Çıkarım yapamıyorum

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

olumcul deney

Okunmamış mesaj

Genelde karşılaştığım sorunlardan/ayrıcalıklardan çıkarım yapamıyorum. Sherlock Holmes'in dediğine göre "Her ne kadar olasılık dışı olsa da İmkansızı elediğinizde, elinizde kalan tek şey gerçeklerdir."

Örneğin bir olaydan çıkarım yapınca, aklıma alakasız sonuçlar çıkıyor. Tümevarım ve Tümdengelim tekniklerini doğru kullanamıyorum. O an hızlı düşünemiyorum. Olayı kavramam 10 dakikayı sürüyor; aklıma dank etmesi yani.

Karşımdaki insanı baştan aşağı gözlemlediğim zaman bile aklıma hiç bi şey gelmiyor. Görüyorun ama 'Gözlemleyemiyorum'.
Kullanıcı avatarı
fika
Sürgün

Okunmamış mesaj

Karşındaki nesneye takılıp kalmandan dolayı hareket edemiyorsun. Şu hep bilinen sol beyin olayı. Karşındakini çozumlediginde orada takılıp kalmamalısın. Hemen otomatiğe bağlayıp sağ ön ile yardırmaya başlamalısın.

Tabi tum bunları otomatiğe/sağ öne yuklemen pratikle olacak bir şey. Analiz surekli çalışmayla gerçekleşir. Bu doğuştan olan bir yetenek de olabilir. Bu konuda çok iyi olanlar sonradan kazanılan yetenekler olduğunu duşunmuyorum . Fakat bu demek değil başarı sağlanmayasın.

Şimd ozetleyelim; hızlı duşunememek, hareketlerde takılıp kalmak ve sonuca gidememek...

Tum bunlar "acaba" çelişkisiyle senin duraksamanı sağlıyor. Yani negatif pompalıyorsun kendine. Oysaki saha gorevinde hemen gorduğun kişiyi hızlıca analiz edip direkt yardırmak duşunmeni engelleyecek, sağ öne yuklediklerini açığa çılartacak, hiç yapmadıklarına kendin bile hayret edeceksin.

Sokaktaki birini gordun, yırtık pırtık elbisesi var, bu adama gidip de "beyfendi çakmağımınızı rica ediciim, var mı aceba" diyemezsin.

Çıkarım yapamamak ve somut bir şeyler ortaya koyamamak, harekete geçememek; arka planda varolan hastalıklarımızla alakalıdır diye duşunuyorum.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık