Agresiflik ve Saygınlık sorunlarım

Kardeşler birlikte durur ve sorunları birlikte aşarlar.

Moderatör: Co-Moderatör

Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Objektif bir sekil de sorunumu anlatmak istiyorum.

2 yıl öncesine kadar şişman, asosyal, özguvensiz biriydim. Son 1 senedir psikopatlık derecesinde bodybuilding sevgim oluştu, bununla beraber, yüksek hacimli antrenmanlar ve kusana kadar beslenme ile 1 yılda çok duşuk yağ oranı ile iri kaslı vücut geliştirdim.

Yaşadığım ilçe de spor yapanların çok az olması ve çevremdekilerin hayatlarında ilk defa parçalı 42cm kol görmeleri bana hayranlık ve saygı duymalarını sağladı.

Bu alışık olmadığım saygınlık bana mutevazilik ve özsaygı getirdiği gibi ego ve agresiflikte getirdi.

Sorunum şu ki: yaşıtım bazı kişiler abi çekerken, benden ufak olan kişilerin adımla hitap etmeleri ve ayrıca başta abi çeken kişiler sırf samimi ve güleryüzlü davrandığım için abiyi bırakıp ismimle hitap etmeleri beni sinirlendiriyor.
Güleryüzlü ve samimi davrandığım da sınırlarını aşan, üzerimden prim yapmaya çalışan insanlar oluyor.

Ayrıca tipik hakaretli şakalaşmalara gelemiyorum, insanlar o kadar hakarete alışmışlar ki çok rahatca birbirlerine "a*ına kodugum, pi*, o.ç, yavrum, yegenim" diyorlar. ama dostum dahi olsa biri bana yegenim veya yavrum dese sinirleniyorum ve üzerinde çok duruyorum. Şuan bile hatırladıkça sinirleniyorum, yüz verdiğim biri bana köpeğim demişti karşılığında "sana çok yüz verdim, bidaha o kelimeyi duyim seni pencereden atarım" dedim. .d çocuk çıt çıkarmadı ama içim de hala bi sinir var, nasıl o köpeğim diyecek cüreti buldu.

Çok boştayım, acaba haketmeyene yüz verdiğim için asıl sinirim kendimemi?
Yoksa bu cahil beta sürülerinden daha olgun olup, aynı ortam da bulunmak mı?
Yoksa yaşından büyüğe saygısı olmayan insanlardan saygı beklemek mi?
Yoksa her kelimeyi çok ciddiye almamda mı?
Yoksa çokmu mafya dizileri izliyorum?

Asıl sorunum ne, bana yardım edin.
az7
Sürgün

Okunmamış mesaj

Betalarla istesende istemesende aynı ortamda bulunacaksın betalardan olgun olma sebebin nedir? başlığın kazandırdığı kavrayış mı ? Kusura bakma kanka ama sorularının çoğu bana boş geldi.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

az7 yazdı: 18 May 2018, 01:13 Betalarla istesende istemesende aynı ortamda bulunacaksın betalardan olgun olma sebebin nedir? başlığın kazandırdığı kavrayış mı ? Kusura bakma kanka ama sorularının çoğu bana boş geldi.
Görüş için teşekkürler, olgunluktan kastım, için de bulunduğum ortamdaki insanların hepsi hiçbir amaçları olmayan, diploma için okuyan boş kişiler, bu sebeple onlardan olgun olduğumu düşünüyorum.
NotAlphaTheGod
Çaylak

Okunmamış mesaj

İstersen 50 cm kolun olsun deli gibi spor yapınca saygın bir insan olmuyorsun, elbette sana getirileri olmuştur ve olacaktır fakat sana biri köpeğim diyorsa bu senin suçundur sana köpeğim denildiği zaman o çocuğun ağzını kırmalıydın ki bunu görenler de sana karşı daha büyük bi saygı ve korku ortaya çıkacaktır bunun sonucunda bir ortama girdiğin zaman herkes susar ve sana bakar benim sana önerim insanlara o samimiyeti verme verdiğin zaman patavatsızın biri sana köpeğim gibi saygınlığı düşürecek bir laf ettiği zaman gerekeni yapmazsan diğerleri de ondan cesaret ederek bu tür özgüvene ve özsaygınlığa zarar verecek kelimeler kullanır. Bir bakmışsın bir ortama girdiğinde aaa orospuçocuğu gelmiş aaaa köpeğimiz gelmiş tarzı şeylerle karşılaşırsın. Kendimden örnek verecek olursam çok samimi arkadaşlarım dostlarım bile bana küfür edemez yanlış bir şey söyleyemez bunun sebebi bana yanlış yaparsa onu hayatımdan silmekle kalmayıp hayatını sikeceğim gerçeğidir. Bununla alakalı araştırmalar yapmak yerine düşünmek çevrende eminim herhangi bir şey demeye çekindiğin insan vardır neden çekindiğinden yola çıkarak insanlara bu tür sana köpeğim gibi şeyler denilmesini engelleyebilirsin.
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

Sen kendine verdiğin değeri insanların sana gösterdiği ilgiye endekslemişsin. Misal veriyorum yarın bir gün yaratılış.exe değişse ve bütün insanların dış görünüşü aynı olsaydı senin ne farkın olurdu? Yine kendini ezik hissederdin. Demekki sendeki "özgüvenin" içi boş. Başlığı anlamadığını düşünüyorum anlasaydın bu sorunların büyük bir kısmı belli bir emek ve süreçten sonra çözüme kavuşurdu. Başlığı oku.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

hoca dehanni yazdı: 18 May 2018, 09:54 Sen kendine verdiğin değeri insanların sana gösterdiği ilgiye endekslemişsin. Misal veriyorum yarın bir gün yaratılış.exe değişse ve bütün insanların dış görünüşü aynı olsaydı senin ne farkın olurdu? Yine kendini ezik hissederdin. Demekki sendeki "özgüvenin" içi boş. Başlığı anlamadığını düşünüyorum anlasaydın bu sorunların büyük bir kısmı belli bir emek ve süreçten sonra çözüme kavuşurdu. Başlığı oku.
Çok doğru, bu açıdan bakmamıştım, görünüşüm onlar gibi olsaydı yine kendimi ezik hissederdim.
Benden daha iyilerini görünce de oluşan kıskançlık bundan mı kaynaklı?
Ayrıca rahatlıkla saha görevlerini, başlığın isteklerini yerine getirdim, "git herkesin ortasında türkü söyle, deli rolu yap" dense yaparım, özgüvenim neden içi boş?
Kullanıcı avatarı
hoca dehanni
Silik

Okunmamış mesaj

https://eksisozluk.com/entry/10686965
Evet kendine güveninin ve dışarıdan gelen ilginin artmasıyla egonu beslemişsin, bunun nedeni de akılsızlık ve açlık. Egon hep kendini üstte tutmak ister başkalarının senden iyi olduğu gerçeği ona zarar verir. Senin bahsettiğin bütün olaylar semptom, belli hastalıkların dışavurumu aslında. Hastalığını tam olarak yok etmediğin sürece bir semptomu düzeltsen başka bir durum çıkar verim alamazsın.
Saha görevini yerine getirdin çünkü kendine güvenin vardı bunun özgüvenle bir alakası yok, özgüvenin olduğu sürece istersen 150kilo ol istersen 1.50 boyun olsun istersen dışarıdan "cool" görünme insanlar sana ilgi göstermesin bunlar önemli olmaz.
Kullanıcı avatarı
Brash
Çaylak

Okunmamış mesaj

Hiç bir şekilde senin düşüncelerini zedelemek istemem ama aşırı yanlış düşünüyorsun. İnsanlardan istediğin şey 42cm kol görünce "oo çok iyi süper harikasın nasıl yaptın elini ayağını öpeyim" tarzı şeyler mi? Kolunun 42 cm olması sana ortamda ne gibi bir farklılık yaratmalı? Bunlara kendi kendine yanıt bulamazsın, o yüzden kendine sor demiyeceğim. Birine de sorma bunların cevabını önceden alman gerekiyordu. Gereksiz teferruatlar... Bence yolun en başına geri dön benliğindeki yanlışlarından arın. Ortamda sana abi deseler ne olur yavrum deseler ne olur? Saygı duyulmasını istiyorsan bunu gündelik yaşantında çevrene yansıtmalısın. En yakın olduğun arkadaşın sırf sana köpeğim dedi diye suratına yumruk atıp öldürecek misin? Bilmem o zaman nasıl bir arkadaşlık bu? Velhasıl kelam insanların sana nasıl davranması gerektiğini kendin belirlersin. Ortamın ağırlığı olan adam olsan seni görünce "kömüş geldi aha çömez" tarzı şeyler demezler. Diyen çıksada belki bir tane, bir süre sonra o da kendindeki salaklığı fark edip bırakır sana saygısını sunar sen siklemediğin zaman. Tcma blogta falan sürekli küfürlerde bulunuyor çekemiyorsan tcma'ya da bi yumruk çak o zaman. Yakın arkadaşlarım arasında bana da küfür ile itham edenler var ama yeri geldiği zaman ciddi oluyoruz. Zaten ciddi olmazsa onunla arkadaşlık kurmam. Aslında tüm bu sorularının blogta ve hacıda cevabı olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim gibi yeniden oku, yolculuğa kaldığın yerden devam et.
Bir de ekleme olarak vücudun ile heryerde bahsettiğini görüyorum bırak bahsetme bunu bahsetmek için yapmadın.
Kullanıcı avatarı
Priso
1. Nesil

Okunmamış mesaj

[mention]Brash[/mention] "Ortamda sana abi deseler ne olur yavrum deseler ne olur?" tarzı bir bakış açısı seni hızla ortamın en siklenmeyen adamı konumuna düşürebilir. Tcma'nın "Yeri geldiğinde insanları terslemeyi bilin ; özellikle kişilik sınırlarınız ihlal ediliyorsa yahut gururunuzla oynanıyorsa savaş baltasını göstermenin tam zamanıdır." sözünü hatırlatırım. Yakın arkadaşım dememiş, vurmalık öldürmelik bir durum da yok, yoktan yere coşmuşsun. Tcma'nın başlıkta küfür kullanması ile adamın yakın çevresinde sikkoluklar yaşaması apayrı olaylar. Son olarak, olay bir rahat davranma mevzusu değil de sikko akılsızların hadleri bildirilmediği için azması gibi gözüküyor.

Bazen algımız, olayları olduğu gibi görmemizi engelleyebiliyor. O nedenle, cevap yazmadan önce, sağlam ve mümkün olduğunca objektif bir analiz yapmanı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
aPeopleArmy
Sürgün

Okunmamış mesaj

Brash yazdı: 20 May 2018, 22:18 Hiç bir şekilde senin düşüncelerini zedelemek istemem ama aşırı yanlış düşünüyorsun. İnsanlardan istediğin şey 42cm kol görünce "oo çok iyi süper harikasın nasıl yaptın elini ayağını öpeyim" tarzı şeyler mi? Kolunun 42 cm olması sana ortamda ne gibi bir farklılık yaratmalı? Bunlara kendi kendine yanıt bulamazsın, o yüzden kendine sor demiyeceğim. Birine de sorma bunların cevabını önceden alman gerekiyordu. Gereksiz teferruatlar... Bence yolun en başına geri dön benliğindeki yanlışlarından arın. Ortamda sana abi deseler ne olur yavrum deseler ne olur? Saygı duyulmasını istiyorsan bunu gündelik yaşantında çevrene yansıtmalısın. En yakın olduğun arkadaşın sırf sana köpeğim dedi diye suratına yumruk atıp öldürecek misin? Bilmem o zaman nasıl bir arkadaşlık bu? Velhasıl kelam insanların sana nasıl davranması gerektiğini kendin belirlersin. Ortamın ağırlığı olan adam olsan seni görünce "kömüş geldi aha çömez" tarzı şeyler demezler. Diyen çıksada belki bir tane, bir süre sonra o da kendindeki salaklığı fark edip bırakır sana saygısını sunar sen siklemediğin zaman. Tcma blogta falan sürekli küfürlerde bulunuyor çekemiyorsan tcma'ya da bi yumruk çak o zaman. Yakın arkadaşlarım arasında bana da küfür ile itham edenler var ama yeri geldiği zaman ciddi oluyoruz. Zaten ciddi olmazsa onunla arkadaşlık kurmam. Aslında tüm bu sorularının blogta ve hacıda cevabı olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim gibi yeniden oku, yolculuğa kaldığın yerden devam et.
Bir de ekleme olarak vücudun ile heryerde bahsettiğini görüyorum bırak bahsetme bunu bahsetmek için yapmadın.
Teşekkür ederim, vücut geliştirme bu hayatta tcmayı tanımadan önce bile aşk ile yaptığım bir spor dalı.

Ayrıca sorun zaten fiziksel güç ile ilgili olduğu için bahsettim, bu kaliteli ortamda "ben şöyleyim, böyleyim" diyerek ego kasmak, isteyeceğim son şey bile olamaz.
Cevapla Önceki başlıkSonraki başlık