avatarı
belikebond
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Kai[/mention] yes sir, katılıyorum
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık