Bir karar vermem gerekiyor

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
chuch
Çaylak

Okunmamış mesaj

En yakış arkadaşlarımdan biri ile belli bir konuda sürtüşmeler yaşıyoruz.Boş vaktimizde dışarı çağırdığında veya birşey teklif ettiğinde eğer reddedersem sürekli karşılık vermek istiyor tavır koyuyor bunun intikamını alırım diyor hiçbirşey yokken ricam olduğunda direk reddediyor sürekli iğneleyici konuşuyor yani sürekli üstüme geliyor bende yakınım diye sürekli alttan alıyorum aynısını ben yaptığımda sinirleniyor her tartışmada haklı olduğunu düşünüyor laftan anlamıyor ama o ne kendini düzeltiyor nede yüzüne söylediğimde kabullenmiyor dahada inatlaşıyor ben artık bundan bıktım ve günlük hayatımdada enerjimi olumsuz etkiliyor ben buna olayı anlatmalımıyım, alttan almayı bırakıp kendi tavrımımı veya arkadaşlığımıza mesafemi koymalıyım yoksa direk hayatımdanmı çıkartmalıyım ?
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Durum anlattığın gibiyse hayatından çıkarman daha iyi olur. Sanırım bu durum sende bir travma oluşturmuş. Çünkü cevabın açık olduğunu düşünüyorum, sadece yapması zor geliyor sanırım sana. Alttan almayı bırakıp bir gün aniden patlayabilirsin veya direkt hayatından da çıkarabilirsin, hatta insan davranışlarını anlamak adına deneyler bile yapabilirsin; sana kalmış bir durum. Sadece arkadaşının solucan yemi olmaktan başka bir işe yaramayacağını ve onun özel olmadığını anla. Onun gibi milyonlarcası var yani. Kabul etmek acı olabilir -ki olmamalı aslında- ama durum böyle. Ayrıca eğer yazıları yeni okuduysan ve çevren mantığı oturtman konusunda sana engel oluyorsa onlara da yol verebilirsin bir süreliğine, ben öyle yapmıştım yani. Sağlıklı bir işletim sistemi kurmalısın ki yazılım çalışabilsin. Şu anda toplumun sana dayattığı hastalıklı bir işletim sistemi var, onu aşman gerekiyor. TCMA da yazılarında ilk bunu amaçlamıştı aslına bakarsan. Zaten yazıları hakkıyla okursan gelişim göstereceksin. Ama işin büyük çoğunluğu sende ve bu boş bir laf değil. Bolca acı çekeceksin. İyileşme ancak böyle oluyor. Zamanında da Haçlı ipneler "Acı beni günahlarımdan arındırır" demiş. Gerçi orada amaçlanan şey askeri gazlamaktı ve bizim durumdan biraz farklı ama olsun yine de güzel ehehe.
Kullanıcı avatarı
legoprofesoru
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Buraya yazdığın ilk mesajın arkadaşının hakkında olması seni ne kadar olumsuz etkilediğinin göstergesi. ''Yaptıkların beni rahatsız ediyor. Eğer arkadaşlığımıza değer veriyorsan bunları yapmayı derhal kes yoksa beni arkadaşlığımızı kesmek zorunda bırakırsın.'' diyerek restini çek(yakın arkadaşım demişsin bir anda posta koymak senin için iyi olmaz diye düşünüyorum). Çıkışına karşılık ne tepki vereceği senin alacağın kararı belirleyecek dostum. ''Demek öyle siktir git'' vs laflar ederse yapılacak şey belli,bir daha konuşmazsın ve en iyisi bu olur. Ama bir iki mantıklı şey söylerse(senin de farkında olmadan sahip olduğun kötü bir huyun olabilir bu da onu sinirlendirip yanlış anlamasına sebep oluyor olabilir) eskisinden daha iyi bir ilişkiniz olur.

Benzer bir olayı da ben yaşadım. Lisedeyken biriyle tanışmıştım. Esprileri aşırı küfürlüydü ve sende olduğu gibi beni sürekli dışarı çağırırdı. Esprilerini iplemediğim zaman ''aga sen de çok ciddisin nolcak yani alt tarafı küfür sanki sen etmiyon'' derdi. Ben gereksiz küfürlere tahammülümün olmadığını söyledim ve bunu davranışlarımla tasdik ettim. Arkadaşım sağlam espri yaptığında güldüm ama ne zaman saçma espriler başladı ciddiyetimi korudum. Dışarı çağırdığı zaman tekliflerini reddetmeye başladığımda da beni ''koca götlü tembel'' olmakla suçladı.
Bunun üstüne meşgul olduğunu bildiğim saatlerde telefonla arayıp ''aga gel dışarı canım sıkılıyo yea '' gibisinden kendi kullandığı laflarla dışarı çağırdım. Çıkmayacağını söylediğinde de '' vay koca götlü tembel'' vs deyip sinirlendirdim. Birkaç kez telefonu yüzüme kapadı. En sonunda bir akşam dışarıdayken beni istediği her an çağıramayacağını çünkü kendime de zaman ayırmam gerektiğini söyledim. Neyse ki biz anlaşabildik ve şuan en yakın arkadaşlarımdan birisi . Uzun lafın kısası etrafını kimlerle dolduracağını sen seç ve sınırlarını belli et.
Kullanıcı avatarı
Alphz
Çaylak

Okunmamış mesaj

Arkadaşım aynı durumu ben de yaşıyorum hatta tamamen aynısı yanı. Öncelikle yaşın vesaire daha çok bilgi verebilirsen daha yardımcı olabilirim (özelden de yazabilirsin). Bak şimdi anladığım kadarıyla arkadaşlık ilişkinizdeki iplerin büyük kısmı onun elinde. Ki sanıyorum ki en yakın arkadaşlarından da biri aynı zamanda. Yani normal sıradan merhabadan çok en çok zaman geçirdiğin insanlardan biri. Öncelikle sağlam şekilde karakterini oturtmalısın. Hayır demeyi öğrenmekle başlayabilirsin. Hayır derken saçma sapan herşeyi reddetmeni söylemiyorum. izlemeni öneririm. Senin üzerinde bir baskınlık kurmuş. Bunu kabullenmelisin ben de kabullenmekde zorlandım ilk zamanlarda. Şuan bir şey ona ters şekilde ilerleyince ipleri elinden salmak istemiyor bilinçaltında. Sert çıkıyor ama bunu seni kırman lazım yoksa inan ki arkadaşım. Geri kalan hayatın boyunca seni etkiler. Öncelikle umursamamakla başla. Umursayamıyorsan da umursamadığını düşündür ona. Bir konuda olayda tartışma yaşadığınızda bağnazda kendi fikrini savunduğunu ve algılarını kapatıp sadece kendi düşündüğünü benimseyeceğini hissettiğin an "tamam" de ve ne yapıyorsan onu yapmaya devam et. Sen bunu sorun ettikçe o durmayacak. İlk başta umursasanda böyle yaptıkça ondaki değişimi farkettikçe alışıyorsun. Bu onda bi şok yaşatıcaktır bilinçaltında. Zoruna gidecektir ve daha da üstüne gelecektir, dayan. Hatta bir süre aranız bozulabilir.Ben yaklaşık 1-1.5 ay iletişim kurmamıştım o da bir adım atmamıştı. Aynı sınıfda olmamıza rağmen normalde hep beraber giderken ayrı takılmaya başlamıştık. Sonra tekrardan yavaş yavaş ısındık. Ve farkettim ki arkadaşım değişti. Sana bir şey söylüyeyim mi? İşte sitelerde yazarlar kendinize güvenin içindeki potansiyel bilmem ne fasafiso. Herkes sandığımızdan okadar altta ki. Bunu ancak olayın içine girince farkedersin. Gerçekden kendine güven demicem. Kendini bulmalısın. İçindeki bilinçaltındaki bastırılmış insanı ortaya çıkarman lazım. Unutma zekanın çok az bir kısmı genetiktir. Büyük bir kısmı doğduğumuzdan itibaren çevre faktörleriyle belirlenir. Yani kendini geliştirdikçe bir şeylerin farkına vardıkça daha iyi anlayacaksın. Şuan kendince ona ihtiyacın olduğunu düşünebilirsin. Ama inan ki aslında tam tersi onun sana ihtiyacı var. Sen mesafe koyunca gurur yapıp sie aq sen bilin kafasında olucak(olduğunu düşünücek). Sen bana güven. Eğer ters teperse bile tamamen. İnan senin yaşam enerjini o kadar sömürüyor ki. Ama direk silmeni de önermem arkadaşlığını. Çünkü eğer ayarını tutturursan, gerçekden iyi dost oluyorlar. Demem o ki nabza göre şerbet vericeksin daima. Dünya büyük, daha bir çok insan karşına çıkacak,çıkmazsa da karşına çıkartmak çok basit. Yani sen şuan o inatlaştığı an tamam diyeceksin ve önüne dönüp devam ediceksin. Doğrusu bu inan tamamiyle aynını tecrübe ettim. Bu ne tavırlar trip ne atıyon aq tarzında hareket ederse sen devam et. "
Yok abi tamam diyom işte ok haklısın devam" de poker face bir ifadeyle. Aynı şeyleri yaşadığım için sana yardımcı olmak istiyorum. Güncelde gelişmeleri aktar yardımcı olabilirsem mutlu olurum.
Kullanıcı avatarı
chuch
Çaylak

Okunmamış mesaj

Yardımlarınız için teşekkür ederim, durumumu çok iyi anlamışsınız. Söylediklerinizi dikkate alacağım ve hastalıklarımı fark edip arınmaya çalışacağım.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık