Travmaların Rüyayla Aşılması

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Selam.

İki üç gecedir kâbusvari rüyalar görüyorum ama tam kâbus da diyemeyiz. Yani genellikle günlük yaşamdan rüyalar oluyor (okulda filan geçiyor). Rüyadayken efsane stres oluyorum ve kalkınca bir rahatlama geliyor, o tarz rüyalar. Sizce beynim travmaları aşmaya çalışıyor olabilir mi, yoksa sadece kuruntulanıyor muyum?
Kullanıcı avatarı
dun bugun yarin
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Rüyalar pek anlaşılır olmamış sanırım. Mesela bu gece herkes benim bilmediğim sınav konuları hakkında konuşuyordu, girdiğim İngilizce sınavında hiçbir soruyu yapamıyordum -sınav arkalı önlü sekiz sayfa asdasda- kopya çekmeye çalışıp çekemiyordum ve sınıfta saat yoktu dolayısıyla da iyice stres oluyordum her saniye, birinden ödünç aldığım bir eşyayı kırıyordum, sınıf karanlıktı falan filan daha hatırlayamadığım birçok şey vardır elbet. Ya anlatıyorum ama o atmosfer çok farklı yani böyle söyleyince biraz sade kaldı ehehe. Bunların travma olduğunun farkında değildim aslen ama uyanınca fark ettim de gerçekten öyleymiş. Geçen gecelerde de bunlara benzer rüyalar gördüm -okulda filan değildim veya sınava girmiyordum, daha farklı yerler daha farklı olaylar ama tabi yine travmatik (ejderyalar filan yok, günlük hayattan ama travmatik) olaylar yani-. Haci'ya daha önce böyle bir soru gelmişti ve bunun mümkün olabileceğini söylemişti. Bende olan bu mu ondan emin değilim. Sizler ne diyorsunuz? Böyle bir durumu yaşamış olan var mı?
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

Kanka başlıktan sonra onlarca rüya gördüm, bilinçaltında olan şey yüzeye çıkıyor sanırsam detaylı bilgi sahibi değilim ama yaşadıklarım üzerinden örnek vereyim, gördüğüm rüyalarda genelde lise anılarıma gidiyordum başlıkta sunulan özgüvenli karakteri canladırıyordum yani anıyı farklı bir şekilde yorumluyordum tabi bunlar bilinçli olmadı rüya işte.
Ben travmalarımın bir kısmını bu şekilde aştığımı düşünüyorum, rüyalar benim için olumluydu genel olarak.
Kullanıcı avatarı
legoprofesoru
1. Nesil

Okunmamış mesaj

Rüyalar resmen dipsiz kuyu kanka. Spesifik olarak yorumlama konusunda ne desem boş, en iyi sen bilirsin. Ama rüya görmek iyidir demek istiyorum. Forumla ilgilenip üstüme düşenleri yapmaya başladıktan sonra,uzun zamandır ilk kez rüya görmeye başladım. Ben 4 sene önce tüm rüyalarımı detaylıca yazar, döner okurdum. O dönem gördüğüm rüyalardan çıkardığıma göre, platonik olarak sevdiğim kızı (yüzüne sevdiğimi söyleyip friendzone yedim) ulaşması imkansız pozisyonuna sokmamdan ileri gelen duygusal hastalıklar yaşamışım. Üstünden zaman geçince anlaması kolaylaşıyor. Zaman geçerken duyguların da değiştiğinden anlamak zorlaşabilir de. Tavsiyem rüyalarını hatırlayabildiğin tüm detaylarla birlikte yaz. Aynı imgeler sürekli işleniyorsa keşfedersin ve üstünde durup bir hastalığını tedavi edebilirsin.
Freud'un güzel bir sözü var: ''Bazen bir puro,sadece bir purodur.'' diye. Harbiden mal rüyalar görülebilir. Rüya denip geçilmesi lazım. Yoksa gördüğü rüyaya inanıp Kardeşlik'ten atılan eleman gibi olmayalım asdasdad.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık